جهانگیری:

دولت دست خود را در زمینه توسعه علم و فناوری به سوی همه مراکز علمی جهان دراز می کند

معاون اول رئیس جمهور گفت: دولت ایران دست خود را در زمینه توسعه علم و فناوری به سوی همه مراکز علمی جهان دراز می کند و از همکاری آنها در ایران استقبال می کند.

دولت دست خود را در زمینه توسعه علم و فناوری به سوی همه مراکز علمی جهان دراز می کند

گیلان خبر: اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور صبح امروز (شنبه) در سومین جشنواره و کنگره ملی و بین المللی علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی اظهار داشت: در سالهای گذشته زمانی که در دولت ستادهایی برای راه اندازی فعالیت های مرتبط با فناوری جدید ایجاد می شد، تعداد محققین و دانشمندان در این رشته ها اندک بود اما امروز به دستاوردهای بزرگی در این زمینه ها رسیده ایم و تعداد دانشگاه های کشور، محققین، اساتید و دانشجویان در سراسر کشور در رشته های مرتبط با فناوری های نوین افزایش چشمگیری داشته است. 

معاون اول رییس جمهور با اشاره به پیشرفت های ایران در رشته های مختلف علمی و فناوری های نوین خاطر نشان کرد: خوشبختانه محققین و دانشمندانی از خارج از کشور نیز امروز علاقمند به همکاری با ایران هستند و گسترش فعالیت های ایران در زمینه فناوری های نوین باعث شده که کشور در برخی از رشته ها از نظر تعداد محصول، تعداد مقالات علمی و صادرات محصولات نانو، بایو و دارویی از جایگاه خوبی در سطح بین الملل برخوردار باشد. 

وی ادامه داد: ایران در رشته سلول های بنیادی نیز در سال‌های اخیر از رشد و پیشرفت خوبی برخوردار بوده است و در بازدیدی که از نمایشگاه این کنگره داشتم، دستاوردهای حاصل شده بیانگر آن است که ایران گامهای بلندی در بخش سلول های بنیادی برداشته است. 

جهانگیری با قدردانی از برگزار کنندگان و دست اندرکاران برپایی این کنگره علمی مهم تصریح کرد: این گونه گردهمایی ها نقش موثری در تبادل اطلاعات در سطح ملی و بین المللی دارد و می تواند به توسعه علم و فناوری های نوین شتاب بیشتری بخشد. 

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه برای تقویت و تکمیل کار محققین و دانشمندان کشور باید کاری کنیم که تحرک بیشتری در توسعه علم و فناوری ایجاد شود،‌افزود: باید اهمیت موضوع فناوری های نوین را در سطح جامعه در مقیاس بزرگتری بازگو کنیم که البته این موضوع به سیاست گذاری ها و برنامه ریزی های کشور مرتبط است و آنچه تعیین کننده است این است که بتوانیم در این گونه جشنواره ها به این موضوع توجه کنیم که عناصر مساعد و نامساعد، موانع پیش رو و عوامل پیشرفت و شکوفایی فناوری های نوین را به طور دقیق شناسایی و با مسئولین سیاست گذار کشور در میان بگذاریم تا این موانع برطرف شود. 

وی گفت: مهمترین عامل که بتوانیم جایگاه علمی ایران را در فضای پررقابت دنیاحفظ کنیم این است که توسعه علمی را در رأس همه امور و در دستور کار قرار دهیم و این یعنی از ظرفیت های متکی به دانش، علم و رهیافت های علمی که در سطح داخلی و بین المللی به آنها دسترسی پیدا می کنیم، حفاظت کنیم وآن را در خدمت توسعه کشور قرار دهیم. 

جهانگیری خاطر نشان کرد: چه در شرایط عادی و چه در شرایط امروز که آمریکائیها با وضع تحریم های ظالمانه علیه ایران تلاش می کنند تا مسیر توسعه را به روی ایران ببندید و مانع از دستیابی دانشمندان کشور به ابزارها و تجهیزات پیشرفته برای توسعه علم و فناوری شوند، باید تهدید ها را به فرصت تبدیل کنیم و اجازه ندهیم که موانع پیش رو مانع از توسعه علم و فناوری های نوین در کشور شود. 

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه ایران از ظرفیت نیروی انسانی تحصیلکرده کم نظیری برخوردار است، اظهار داشت: این نیروها سرمایه هایی کم نظیر هستند که می توانند با استفاده از خلاقیت خود بسیاری از نیازهای کشور که دسترسی ما به واسطه تحریم ها به آنها دشوار شده را تامین کنند. 

وی با بیان اینکه فرصت های جدید علمی که در کشور ایجاد می شود متکی به علوم دانش بنیان است، گفت: در تمامی علوم مختلف نظیر علوم پزشکی، علوم پایه و علوم انسانی می توانیم با دانش بنیان کردن امور، راه های زیادی را به روی کشور باز کنیم و برای تحقق این امر باید نهادهای مروج دانش در کشور ایجاد شود تا ایده های دانشمندان و محققین کشور با سرمایه گذاران مرتبط شود و سرمایه گذاران بدانند در چه رشته ها و زمینه هایی امکان و فرصت سرمایه گذاری برای آنها وجود دارد. 

جهانگیری اظهار داشت: سوق دادن سیاست گذاری ها و سرمایه گذاری ها در کشور در شرایط کنونی که با تحریم روبرو هستیم باید جزو اولویت های نخست و در دستور کار دولت باشد و این دولت به طور جدی، اصولی و علمی به این باور رسیده است که باید با تحرک بخشی به آموزش، پژوهش و تحقیقات بتواند توسعه علم و فناوری را به یک موضوع مهم و جدی در کشور تبدیل کند. 

معاون اول رییس جمهور با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر توسعه علم و فناوری تصریح کرد: خوشبختانه امروز در بالاترین سطح مدیریتی کشور موضوع توسعه علم و فناوری پیگیری می شود و این امر باعث شده که در کنار دانشگاه های کشور مراکز رشد و پارک های علم و فناوری ایجاد شده و در این مراکز، امور دانش بنیان و توسعه فناوری های نوین دنبال می شود. 

وی با تاکید بر اینکه ایران در توسعه علم و فناوری به چند اصل جدی پایبند است، گفت: یکی از این اصول این است که توسعه علم و فناوری باید صلح آمیز و انسانی باشد و ایران هیچگاه به دنبال توسعه علوم غیراخلاقی، تجاوز طلبانه و مخرب نبوده و نخواهد بود. 

جهانگیری افزود: در موضوع پرونده هسته ای نیز که به ناحق اتهاماتی را متوجه جمهوری اسلامی ایران کردند، سازمان های بین المللی ذیربط مثل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش های متعدد خود اعلام کرده است که فعالیت هسته ای ایران در چارچوب مقررات بین المللی بوده و به هیچ وجه به دنبال سلاح هسته ای نبوده است. 

معاون اول رییس جمهور با یادآوری اینکه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی و فناوری رییس جمهور ساز و کارهایی را پیش بینی کرده اند تا بتوانیم از ظرفیت های نهادهای علمی بین المللی در کشور استفاده کنیم، تصریح کرد: دولت ایران دست خود را در زمینه توسعه علم و فناوری به سوی همه مراکز علمی جهان دراز می کند و از همکاری آنها در ایران استقبال می کند. 

وی ادامه داد: از دانشمندان، محققین و صاحب نظران ایرانی در سراسر دنیا نیز درخواست می کنیم بخاطر کشورشان با دانشمندان و محققین داخل ایران همکاری خود را افزایش دهند و دولت نیز در این زمینه سعی کرده است که بسیاری از موانع را برطرف کند. 

جهانگیری با تاکید بر اینکه دولت خود را مکلف می داند که همه موانع پیش روی توسعه علم و فناوری را از میان بردارد،‌افزود: علاوه بر تلاش ها و سیاست گذاری های دولت، همه دستگاه های اجرایی، قضایی و امنیتی نیز باید در تحقق سیاست توسعه علم و فناوری با دانشمندان و محققین همکاری داشته باشند و برای رفع موانع حقوقی تلاش کنند. 

معاون اول رییس جمهور از محققین، دانشمندان، اساتید و دانشجویان خواست تا در این گونه کنگره های علمی علاوه بر همفکری در جهت توسعه علم وفناوری، به شناسایی موانع و نیز عوامل تقویت کننده بپردازند و این موضوعات را به دولت انتقال دهند تا دولت نسبت به رفع موانع و تقویت عوامل پیش برنده کمک کند. 

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 46744

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر