کشف تأثیر چپ‌دست یا راست‌دست بودن روی شیوه بیان

راست‌دست یا چپ‌دست بودن روی شیوه بیان و روانی گفتار تأثیرگذار است.

کشف تأثیر چپ‌دست یا راست‌دست بودن روی شیوه بیان

گیلان خبر: عوامل مختلفی همچون سن و فرهنگ روی صراحت لهجه و شیوایی بیان و گفتار تأثیرگذار هستند، اما یافته‌های اخیر محققان نشان می‌دهد که راست‌دست و چپ‌دست بودن نیز بر گفتار آنها تأثیر دارد.

بر اساس گزارش مدیکال دیلی، پژوهشگران دانشگاه بیرمنگام انگلستان دریافتند که افراد راست‌دست در ادای حروف خیلی سریع‌تر از افراد چپ‌دست هستند.

محققان حدس می‌زدند شاید علت این موضوع، بیشتر بودن جمعیت افراد راست‌دست نسبت به افراد چپ‌دست باشد؛ البته این ارزیابی در مورد افرادی که از هر دو دست استفاده می‌کنند نیز صادق است.

محققان برای انجام این پژوهش، 43 فرد راست‌دست و چپ‌دست را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند سرعت عملکرد افراد راست‌دست و چپ‌دست با یکدیگر متفاوت است.

با اینکه هنوز علت اصلی این موارد مشخص نیست، اما محققان معتقدند راست‌دست یا چپ‌دست بودن تحت تأثیر عوامل ژنتیکی و بیولوژیکی است.

طبق بررسی‌های انجام‌شده در سال 2009، افراد چپ‌دست در مهارت‌های خواندن، نوشتن، کپی‌کردن و تشخیص علائم ضعیف‌تر از افراد راست‌دست هستند.

آمار موجود نشان می‌دهد بسیاری از افراد چپ‌دست مشکل خواندن و نوشتن (dyslexia) و اختلال بیش‌فعالی دارند و این مشکلات به‌دلیل فعالیت بیشتر نیمکره راست در افراد چپ‌دست است در حالی که پردازش زبانی با نیمکره چپ مغز مرتبط است.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 26475

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر