16 آذر و انتقاد تشکل‌های دانشجویی از مهندسی مراسم ویژه روز دانشجو

مراسم ویژه روز دانشجو امسال درحالی با سخنرانی رئیس جمهور در سمنان برگزار شدکه بسیاری از تشکل‌های دانشجویی معتقدند دولت با مهندسی این برنامه تلاش کرد صدای دانشجویان آنچنان که باید شنیده نشود.

16 آذر و انتقاد تشکل‌های دانشجویی از مهندسی مراسم ویژه روز دانشجو

گیلان خبر: چیزی تا 16 آذر سال 97 نمانده و در چنین روزهایی اتحادیه ها و تشکل های دانشجویی در حال برنامه ریزی برای برگزاری برنامه های خود برای روزی که در تقویم به نام دانشجویان ثبت شده هستند.

* فاصله گرفتن روحانی از دانشجویان دانشگاه‌های بزرگ تهران

برخی از دانشگاهیان معتقدند رئیس‌جمهور سال گذشته  برای سخنرانی 16 آذر و حضور در جمع دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان را انتخاب کرد تا شاید از حاشیه‌های این روز و انتقادهای جامعه دانشگاهی در امان بماند و امسال هم با همین هدف دانشگاه علوم پزشکی سمنان انتخاب شد، البته برخی هم می گویند چون رئیس جمهور در سفر استانی بود چنین اقدامی برنامه ریزی شد.

 

فاصله گرفتن روحانی از دانشجویان دانشگاه‌های بزرگ تهران البته باعث نشد تا در روز دانشجو انتقادات به دولت و شخص رئیس جمهور کم شود و دانشجویان دانشگاه‌های مختلف به روش‌های مختلف نسبت به اولا مشکلات کشور و بعد نشنیده شدن صدای دانشجویان انتقاهای فراوانی کردند.

* کلید تدبیر رئیس جمهور در گشودن بسیاری از قفل‌ها ناکام بوده

در همین راستا  امیرحسین نظری نماینده بسیج دانشجویی در مقابل روحانی گفت: آقای رئیس جمهور ! دولت شما در حالی پنج سالگی خود را پشت سر گذاشته که کلید به اصطلاح تدبیر شما در گشودن بسیاری از قفلهای سیاسی و اقتصادی و فرهنگی ناکام بوده است. ( متن کامل سخنرانی)

 

* آقای روحانی! گویا هنوز هم اراده‌ای برای رفع مشکلات کشور ندارید

محمدحسین عرب سرخی نماینده انجمن اسلامی دانشجویان هم خطاب به رئیس جمهور گفت: آقای روحانی! گرچه ناکارآمدی کنونی دولت قابل پیش بینی بود، اما گویا هنوز هم اراده ای برای رفع مشکلات کشور ندارید. ( متن کامل سخنرانی)

 

* رئیس‌جمهور کیلومترها از اهداف خود دور مانده است

روحانی در این مراسم حتی از انتقاد دانشجویان اصلاح طلب هم در امان نبود. زهرا امینی نماینده انجمن اصلاح‌طلب دانشگاه آزاد شاهرود با هم در این مراسم بیان اینکه رئیس جمهور عملا از اهداف خود کیلومتر‌ها دور مانده ، گفت: امروز رئیس جمهور نه تنها از مشکلات سخن نمی‌گوید، بلکه از کنار آنان به راحتی می‌گذرد.  ( متن کامل سخنرانی)

 

* 16 آذر 97 و انتقادات دانشجویان مقابل رئیس‌جمهور

از ابتدا مشخص بود سخنرانی رئیس‌جمهور در هر دانشگاهی برگزار شود، دانشجویان انتقادات تندی را در زمان حضور وی خواهند داشت. رئیس جمهور در سمنان هم از تیر تند انتقادات دانشجویان در امان نماند و دانشجویان در مقابل وی از نابسمانی بازار اقتصادی و مشکلات مردم گرفته تا وضعیت و مشکلات دانشجویان و  دانشگاه‌ها انتقاد کردند.

* مهندسی مراسم روز دانشجو توسط دولت

محمد حسین کاظمی  دبیر واحد تشکیلات اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان درباره برگزاری مراسم روز دانشجو در سمنان می گوید: مراسم به اصطلاح روز دانشجو در دانشگاه و استانی که برخی اتحادیه‌های بزرگ و تاثیرگذار دانشجویی نماینده‌ای در آن ندارند، برگزار شد؛ اما سخنران‌ها و پرسشگر‌های به اصطلاح منتقد این روز کاملا مهندسی شده انتخاب شده بودند و در کمال تعجب به تشکل‌های بزرگی همچون تشکل جامعه اسلامی دانشجویان که بیش از ۷۰ دفتر فعال در سطح کشور دارد، تریبونی داده نشد!

کاظمی ادامه داده است: این بهانه‌ای بیش نیست که، چون اتحادیه‌های بزرگ دانشجویی در استان سمنان دفتر فعال ندارند، به آن‌ها تریبون ندهند.  همه می‌فهمند و می دانند که چرا استان سمنان برای برگزاری مراسم ۱۶ آذر امسال انتخاب شد. 

 

محمدحسین صبوری دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی هم در همین رابطه به مهندسی برنامه 16 آذر توسط دولت انتقاد کرد و با اشاره به حذف نماینده جنبش عدالتخواه دانشجویی از لیست سخنرانان روز دانشجو در حضور روحانی تاکید کرد: تلاش مسئولان دانشگاه برای حذف تشکل عدالتخواه ذبح عقیده است.

همچنین مراسم روز دانشجو به همین دلیل توسط تشکل‌های درخواست کننده اتحادیه دانشجویان متحد هم تحریم شد. در همین خصوص انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی شاهرود و انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه دامغان که تشکل های اصلاح طلب هستند هم بیانیه مشترکی منشتر کردند.

 

 

منبع: فارس

کد مطلب: 46863

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر