کشف یک اسکلت ۱۲ هزار ساله در اعماق اقیانوس

کشف یک اسکلت ۱۲ هزار ساله در اعماق اقیانوس: آیا منشأ نخستین ساکنان آمریکا پیدا خواهد شد؟

کشف یک اسکلت ۱۲ هزار ساله در اعماق اقیانوس

گیلان خبر:

کشف یک اسکلت 12 هزار ساله در اعماق اقیانوس : آيا منشأ نخستین ساکنان آمریکا پيدا خواهد شد ؟

تصور بیشتر دانشمندان این است که بین ۲۶ هزار تا ۱۸ هزار سال پیش، ساکنان باستانی سیبری از طریق تنگه برینگ که پلی بین آسیا و شمال آمریکا بود، خود را به آمریکا رسانده‌اند و همه بومی‌های آمریکا اصل و نصبشان به همین سیبریایی‌ها برمی‌گردد.

12000-year-old-skeleton

اما مشکل این است که بومی‌های باستانی آمریکا به جای اینکه به چینی‌ها، کره‌ای‌ها یا ژاپنی‌ها شباعت داشته باشند، بیشتر شبیه  آفریقایی‌ها و استرالیایی‌ها هستند.این تناقض، مدتهاست که ذهن دانشمندان را متوجه خود کرده است.

2014-05-18_135023

در سال ۲۰۰۷، اسکلت کامل و دست‌نخورده یک انسان در یک غار زیرآبی پیدا شد، این غار پس از مدت‌های طولانی با ذوب شدن یخ‌ها، پدیدار شده بود.غواصان در کنار بقایای حیواناتی مثل ببر و خرس و فیل، اسکلت این انسان را پیدا کردند.با بررسی اسکلت مشخص شد که اسکلت متعلق به یک دختر حدودا ۱۶ ساله بوده است که بعد از سقوط از ارتفاع ۶۰ متری لگنش شکسته و احتمالا در جا فوت کرده است.اسکلت این دختر، معدنی شده و با گذشت سال‌ها محفوظ مانده است.

2014-05-18_135037

دانشمندان توانسته‌اند DNA سالم این دختر را بافت دندانی او استخراج کنند، آنها تلاش می‌کنند با بررسی DNA او و به خصوصی DNA میتوکندریایی‌اش، و مقایسه آن با انسان‌هایی نخستین پی ببرند که واقعا نخستین آمریکایی‌ها چه اصلیتی داشته‌اند.

اسم این «عمه بزرگ» آمریکایی‌ها را نایا گذاشته‌اند که در زبان یونانی به معنی آب است.

 

کد مطلب: 366

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر