نوری مالکی با سید حسن نصرالله دیدار کرد

معاون اول رئیس جمهوری عراق با دبیر کل حزب‌الله لبنان دیدار کرد و به دلیل مواضع خود در حفظ حاکمیت عراق و ایستادگی مقابل سیاست‌های آمریکا و عربستان مورد تمجید قرار گرفت.

نوری مالکی با سید حسن نصرالله دیدار کرد

به گزارش گیلان خبر : «نوری المالکی» معاون اول رئیس‌جمهوری عراق، که به لبنان سفر کرده است، با «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب‌الله دیدار و گفت‌وگو کرد.

الاخبار لبنان با بیان این خبر، نوشت که سفر نوری مالکی، نخست‌وزیر سابق عراق،‌ تنها تحرک سیاسی مهم آخر هفته گذشته لبنان بود. مالکی آزمایش‌های پزشکی خود را در لبنان انجام داد و شنبه‌شب به دیدار سید حسن نصرالله رفت و شام را میهمان او بود.

مالکی: رابطه‌ام با عبادی عالی است و مشکلی نیست

در این دیدار مالکی تأکید کرد که «مخالف انتقال قدرتی که در عراق انجام شد، نیست، همچنانکه (بر خلاف شایعاتی که مطرح می‌شود) او مخالف حیدر العبادی (نخست‌وزیر فعلی عراق) هم نیست.

منابع مطلع لبنانی به الاخبار گفتند که مالکی در این دیدار گفته است که «(درباره انتقال قدرت و روی کار آمدن العبادی) در ابتدا سوء تفاهمی به وجود آمده بود اما امروز روابط عالی است و مشکلات حل شده است».

تشکر نصرالله از مواضع ضد آمریکایی

منابع لبنانی گفتند: در مقابل، سید حسن نصرالله از شجاعت و مواضع مالکی مقابل (مواضع) آمریکا و عربستان تقدیر کرد و اصرار او بر حفظ حاکمیت عراق و وحدت آن و رد منطقه‌منطقه شدن عراق را ستود و از اینکه مالکی بر خلاف همه مشوق‌ها، اعطای امتیاز نفتی به کردها مقابل تصاحب دور سوم نخست‌وزیری، یا چشم‌پوشی از حاکمیت عراق مقابل تشکیل اقلیمی سنی را رد کرده است، تشکر کرد؛ اقلیمی که به گفته نصرالله از تکه‌تکه شدن سوریه و عراق و الحاق آن به اردن برای تحقق رؤیای اسرائیل (جهت تشکیل وطن جایگزین برای فلسطینی‌ها) قرار بود به دست آید.

بنا بر این گزارش، نصرالله همچنین از مالکی خواسته است که در روند سیاسی عراق حضور داشته باشد و برای تقویت «دولت قانون» و وحدت مقابل اختلافات مذهبی و تقسیم کشور تلاش کند.

مالکی و دیدارهای دیگر

مالکی هفته گذشته وارد لبنان شد. او  روز یکشنبه با «سلیم الحص»، رئیس جمهوری اسبق لبنان دیدار کرد. او همچنین با هئیتی از فراکسیون «الوفاء للمقاومة» پارلمان لبنان وابسته به حزب‌الله، به ریاست «محمد رعد» نیز دیدار کرد.

رعد در این دیدار تصریح کرد که «داعش چهره‌ای از چهره‌های متعدد تروریسم است که دولت‌های حامی تروریسم هر بار یکی از آن را در دنیا به خدمت می‌گیرند».

مالکی: اتفاقات سوریه توطئه‌ای با هدف ضربه به عراق و ایران است

مالکی نیز در این دیدار، بحران سوریه را توطئه دانست و گفت: توطئه‌ و ویرانی‌ای که در سوریه در جریان است، هدفش چیزی نیست جز عراق. سوریه تنها، دروازه (این توطئه) برای هدف گرفتن لبنان و همچنین ایران است.

مالکی گفت: امروز اعلام می‌کنیم که تا زمانیکه هدف، نابودی زیرساخت‌های این منطقه و حاکمیت و هتک حرمت مقدساتش باشد، دفاع از این مناطق، واجب مقدسی برای ما باقی خواهد ماند.

نخست‌وزیر سابق عراق افزود که «جنگ ما با تروریسم و حامیان مالی آن ادامه دارد. آنها نمی‌خواهند ما محور باشیم بلکه می‌خواهند صرفا دنباله‌رو باشیم».

دیدارهای مالکی امروز دوشنبه ادامه دارد

روزنامه الاخبار همچنین نوشت که دیدارهای مالکی امروز دوشنبه در لبنان ادامه می‌یابد و وی با نبیه بری رئیس پارلمان و تمام سلام نخست‌وزیر لبنان نیز دیدار خواهد کرد.

 

کد مطلب: 5494

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر