علاوی: پولی از عربستان دریافت نکردم

ایاد علاوی نخست وزیر پیشین عراق در سال ۱۹۴۵ میلادی از پدری عراقی و مادری لبنانی که هر دو شیعه بودند به دنیا آمد.

علاوی: پولی از عربستان دریافت نکردم

" ایاد علاوی" نخست وزیر سابق عراق و از چهره های شناخته شده عرصه سیاسی این کشور در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم در بغداد دریافت هر گونه کمک مالی از عربستان را رد کرد.

ایاد علاوی نخست وزیر پیشین عراق در سال ۱۹۴۵ میلادی از پدری عراقی و مادری لبنانی که هر دو شیعه بودند به دنیا آمد.
علاوی در سال ۱۹۷۸ میلادی در انگلیس مورد سوء استفاده عوامل اطلاعاتی رژیم سابق قرار گرفت و در سال ۱۹۹۰، جنبش وفاق ملی عراق را که جریان مخالف رژیم بود، بنیان نهاد که بسیاری از بعثی های سابق به آن پیوستند. علاوی همچنین سه سال در اردن زندگی کرد. وی روابط نزدیکی با کشورهای عربستان، اردن، امارات و مصر دارد.
وی پس از سرنگونی رژیم صدام در سال ۲۰۰۳ میلادی از سوی نیروهای آمریکایی به عنوان یکی از اعضای شورای حکومت انتقالی عراق که ۲۵  عضو داشت، انتخاب شد. علاوی در ۲۸ ژوئن همان سال، عنوان  نخست وزیر و اولین رئیس دولت عراق پس از صدام معدوم را به خود اختصاص داد و قدرت را از پل برمر حاکم آمریکایی عراق تحویل گرفت و تا هنگام پیروزی ائتلاف عراق یک پارچه در انتخابات پارلمانی ۲۰۰۶ میلادی، و معرفی ابراهیم الجعفری به عنوان نخست وزیر جدید عراق، این سمت را به عهده داشت.
ائتلاف العراقیه به رهبری وی در انتخابات پارلمانی ۲۰۱۰ توانست ۹۱ کرسی پارلمان را به خود اختصاص دهد ولی در کسب نخست وزیری ناکام ماند و در نهایت ردای نخست وزیری به نوری المالکی رسید

علاوی همچنین ادعا می کند که در انتخابات پارلمانی گذشته، حق وی غصب شده است. البته حتی به جوسازی علیه جمهوری اسلامی ایران پرداخته و این ادعا را طرح کرده که تهران مانع نخست وزیری وی شده است.

" ایاد علاوی" در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم در بغداد   در پاسخ به سوالی درباره انتخابات پیش رو و دیدگاه وی درباره نخست وزیری نوری المالکی برای سومین بار پیاپی، اظهار داشت: گروهای سیاسی برای مرحله بعد از نوری المالکی به توافق رسیدند و هم اکنون هماهنگی خوبی میان آنها وجود دارد.

وی افزود:   توافقاتی میان ما و مجلس اعلای اسلامی، صدری ها و کردها  برای انتخابات آینده حاصل شده و پس از اعلام نتایج انتخابات، دولت فراگیر میهنی را تشکیل خواهیم داد
علاوی معتقد است در صورتی که نوری المالکی برای سومین دور هدایت سکان هیات وزراء عراق را برعهده بگیرد، کشورش در لبه پرتگاه قرار خواهد گرفت؛ هر چند این احتمال را بسیار ضعیف و غیر قابل ممکن دانست.
وی با ادعای اینکه " مطمئن باشید که المالکی برای سومین دور نخست وزیر نخواهد شد" در توجیه دلایل خود گفت: ٨ سال گذشته وی چیزی ندارد که مردم به آن امید به وی رای بدهند، دولت وی نه از نظر اقتصادی عملکرد قابل قبولی داشته، نه سیاسی نه امنیتی و نه در هیچ عرصه دیگری.

خواستار رابطه با ایران بر اساس احترام متقابل هستم
رهبر پیشین فهرست العراقیه ضمن تکذیب دشمنی خود با ایران، تاکید کرد: من هیچ گونه دشمنی با ایران ندارم، تنها درخواست من داشتن رابطه ای است که حقوق دو کشور در آن رعایت شود و بر اساس احترام متقابل باشد.
علاوی به دیدارهای خود با حسن دانایی فر سفیر کشورمان در بغداد اشاره کرد و گفت: با آقای دانایی فر هم دیدارهایی داشته ام و آنجا به صراحت گفته ام که خواستار بهبود و گسترش روابط با ایران هستم اما شما نباید از یک جناح یا شخص خاصی در عراق حمایت کنید.

آمریکا در عراق شکست خورد

وی همچنین سیاست های آمریکا در قبال عراق را شکست خورده توصیف کرد و گفت: آمریکا در عراق شکست خورد و نتوانست آرمانهای خود و ملت عراق را محقق کند، زیرا پس از گذشت بیش از ١١ سال از سقوط صدام، هنوز امنیت و آسایش شهروندی که ساده ترین حقوق هر انسان است برای مردم عراق فراهم نشده است.

 

دریافت پول از عربستان دروغ است

درست   زمانی که نوک انتقادهای شدید نوری المالکی نخست وزیر عراق، به سمت ریاض دوخته شده بود و سعودی ها به عنوان عامل اصلی بی ثباتی و ناامنی در عراق به سبب حمایت های گسترده از گروه های تروریستی تکفیری معرفی شدند، در نقطه مقابل، ایاد علاوی به دفاع تمام قد از حاکمان عربستان پرداخت و آنها را از هرگونه دست داشتن در ناامنی و بی ثباتی در عراق تبرئه کرد

رهبر ائتلاف الوطنیة در این مصاحبه و در پاسخ به این سوال که چرا در مقابل دخالت های عربستان سکوت کرده است، گفت: دخالت عربستان در عراق صحت ندارد، و ادعاههای هم که در رابطه با کمک این کشور به گروهای تروریستی مطرح می شود تا کنون بدون دلیل و سند بوده اما من دخالت هر کشوری را محکوم می کنیم.
وی دریافت پول از عربستان سعودی را تکذیب کرد و گفت: این دروغ است، عربستان حامی مالی من نیست.


برنامه ای برای سفر به تهران ندارم

علاوی افزود: فعلا برنامه ای برای سفر خارج از کشور از جمله تهران ندارم و مشغول انتخابات هستم   اما بعد پیروزی فهرست الوطنیة پیام دوستی خود را برای همه کشورهای منطقه ای خواهم فرستاد.


در انتخابات پیروز می شویم

نخست وزیر سابق عراق معتقد است در انتخابات آینده علارغم فشارهای موجود نتایج قابل قبولی کسب خواهند کرد.
وی گفت: هم اکنون تمامی بودجه و قدرت کشور در اختیار فهرست المالکی است اما با این وجود و با این امکاناتی که داریم نتایج برای ما رضایت بخش خواهد بود.

کد مطلب: 10

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر