روایت توکلی از دلیل ناراحتی ظریف در مجمع تشخیص

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هنوز نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام مشخص نشده است که بگوییم این نظر برگشته است یا برمی‌گردد. ولی تلاش هر دسته و هر گروهی و افراد به هرحال بی‌تاثیر نخواهد بود. فرقی هم ندارد که این تلاش‌ها چه به این سمت و چه به آن سمت باشد.

روایت توکلی از دلیل ناراحتی ظریف در مجمع تشخیص

گیلان خبر: یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره جلسه اخیر اعضای این مجمع با محمدجواد ظریف، گفت: طبعا اگر اعضای مجمع قانع شده بودند که مجمع جلسه فوق‌العاده نمی‌گذاشت. پس تا الان مجمع قانع نشده است که نیاز به جلسه فوق‌العاده است. اگر منظور شما درباره تصاویر این است که بله آقای ظریف نتوانست مجمع را قانع کند.

احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره جلسات ویژه مجمع برای بررسی لایحه پالرمو و اینکه گفته می‌شود این جلسه فردا برگزار می‌شود، گفت: فردا مجمع جلسه عمومی فوق‌العاده‌ای ندارد. چهارشنبه جلسه کمیسیون‌های تخصصی مجمع است تا تاخیر کمتری باشد و روند بررسی لایحه پالرمو تسریع بشود. جلسه عمومی فوق‌العاده مجمع شنبه برگزار خواهد شد.

تلاش می‌کنیم بهترین تصمیم را درباره پالرمو و CFT بگیریم
این فعال سیاسی اصولگرا همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا فشارها و انتقادات و اظهارنظرات درباره پالرمو و CFT ممکن است بر نظرنهایی و تصمیم اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام تاثیرگذار باشد و  نظر آنان برگردد یا تغییر کند، گفت: هنوز نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام مشخص نشده است که بگوییم این نظر برگشته است یا برمی‌گردد. ولی تلاش هر دسته و هر گروهی و افراد به هرحال بی‌تاثیر نخواهد بود. فرقی هم ندارد که این تلاش‌ها چه به این سمت و چه به آن سمت باشد.

او افزود: اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام انسان‌هایی هستند که مثل بقیه حرف می‌زنند، فکر می‌کنند، تاثیر می‌پذیرند، تاثیر می‌گذارند. مردم حق دارند تلاش خودشان را بکنند. گروه‌ها حق دارند تلاش خودشان را بکنند تا نظرشان را به حاکمیت عرضه کنند. در مقابل نیز حاکمیت باید به این نظرات نگاه کند. این مسئولان که متصدی امر هستند باید بر اساس برداشت صحیح تصمیم‌گیری کند.

توکلی ادامه داد: من هم تلاش‌هایی که صورت می‌گیرد تا بر نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام تاثیرگذار باشد را محترم می‌دانم و همینطور تلاش مجمع را برای آنکه تصمیم درستی بگیرد، تایید می‌کنم. در مجمع همه در تلاش هستند که تصمیمی را اتخاذ کنند تا به نفع همه مردم باشد که انشالله این‌گونه نیز خواهد شد.

بهتر است فعلا چیزی نگوییم
این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این پرسش که فضای عمومی مجمع در حمایت یا مخالفت لوایح پالرمو و CFT  است، تصریح کرد: بهتر است که در این زمینه حرفی نزنیم. بهتر است صبر کنیم تا ببینیم تضارب آرا در این خصوص چه می‌گوید.
وی همچنین در پاسخ به این پرسش که تصاویر جلسه اخیر مجمع با حضور محمدجواد ظریف حکایت از آن داشت که فضای عمومی مجمع به نحوی بوده که ایشان نتوانسته است که مواضع خود نسبت به پالرمو و CFT  دفاع کند، گفت: این جلسه مباحثه نبود که کسی کم بیاورد. مثلا در یک جلسه که عقلای قوم با هم حرف می‌زنند، فشار چه معنایی دارد؟ آیا مخالفت با نظر دیگران فشار است؟

توکلی در پاسخ به اینکه تصاویر جلسه اخیر مجمع چنین برداشتی را به مخاطب القا می‌کرد که آقای ظریف نتوانسته است مجمع را قانع کند، گفت: طبعا اگر اعضای مجمع قانع شده بودند که مجمع جلسه فوق‌العاده نمی‌گذاشت. پس تا الان مجمع قانع نشده است که نیاز به جلسه فوق‌العاده است. اگر منظور شما درباره تصاویر این است که بله آقای ظریف نتوانست مجمع را قانع کند ولی درباره فشار باید گفت که آقای ظریف باتجربه‌تر از آن است که می‌داند اگر جایی حرف می‌زند لزوما همه نباید قانع شوند. باید همه مسایل در جلسه عرضه شود و تضارب آرا و نظرات درباره آن صورت بگیرد. نه آنکه یک مساله‌ای مطرح شود و همه بگویند چشم. 

از رهبری نظری به مجمع اعلام نشده است
این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا درباره لوایح پالرمو و CFT  از جانب رهبری انقلاب توصیه‌ای یا درخواستی به مجمع اعلام شده است، گفت: نه هیچ نظری به مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام نشده است و مجمع طبق وظایف خودش عمل خواهد کرد.

منبع: جهان

 

 

کد مطلب: 47671

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر