دانش گفتاردرمانی بازیچه دعوای جناحی و لفاظی نیست

یک عضو هیئت مدیره انجمن گفتاردرمانی نسبت به عدم آگاهی برخی مدیران، نمایندگان و سیاسیون از دانش گفتاردرمانی به شدت انتقاد کرد.

دانش گفتاردرمانی بازیچه دعوای جناحی و لفاظی نیست

گیلان خبر: اتابک وثوقی اظهار داشت: آسیب شناسی گفتار و زبان حرفه‌ای است که خدمات کلینیکی ارائه داده، عهده دار ارائه خدمات پیشگیری، پشتیبانی، آموزش، مدیریت و تحقیق در حیطه ارتباط و بلع در سراسر طول زندگی افراد از نوزادی تا پیری است.

وی ادامه داد: خدمات آسیب‌شناسی گفتار و زبان در زمینه تشخیص و درمان مشکلات بلع، اختلالات گفتارو زبان و اختلالات شناخت – ارتباط، که منجر به ناتوانی‌های ارتباطی می‌شود.

دبیر کمیته فنی انجمن علمی گفتار درمانی ایران تصریح کرد: وظیفه آسیب‌شناس گفتار و زبان درمان اختلالات تولید گفتار (شامل تولید، آپراکسی، دیزارتری)، تشدید (هایپرنیزالیتی و  هایپونیزالیتی)، صوت (کیفیت آواسازی، زیروبمی، تنفس)، روانی گفتار( لکنت)، زبان ( درک، بیان، کاربرد شناختی، صرف و نحو)، شناخت ( توجه، حافظه، حل مسئله، عملکردهای اجرایی) و تغذیه و بلع (در سطوح دهانی، حلقی و مروی) است.

وثوقی با انتقاد از برخی فعالان سیاسی، مقامات اجرایی، نمایندگان مجلس و برخی شخصیت‌ها که از عنوان گفتاردرمانی سوءاستفاده می‌کنند، گفت: استفاده از کلمات و عناوین توسط مقامات و مدیران بار معنایی و حقوقی دارد، بدون شک انتظار مردم از مدیران و نمایندگان مجلس و چهره‌های مطرح سیاسی که تجربه مدیریت کلان دارند، دقت در استفاده درست از کلمات و اصطلاحات است.

وی اظهار داشت: متاسفانه از دانش گفتار درمانی در دعواهای سیاسی استفاده نادرست و غلطی می‌شود، که این موضوع باعث رنجش خاطر همکاران گفتاردرمان سراسر کشور شده است. دانش گفتار درمانی فراتر از زبان‌بازی، وعده‌های توخالی و لفاظی است.

عضو هیئت مدیره انجمن علمی گفتار درمانی ایران تأکید کرد: استفاده نابجا از عنوان گفتار درمانی قابلیت پیگیری حقوقی دارد. انتظار داریم، افرادی که از این رشته علمی برداشت ناردستی داشته اند، از جامعه گفتاردرمانی و پزشکی ایران معذرت خواهی کنند.

عضو کمیته مشورتی توانبخشی وزارت بهداشت افزود: متاسفانه، دانش برخی افراد در زمینه علم توانبخشی بسیار پایین است و این افراد از ضعف اطلاعات رنج می‌برند.

وی اظهار داشت: مشکل اینجاست که برخی از افرادی که این اشتباه را مرتکب شده‌اند، مدرک پزشکی دارند، نیز اطلاعی از این رشته توانبخشی ندارند و در مصاحبه‌های خود گفتاردرمانی را به معنای وعده‌های توخالی و لفاظی ارتباط می‌دهند.

دبیر کمیته فنی انجمن علمی گفتار درمانی ایران افزود: متاسفانه استفاده غلط سیاسیون از دانش گفتاردرمانی باعث شده تا همکاران ما برای انجام خدمات دچار مشکلاتی شوند.

وثوقی خاطرنشان کرد: در حال حاضربخش قابل توجهی از جامعه  و حتی متخصصان با  دانش گفتاردرمانی آشنایی ندارند و  استفاده نادرست سیاسی باعث اثرات منفی در روند درمان بیماران نیازمند گفتار درمانی است. گفتاردرمانی 43 قدمت در کشورمان دارد و بیش از 3500 نفر در مقاطع دکترا، کارشناسی ارشد و کارشناسی فارغ التحصیل دارد.


منبع:تسنیم

کد مطلب: 26207

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر