غذاهای گیلانی-19

دستور پخت نان لاکو(نان برنجی) گیلانی

با وجود اینکه تهیه این نان زمان بر بوده و سختی خاصی دارد، اما به همت زنان صبور و هنرمند گیلانی، کام بسیاری از مهمانان و مسافران این دیار با خوردن این نان شیرین می شود

دستور پخت نان لاکو(نان برنجی) گیلانی

گیلان خبر: نان لاکو در گذشته یکی از سوغات مهم کشاورزان منطقه بود که آن را جوکول (برنج سبز ) و همراه با نوعی کباب به نام مرغ کباب، ماهی تنوری و نوعی جارو به نام ایسپیل جارو به عنوان پیشکش برای ارباب می بردند و در شب عید هم برای پذیرایی از مهمانان نوروز آماده می‌کردند و با وجود اینکه تهیه این نان زمان بر بوده و سختی خاصی دارد، اما به همت زنان صبور و هنرمند گیلانی، کام بسیاری از مهمانان و مسافران این دیار با خوردن این نان شیرین می شود.برای پختن نان لاکو، از آرد برنج، آرد گندم و آب جوش، خمیر درست کرده، بعد آن را داخل آبجوش گذاشته و خمیر پخته را ورز می‌دهند. سپس خمیر را خیلی نازک پهن کرده و در صورتی که بخواهند رنگ نان زرد بشود، مقداری زردچوبه به آن اضافه می‌کنند. در این مرحله برای اینکه خمیر به صورت ورق نازکی در بیاید، آن را با وسیله ای به نام فوکو (وسیله ای گلی به شکل گوشتکوب که کف آ ناشکال لوزی دارد) می‌کوبد تا خمیر نقش دار شود.آن گاه ورق نازک آماده شده را برای پخت روی گمج وارونه که روی آتش گذاشته شده است،می‌گذارند.

 

مواد لازم:

آرد برنج: یک کیلو

آرد گندم: 250گرم

روغن:به اندازه کافی

آب جوشیده:( 2لیتر)

نمک: یک قاشق مربا خوری

 

طرزتهیه:

آب را روی شعله گاز گذاشته تا به نقطه جوش برسد. سپس مقداری از آب جوش را کم کم به آرد برنج اضافه کنید و خوب ورز دهید  تا خمیری به دست آید. خمیر در  اندازه یک پرتقال متوسط تقسیم کرده و به اندازه کف دست پهن نموده و در وسط آنها سوراخی ایجاد کنید. خمیر های آماده شده را در آب جوش گذاشته تا بپزد. زمانی که خمیر ها روی آب آمدند بدین معناست که پخته شده اند (زمان پخت 30تا 45 دقیقه). خمیر ها را از آب خارج نموده و بگذارید کمی خنک شوند. آرد گندم را به تدریج به آنها اضافه نموده و خوب ورز دهید تا خمیر لطیفی به دست آید. نمک را داخل آب حل نموده و به این مواد اضافه کنید و ورز دهید. اکنون خمیر ما آماده است. حالا آن را به اندازه پرتقال گرد کرده و روی سطحی صاف پهن کرده و با فوکو (وسیله ای که شبیه گوشتکوب است و از جنس گل می‌باشد) روی آن بکوبید تا به حالت نان محلی در آید. سپس آنها را روی گمج یا تابه (رویی) که برعکس روی شعله قرار گرفته  است، بپزید.

کد مطلب: 10909

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر