گزارشی از یک مرکز فراماسونری دوره پهلوی / مرکز فراماسونری ایران دست کیست؟+عکس

ساختمان لژ ایرانیان، در خیابان ابن سینا بالاتر از میدان بهارستان، جنب پمپ بنزین، یکی از اصلی ترین مراکز تشکیلات سازمان مخفی فراماسونری در ایران است که بیش از نیم قرن قدمت دارد.

گزارشی از یک مرکز فراماسونری دوره پهلوی / مرکز فراماسونری ایران دست کیست؟+عکس

گیلان خبر: در دوره محمدرضا پهلوی برخلاف دوران رضاشاه با گسترش روابط سیاسی با غرب به خصوص انگلستان لژهای فراماسونری فراوانی در ایران تاسیس شد. هر چند که هیچ یک از افراد سرشناس خانواده پهلوی دست کم به طور رسمی عضو هیچ لژ فراماسونری نبودند اما بسیاری از رجال سیاسی، نخست وزیران، وزیران، نمایندگان مجلسین و فعالان سیاسی از فراماسون‌های سرشناس بودند. این جمع‌ها بعد از انقلاب اسلامی ایران تعطیل و اعضای آن تحت تعقیب قرار گرفتند.

یکی از ساختمان هایی که در دهه 40 مرکز مهمترین جلسات اعضای فراماسونر بود واقع در یکی از کوچه های نزدیک میدان بهارستان بود که بعدها پس از انقلاب اسلامی طبق اسناد به جا مانده از ساواک هویتش فاش شد.

 

لژ سعدی خیابان بوعلی سینا (بهارستان) شماره 410.

 این ساختمان در دهه 40 مرکز تشکیل مهمترین جلسات لژ سعدی فراماسونری در ایران بود که تعداد زیادی از نمایندگان مجلس شورای ملی و سنا، نخست وزیر، وزرای دولت و بسیاری از کارگزاران حکومت پهلوی در آن شرکت می کرند و برای سرنوشت کشور ایران و اجرای نقشه های شوم انگلیس، طراحی می کردند.

با پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن 1357، این ساختمان که در بین اهالی محل شناخته شده و معروف بود، به تصرف انقلابیون درآمد.

چند سالی است این بنا که حداقل می تواند به عنوان موزه جاسوسی و خیانت رژیم پهلوی مورد استفاده قرار بگیرد، تنها سوپر مارکتی برای ارائه چیپس و پفک شده است!

ظاهرا هر از چندگاه، تابلویی بر سر در این ساختمان نصب می شود. یک بار فرش کاشان، یک بار تعاونی مصرف کارکنان فنی و حرفه ای تهران!

جالبتر این که افراد مستقر در ساختمان فراماسونری، به هیچ وجه اجازه ورود افراد غیر خودشان را به ساختمان نمی دهند که مبادا متوجه اوضاع و احوال آن جا شوند.

امروزه اتاق های این ساختمان خاک خورده خالی افتاده است و فقط در گوشه حیاط آن جا، یک یخچال و چند قفسه مملو از چیپس و پفک، نقش سوپرمارکتی برای کارکنان فنی و حرفه ای تهران (که ظاهرا باید زیر نظر وزارت کار باشد) بازی می کند تا معلوم شود که  مثلا این جا صاحب دارد!

 

گزارش ساواک

تشکیل اجتماعات ماسونی در ساختمان انجمن رازی

در جلسات لژهای ماسونی که در ساختمان 410 خیابان بهارستان (انجمن رازی) تشکیل می گردد اکثرا مقامات سطح بالای مملکت از قبیل وزرا- سناتورها - اساتید دانشگاه ها- نمایندگان مجلس شورای ملی- روسای مجلسین- امام جمعه تهران- معاونان وزارتخانه ها- قضات عالیرتبه- اطبا عالیقدر شرکت می نمایند و ترتیب رفت و آمد به این ساختمان طوری است که از ساعت 16 الی 22 درب ورودی بدون هیچ کنترلی باز است.

نظریه شنبه: چون تردد کنندگان به این ساختمان اغلب مقامات مملکتی هستند این چنین بی احتیاطی رفت و آمد کردن به آنجا صحیح نمی باشد و با توجه به اقدامات خرابکارانه ای که تاکنون در مملکت انجام شده امکان دارد خرابکاران پی به وجود انجمن فوق برده و یا در آینده آگاهی حاصل نمایند که مقامات به این ساختمان رفت و آمد دارند و با اقدامات خرابکارانه در یک فرصت تعدادی از افراد سرشناس و سطح بالای مملکت را از بین ببرند که صرف نظر از لطمه جانی ضرر و زیان حیثیتی نیز برای مملکت در بر خواهد داشت و ای بسا ممکن است در صورت بروز چنین پیش آمدی دفعتا قسمتی از چرخ های مملکتی باز ماند و تزلزلی در آن ایجاد گردد. لازم است یادآوری گردد که دکتر علی آبادی بزرگ دبیر لژ بزرگ ایران در جریان این امر بوده و موضوع را با استاد اعظم آقای مهندس شریف امامی در جریان گذاشته است ولی تاکنون اقدامی به عمل نیامده است."


منبع: تهران پرس

 

کد مطلب: 14774

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر