عضو هیأت علمی دانشگاه تهران:

دستگیری مرضیه هاشمی عمق سیاست‌زدگی آمریکاست/ افتضاح سیاسی دیگر برای ترامپ

استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه تهران ضمن محکوم کردن دستگیری خبرنگار، مجری و مستندساز شبکه برون مرزی پرس تی وی توسط دولت آمریکا، این حرکت را نشان از عمق سیاست زدگی این کشور در مباحث حقوق بشری دانست.

دستگیری مرضیه هاشمی عمق سیاست‌زدگی آمریکاست/ افتضاح سیاسی دیگر برای ترامپ

گیلان خبر: «محمدمهدی اسماعیلی» عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با عنوان اینکه دستگیری مرضیه هاشمی خبرنگار آمریکای الاصل پرس تی وی، پرده دیگری از همان ادعاهای حقوق بشری آمریکا را کنار زد و عمق سیاست زدگی ای را که در مباحث حقوق بشری در امریکا جریان دارد ،به مردم دنیا نشان داد، گفت: به نظرم  این موضوع یک افتضاح بزرگ سیاسی برای دولت کنونی امریکا بود و  شاید خودشان هم آگاه نبودند که در چه حد وسیعی خباثت سیاست های ضدبشری آمریکا را با رفتار غیرانسانی که نسبت به این مجری تلویزیونی  روا داشتند، علنی می کنند.

وی در این رابطه ادامه داد: اگر همه این اتفاقاتی که در چند سال اخیر رخ داده را کنار هم بگذاریم این رفتار از آمریکا رفتار بعیدی نبود، اما به نظر می رسد ارزیابی  اولیه ای که آمریکایی ها از این حرکت داشته و توقعی که از نتایج اقدامشان می رفته  با بازخوردهایی که شکل گرفت،  مطابق نبوده و بر خلاف اهداف مدنظرشان رخ داد.

به گفته اسماعیلی؛ نکته بدتری که اتفاق افتاده هتک حرمتی است که به مرضیه هاشمی شده و به نظر می رسد این موضوع که ایشان تعذیب شده و با برداشتن حجاب و بستن با زنجیر و ... مورد اهانت قرار گرفته ، با حداقل ادعاهایی که محافل غربی دارند، همخوان نیست. لذا ما باید بتوانیم یک فضای مطالبه‌گری را برای این موضوع در سطح رسانه های دنیا ایجاد کنیم.

اسماعیلی در پاسخ به این سوال که دستگیری یک خبرنگار مسلمان زن که خود دارای اصالتی آمریکایی است و شهروند این کشور به شمار می آید با چه هدفی بوده، عنوان کرد: خیلی روشن است که این اتفاق در واقع از تاثیر گذاری بالای حوزه رسانه‌ای ما حکایت می‌کند. مرضیه هاشمی نمونه بارز این بحث است که با عملکرد  و پردازش رسانه ای خوب توانسته نقش مهمی در مبارزه با استکبار جهانی و مباحثی که آمریکا در این موضوعات دارد داشته باشد و  به قدری این تاثیر گذاری بالا است که به شهروند تابع آمریکا با پشتیبانی یک فرقه رسانه ای قوی مثل پرس تی وی، توهین می‌کنند و چون فعالیتش را نمی‌توانند هضم کنند، دست به هتک حرمت می زنند.

استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه تهران به نقش مسلمانان در سطح بین الملل اشاره کرد و گفت: به  هر حال خانم هاشمی ویژگی هایی دارد که مسلمانان در سطح بین الملل باید خیلی قوی تر وارد  میدان اعتراض به مسئولین مستقیم این رفتار سوء علیه او شوند . این بهانه ای است برای اینکه مسئله به چالشی جدی کشیده شود که چرا شهروندی را که در کسوت یک خبرنگار مسلمان در حوزه بین الملل فعالیت می کند  به این نحوه مورد هتک حرمت قرار می دهند، همه این ها می تواند پتانسیلی باشد که فضای بین المللی حقوق بشر را چه در داخل آمریکا و چه در اروپا متاثر کند. ما هم باید به عنوان فعالان حوزه های بین المللی بیش از گذشته کار کنیم و در عین حالی که نگران خانم هاشمی هستیم - که  امیدوارم به یاری خداوند به سرعت زمینه های آزادی ایشان فراهم شود-محافل عمومی و نهادهای حقوق بشری را مجبور کنیم که  موضع گیری کنند چرا که همین امر می تواند به انزوای بیشتر آمریکا و سیاست های آن کمک کند.

مجری ۵۹ ساله آمریکایی الاصل شبکه پرس تی وی، یکشنبه ۲۱ دی در حالی توسط پلیس آمریکا دستگیر شد که طبق معمول هر از گاه خود، برای دیدار با فرزندان و بستگانش به زادگاهش سفر می کرد. این بار او قصد عیادت از برادر مبتلا به سرطانش را نیز داشت که در یک اقدام غیرمنتظره بازداشت و به زندان منتقل شد. دادگاه دیروز مرضیه هاشمی نیز علیرغم اینکه تایید کرد که وی به هیچ جرمی متهم نیست، حکم آزادی وی را صادر نکرد.

تاکنون نهادها و افراد حقیقی و حقوقی بسیاری در ایران و سراسر جهان از این بانوی مسلمان فعال سیاسی - اجتماعی و مبارز عدالتخواه بویژه در رابطه با حقوق رنگین پوستان آمریکایی حمایت کرده و خواستار آزادی بی قید و شرط و سریع وی شده‌اند.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 47622

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر