پشت پرده اقدامات بنیاد «دفاع از دموکراسی‌ها» علیه ستاد اجرایی فرمان امام

دیدن مستند «لابی اسرائیل در آمریکا» برای همه کسانی که به دموکراسی و عدالت اعتقاد دارند، حیاتی است.

پشت پرده اقدامات بنیاد «دفاع از دموکراسی‌ها» علیه ستاد اجرایی فرمان امام

گیلان خبر: یک لحظه تصور کنید یک دولت خارجی از شهروندان ایالات متحده، با استفاده از پیشرفته ترین نرم افزار اطلاعاتی سایبری موجود، جاسوسی می کند. این دولت به ویژه دانشجویان را هدف می گیرد و از طریق استفاده از حساب های جعلی فیس بوک و سایر ابزارها افرادی که به سیاست هایشان انتقاد می کنند را رسوا می کند. دولتی را در نظر بگیرید که علاوه بر این فعالیت ها سفرهایی با هزینه های پرداخت شده به جاهای زیبا برای اعضای کنگره ترتیب می دهد و همچنین سخاوتمندانه کمپین های انتخاباتی و انتخاب مجددشان را تامین مالی می کند. سپس قوانین مطلوب خودش را می نویسد، که این اعضای کنگره آن قوانین را معرفی می کنند و به آن رأی می دهند.

در حال حاضر، واشنگتن تحت تاثیر ادعاهای نفوذ روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 است، که دونالد ترامپ بی کفایت، بی ثبات و دمدمی مزاج را به کاخ سفید آورد. تحقیق در مورد تبانی احتمالی بین دولت روسیه و کمپین ترامپ تیتر روزانه رسانه ها شد.

با این حال، هیچ‌کس در مورد کشوری که دولت آن از شهروندان ایالات متحده جاسوسی می کند، تحقیق و یا حتی صحبت نمی کند. کشوری که برای همه نیت ها و اهدافش اعضای کنگره را می خرد و قانون ایالات متحده را می نویسد. این کشور البته اسرائیل است.

سالهاست که ایالات متحده رابطه ویژه ای با اسرائیل داشته است. این امر شامل تامین کمک های خارجی زیاد به اسرائیل به عنوان یک ملت جهان اولی ثروتمند و مرفه، بیش از کمک هایی است که به هر ملت دیگری می کند. این به معنی وتوی هر قطعنامه ای در ایالات متحده است که جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت اسرائیل را نقد می کند. این به آن معنی است که سیاست خارجی ایالات متحده، به ویژه در خاورمیانه، بر اساس آنچه که برای ایالات متحده مناسب است پایه ریزی نشده، بلکه براساس چیزی است که برای اسرائیل بهترین است.

گرچه ماهیت این رابطه ویژه هرچند ناکارآمد مدت هاست شناخته شده، اما مستند جدید الجزیره به وضوح آن را آشکار می کند.

در مستند «لابی اسرائیل در  آمریکا» یک مرد یهودی طرفدار فلسطین به عنوان یک لابیگر طرفدار اسرائیل نقش بازی می کند. او اطمینان برخی از بازیگران کلیدی شبکه لابی طرفدار اسرائیل را به دست می آورد. از میان چیزهایی که در این فیلم فاش می شود موارد زیر است:

-لابی های طرفدار اسرائیل برای مقابله با حرکت رو به رشد جنبش بایکوت، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم اسرائیل از طریق دروغ، تحریف و بیان نیمی از حقیقت کار می کنند.

-آیپک (کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل) ارتباط بسیار نزدیکی با هیئت تحریریه واشنگتن پست دارد.

-یک روش مدیریت شده از طرف لابی های طرفدار اسرائیل وجود دارد که توسط آن خبرنگاران سوال هایی که لابیست ها می خواهند را می پرسند.

-ارعاب فعالان جنبش بایکوت، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم اسرائیل شامل تهدیدات تروریستی

-  در صورت امکان، اطلاعات مربوط به فعالان و فعالیت های جنبش بایکوت، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم اسرائیل جمع آوری شده و علیه آنها مورد استفاده قرار می گیرد.

به فرض اگر روسیه با یک روزنامه برجسته امریکا رابطه نزدیک داشت تا دیدگاهایش را بازتاب بدهد، عکس العمل ها چه بود؟ اگر دولت ایران از دانشجویان آمریکایی جاسوسی می کرد واکنش اعضای کنگره چه می بود؟ با این حال، به دلیل «رابطه ویژه» ایالات متحده با اسرائیل، نقض قوانین ایالات متحده نادیده گرفته می شود، حریم خصوصی شهروندان ایالات متحده می تواند به طور غیرقانونی نقض شود، آنها می توانند توسط نمایندگان یک دولت خارجی تهدید فیزیکی شوند، و دولت ایالات متحده به سادگی نادیده می گیرد.

 اگر گروه های طبقات متوسط جامعه مرتکب این جنایات علیه شهروندان ایلات متحده بشوند یک بحث است، تا اسرائیل مرتکب بشود. اما این سازمان ها به خوبی تامین مالی می شوند و با دولت اسرائیل پیوند دارد و حمایت کامل دولت اسرائیل را دارد.

در این فیلم، مدیر اجرایی وزارت امور استراتژیک اسرائیل در مورد ارتباط نزدیک اسرائیل با بنیاد دفاع از دموکراسی ها، اندیشکده نومحافظه کار مستقر در واشنگتن، دی سی، بحث می کند. سیما وکنین گیل، وقتی راجع به تلاش های اسرائیل برای دنبال کردن جنبش بایکوت، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم اسرائیل بحث می کند، می گوید: «جمع آوری اطلاعات، تجزیه و تحلیل اطلاعات، کار بر روی سازمان های فعال، معاملات پولی. این چیزی است که تنها یک کشور با منابع خود می تواند به بهترین روش انجام دهد. ما بنیاد دفاع از دموکراسی ها را داریم. ما دیگرانی را داریم که روی این مورد کار می کنند».

از جمله مواردی که در بنیاد دفاع از دموکراسی ها وجود دارد انتقاد مکرر جهتدار از  سازمان خیریه ایران EIKO، «ستاد اجرایی فرمان امام خمینی» است که ماموریت آن افزایش تعداد مدارس و سایر خدمات به مردم ایران است.

چرا این مسئله مجاز است؟ چرا ایالات متحده اجازه می دهد که یک دولت خارجی از شهروندانش جاسوسی کند؟ تنها برای بی اعتبار کردن آن ها، نفوذ در روزنامه ها و یا مداخله در کار های آن ها؟ این قطعاً یک چرخه است.

لابی های طرفدار اسرائیل به کمپین اعضای کنگره کمک مالی می کنند، کسانی که روی آن کمک های سخاوتمندانه حساب ویژه باز می کنند. برای حفظ این کمک ها در کمپین های آینده، مردان و زنان کنگره باید دستورها را ماهرانه اجابت کنند. همانطور که آنها این کار را انجام می دهند، پاداش ها، به شکل مشارکت و «پیدا کردن واقعیت» یا «سفر آموزشی» برای آنها و همسرانشان به تفریحگاه های منحصر به فرد اسرائیل ارائه می شود. با استفاده از این کمک ها، اعضای کنگره مجددا انتخاب می شوند و به نوبه خود سهم خود را ادا می کنند. هیچ گونه نگاه دقیقی به این فعالیت های غیرقانونی در ایالات متحده و یا در سطح بین المللی صورت نمی گیرد.

در نتیجه، آپارتاید حمایت می شود؛ زیرا هر ملتی با قوانین جداگانه بسته به قومیت شهروندان باید آپارتاید را در نظر بگیرد. هر زمانی که اسرائیل نوار غزه را بمباران می کند، این قتل عام حمایت و تامین مالی می شود. نقض حقوق بین الملل با هر توافق جدید غیرقانونی قابل چشم پوشی است.

مانورهای لابی های طرفدار اسرائیل که خارج از قوانین ایالات متحده عمل می کنند، در این مستند دیده می شوند. روش های پولشویی، نقض قوانین مشارکت در کمپین، و همه فسادها به وضوح به نمایش درآمده، اغلب این موارد توسط افرادی که مرتکب این جنایات شدند بیان می شود.

«لابی اسرائیل در  آمریکا» یک فیلم شگفت انگیز و مهم است که توسط رسانه های ایالات متحده به حاشیه رانده شد، درست شبیه «من راشل هستم»، داستان راشل کوری، یک زن جوان از ایالات متحده که توسط یک بولدوزر اسرائیلی کشته شد، که چند سال پیش سرکوب شد، اما در حال حاضر اینترنت بسیار قوی تر و فراگیر تر از زمانی است که فیلم راشل کوری ساخته شد.

اسرائیل فهمیده که نمی تواند برای همیشه پنهان بماند و لابی اسرائیل در  آمریکا یک ابزار مهم در افشای جنایات در ایالات متحده است. جنایات بین المللی آن به واسطه رسانه های اجتماعی شناخته شده است (به رغم سانسور جنایات اسرائیل در فیسبوک). این یک فیلم چند قسمتی است و در یوتیوب موجود است.

دیدن این فیلم برای همه کسانی که به دموکراسی و عدالت اعتقاد دارند، حیاتی است. دیدن نقض قوانین در جامعه، که یکی از ناقضان عمده آن در سطح بین المللی اسرائیل است، ضروری است. لابی اسرائیل در  آمریکا این مسئله را با حقایق روشن و غیرقابل انکار بیان می کند.

 

 

منبع: فارس

کد مطلب: 47211

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر