یک نکته از دو فیلم؛

ظریف پس از شش سال به جلیلی رسید +فیلم

مواضع خاص ظریف در روزهای آغازین دوران وزارتش که به عنوان نمونه معتقد بود آمریکا با یک بمب تمام تجهیزات نظامی ایران را از کار می اندازد، با اظهارت و مواضع امروز او چندان قابل تطبیق نیست.

ظریف پس از شش سال به جلیلی رسید +فیلم

گیلان خبر: دور دوم مذاکرات ایران و 1+5 در 26 فروردین سال 91 پایان یافت. در پایان این دور از مذاکرات که در استانبول برگزار می شد دو طرف توافق کردند چهل روز بعد در بغداد با دستور کار گفت‌وگو برای تدوین یک مدالیته جامع مذاکره کننند. تیم ایرانی به ریاست سعید جلیلی و  1+5 هم با نمایندگی کاترین اشتون در این نشست ها گفتگو می کردند.

اما چهل روز بعد، سعید جلیلی رئیس تیم مذاکره کننده ایرانی در ابتدای گفتگوها خطاب به نمایندگان 1+5 گفت: «خانم ها و آقایان! می دانید امروز چه روزی است»؟ سوال غیرمنتظره بود و اعضا و نمایندگان تیم های مذاکره کننده 1+5 که نمی دانستند این سوال چه ربطی به موضوع مذاکرات دارد، با تعجب پاسخ دادند «امروز چهارشنبه 23 می 2012 است» و دکتر جلیلی گفت «و سوم خرداد، یعنی دقیقا همان روزی که 30 سال پیش خرمشهر را از اشغال عراق دوران صدام آزاد کردیم» و سپس توضیح داد که چگونه در آن جنگ 8 ساله کشورهای متبوع گروه 1+5 و همه قدرت های ریز و درشت در دنیای بلوک بندی شده آن روزها، با تمامی تجهیزات و ماشین های جنگی و سیاسی و تبلیغاتی خود به حمایت از صدام وارد کارزار شده بودند، تانک های لئو پارد آلمانی، چیفتن های انگلیسی، موشک های اگزوسه و جنگنده های میراژ و سوپراتاندارد فرانسوی، هواپیماهای میگ و موشک های اسکادبی روسی، بمب های شیمیایی آلمانی و انگلیسی، موشک های سایدبایندر و هواپیماهای آواکس آمریکایی، دلارهای سعودی و کویتی و اماراتی و... در اختیار رژیم بعثی صدام بود و ما به قول حضرت امام راحلمان(ره) تنهای تنها بودیم ولی می بینید که آن عقبه سخت و نفس گیر را با پیروزی پشت سر گذاشته ایم و امروزه صدام کجاست؟ و ما در کدام نقطه ایستاده ایم؟... امروز در سالروز آزادی مقتدرانه خرمشهر و درحالی که حاکمیت عراق به مردم مظلوم آن و دوستان استراتژیک ما بازگشته است در قصر صدام با شما به مذاکره نشسته ایم»
 

 
 
 

 

دریافت فیلم


ظریف چگونه بعد از شش سال به مواضع جلیلی برگشت؟
کار ظریف به عنوان وزیر خارجه اندکی پس از روی کارآمدن دولت روحانی در سال 92 آغاز شد و پرونده هسته ای ایران از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به وزارت خارجه رفت تا ظریف بار دیگر شانس خود را همچون مذاکرات هسته ای ابتدای دهه هشتاد و البته این بار به عنوان رئیس تیم مذاکره کننده بیازماید. مواضع خاص ظریف در روزهای آغازین دوران وزارتش که به عنوان نمونه معتقد بود آمریکا با یک بمب تمام تجهیزات نظامی ایران را از کار می اندازد، با اظهارت و مواضع امروز او چندان قابل تطبیق نیست.

ظریف 97 با 92 قابل مقایسه نیست و او هم ظاهرا علی رغم طعنه ای که سال ها درباره «بیانیه خوانی» به جلیلی میزد، در این مقطع بیانیه خوان شده است. همچنان فیلمی که از اظهارات روز یکشنبه ظریف در کنفرانس مونیخ پخش شده و ظریف به تشریح مواضع جمهوری اسلامی در موضوعات مختلف می پردازد، نشان می دهد این شباهت بیشتر هم شده است. در بخشی از این برنامه، ظریف در پاسخ به سوالات مجری برنامه پاسخ های جالبی داد که شاید نشان دهد ظریف بعد از چندسال، پی به حقایقی برده که فهم دیرهنگام آنها برای کشور هزینه زا بود.

«مسئله این است که صد میلیارد دلار سلاح به [مناطق همجوار] ایران صادر می‌شود. هیچ‌کس به ما حتی یک جنگنده نمی‌فروشد. هیچ‌کس. چطور باید خودمان دفاع کنیم؟ زمانی که با موشک‌های «اگزوسه» فرانسوی، تسلیحات شیمیایی آلمانی، با جنگنده‌های «میگ» روسی، با تانک‌های بریتانیایی، با «آواکس‌های» جاسوس آمریکا، چه کسی به کمک ما آمد؟... چرا زمانی که عراق مردم ما را موشک‌باران می‌کرد، هیچ‌کس کوچکترین ابزار دفاعی در اختیار ما نگذاشت؟ نه پدافند هوایی و نه موشکی برای پاسخ. هیچ‌کس. باید برایش التماس می‌کردیم. الان، من به خاطر جلب رضایت دوستم وزیر خارجه [ژان ایو] لودریان [وزیر خارجه فرانسه] یا هرکس دیگری، مردم خودم را بی‌دفاع نمی‌کنم تا صدام حسین بعدی منطقه برخیزد و مردم مرا بکشد، بی‌آنکه ما ابزاری برای دفاع داشته باشیم...ما همین الان کسانی را در ایران داریم که به خاطر تسلیحات شیمیایی که از سوی اروپا در اختیار [رژیم بعث] عراق قرار گرفت، نمی‌توانند نفس بکشند. اگر قرار بود مذاکره‌ای در مورد جنگ‌افزارها صورت گیرد، اروپا باید در مورد خیلی چیزها پاسخ می‌داد. [در آن صورت] اروپا در جایگاه بازجویی و پرسش نبود، بلکه از اروپا سؤال می‌شد چرا از صدام حسین حمایت کرد؟»
 

 
 
 

 

دریافت فیلم

منبع: جهان

کد مطلب: 48076

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر