رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس مطرح کرد

غفلت بزرگ آموزش وپرورش از آموزش های مهارتی و گریز های فرافکنانه

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس با بیان اینکه غفلت بزرگ آموزش وپرورش از آموزش های مهارتی و گریزهای فرافکنانه مشهود است، گفت: باید ساختار جدید نظام آموزشی را با دیدگاهی کل نگر، جامع و یکپارچه و همه جانبه نگریست.

غفلت بزرگ آموزش وپرورش از آموزش های مهارتی و گریز های فرافکنانه

گیلان خبر: حمیدرضا حاجی بابایی نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی گفت: باید  ساختار جدید نظام آموزشی ،را با دیدگاهی کل نگر، جامع و یکپارچه و همه جانبه نگریست،تا به تحلیلی صحیح وجامع دست یافت.

وی افزود: در ساختار قدیم نظام آموزشی، آموزش‌های مهارتی ،در شاخه فنی وحرفه ای و کار-دانش با موانع جدی روبرو بودند.

رئیس فراکسیون فرهنگیان در تبیین این موضوع گفت: دوره دو ساله در هنرستان‌ها ، نبودن دوره پیش دانشگاهی ؛در شاخه آموزش های مهارتی باعث ایجاد نگرش منفی به والدین تحصیل فرزندانشان در این شاخه شده بود.

وی تاکید کرد: محرومیت  دانش آموختگان هنرستانی از شرکت در کنکور به علت نداشتن گواهینامه دوره پیش دانشگاهی(دیپلم ۱۱ ساله)  این نگرش منفی را دامن زده بود.

وزیر اسبق آموزش وپرورش به فشردگی جدول برنامه درسی در توجه به دوره دوساله و در نهایت کاهش کیفیت دروس کارگاهی وعملی نیز به عنوان یکی دیگر از آسیب های این دوره اشاره کرد و گفت: از سوی دیگر مهندسین زبده با تحصیلات عالی(کارشناسی ارشد وبالاتر) که به عنوان هنر آموز در هنرستانها اشتغال داشتند،انگیزه ای برای ادامه خدمت در هنرستان نداشتند و عملا با تحت فشار قرار دادن مدیران آموزش وپرورش  هنرستانها را خالی می کردند. وبه آموزشکده ها می رفتند.

حاجی بابایی گفت: وابستگی آموزشکده ها به وزارت آموزش وپرورش ،بهانه ای برای آموزش عالی شده بود و با توجه به این که آموزشکده هابه آموزش وپرورش وابسته بودند ،مدارک فارغ التحصیلان اعتبار مدارک دوره های دانشگاهی را برای آن قائل نبودند ومورد توجه واقع نمی شد.

وی افزود: در مقوله  اختصاص اعتبارات مورد آموزشکده ها نیز با توجه به این که عملا به هر دانشجوی این مراکز یک پنجم دانشجویان  شاغل به تحصیل در آموزش عالی سرانه اختصاص می یافت،مشکلات عدیده ای را برای آموزش وپرورش ایجاد نموده بود ،که نارضایتی پرسنل و دانشجویان را بدنبال داشت.

رئیس فراکسیون فرهنگیان گفت: از سوی دیگر آموزشکده ها تنها قادر به جذب کمتر از یک دهم دانش آموزان هنرستانی از طریق آزمون اختصاصی بودند که بیرون ماندن دانش آموزان از گردونه آموزش باعث کاهش گرایش دانش آموزان به هنرستان شده بود.

وی تاکید کرد: متاسفانه آموزشکده ها به جای ایجا ارتباط ارگانیکی وایفای نقش مکمل برای هنرستانها ،با راه اندازی دوره های کاردانی وبعضا کارشناسی از هدف اولیه خود دور شده بودند.

وزیر اسبق آموزش وپرورش گفت: ورود آموزش وپرورش به دانشگاه داری،باعث شده بود بجای آن که باری از روی دوش آموزش وپرورش برداشته شود،اعتبارات از جیب آموزش وپرورش در اختیار وزارت علوم قرار گیرد.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 46816

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر