هواپیماهایی که هیچگاه از زمین بلند نشدند ‏+تصاویر

تولیدکنندگان هواپیما در تاریخ صنعت هوایی ، طرح های مختلفی برای هواپیماها ارائه کرده اند که بسیاری از آنها مدتهای طولانی آسمانها را در نوردیدند و برخی از آنها حتی به سختی از زمین بلند شدند.

هواپیماهایی که هیچگاه از زمین بلند نشدند ‏+تصاویر

گیلان خبر: در این بین برخی از پروژه های هوایی خارق العاده ای هم در کار بودند که بخاطر دلایل فنی ، اقتصادی و حتی سیاسی متوقف شدند. در برخی مواقع طراحان هواپیما چیزی طراحی کردند که از زمان خود جلوتر بوده ! و همین باعث شده تا نتیجه دلخواه خود را در آن زمان نداشته باشد.

با برخی از این هواپیماها از گذشته تا به امروز آشنا می شویم.

  1. آورو کانادا جت لاینر ( Avro Canada Jetliner ) – ( سال 1949 )

اولین هواپیمای مسافربری جت که درشمال آمریکا به پرواز در آمد ، هواپیمای بوئینگ یا جت شرکت هوایی داگلاس نبود. بلکه آورو کانادا سی102 جت لاینر ، اولین هواپیمای جتی بود که از فرودگاه مالتون تورنتو در آگوست 1949 به پرواز در آمد. این هواپیما سرعتی برابر با 800 کیلومتر در ساعت داشت و می توانست 50 مسافر را طی یک پرواز 400-500 مایلی جا به جا کند.

آورو کانادا جت لاینر توانایی این را داشت که صنعت هوایی کانادا را سردسته سفر با هواپیمای جت قرار دهد. اما پس از اینکه آزمایشات انجام شده روی این هواپیما نشان داد نسخه تولیدی آن نمی تواند نیازهای عملیاتی مورد نظر را برطرف کند ، شرکت هواپیمایی ترنس کانادا (TCA) علاقه خود را به جت لاینر از دست داد وپس از اینکه شرکت آورو کانادا به روی تولید هواپیماهای نظامی تمرکز کرد پروژه ساخت جت لاینر در اواخر سال 1956 متوقف شد. امروزه فقط  کابین خلبان آن در کلکسیون موزه هوا و فضای کانادا در اوتاوا نگهداری می شود.

هواپیماهایی که هیچگاه از زمین بلند نشدند ‌

  1. بریستول برابازون ( Bristol Brabazon ) – ( سال 1949 )

بریستول برابازون هواپیمایی که هیچکس خواهان آن نبود. این هواپیما توسط یک تیم بریتانیایی طراحی شد. اما بریستول یک هیولا بود ، طول این هواپیما 54 متر و طول بال های آن 70 متر بود و هشت موتور پیستولی عظیم داشت که به جای اینکه قدرت آن را بالا ببرند بیشتر آن را تضعیف می کردند. بریستول طوری طراحی شده بود که ظرفیت 100 مسافر را در کابین های اختصاصی و لوکس داشت. این هواپیما همچنین دارای یک کافه و سینما نیز بود.

نمونه اولیه این هواپیما سپتامبر 1949 پرواز کرد ، اما اینطور که به نظر می رسید هیچ ایرلاینی چنین هواپیمای عظیم الجثه ای را نمی خواست چرا که آنها بیشتر دنبال راحتی و اقتصادی بودن یک هواپیما بودند. بنابراین برابازون حتی یک سفارش هم از هیچ ایرلاینی نداشت و همین باعث شد تا برنامه ساخت آن در سال 1953 متوقف شود.

هواپیماهایی که هیچگاه از زمین بلند نشدند ‌

هواپیماهایی که هیچگاه از زمین بلند نشدند ‌

  1. ساندرس رو پرنسس ( Saunders-Roe Princess )

ساندرس رو پرنسس بزگترین قایق پرنده تمام فلزی جهان بود که توسط یک شرکت بریتانیایی طراحی شده بود. ساندرس رو پرنسس اولین پرواز خود را در آگوست 1952 انجام داد. این قایق هواپیمایی ده موتور داشت و مسافران آن در محیطی لوکس و راحت سفر می کردند. اما پرنسس نیز نتوانست نظر ایرلاینها و همچنین مسافران را به خود جلب کند و در نهایت توسط دولت انگلستان متوقف شد.

 

هواپیماهایی که هیچگاه از زمین بلند نشدند ‌

  1. فیرچایلد دورنیر 728 جت ( Fairchild Dornier 728Jet ) – ( سال 2002 )

زمانیکه نمونه اولیه هواپیمای فیرچایلد دورنیر 728 جت در مارچ 2002 رونمایی شد ، این هواپیمای مسافربری 70 نفره بیش از 100 سفارش داشت. اولین پرواز این هواپیما تابستان سال 2002 بود اما تولیدکننده آلمانی-آمریکایی آن دوهفته قبل از اولین تست این هواپیما اعلام ورشکستگی کرد. همین مساله موجب شد تا مشتریان اصلی این هواپیما نیز سفارشات خود را کنسل کنند هرچند یک شرکت دیگر برای ادامه تولید این هواپیما شکل گرفته بود اما تلاش های آنها بیهوده بود چرا که فیرچایلد دیگر اسم و رسم قبلی را نداشت و کسی به آن همانند قبل اعتماد نمی کرد.

هواپیماهایی که هیچگاه از زمین بلند نشدند ‌

 


منبع:باشگاه خبرنگاران

کد مطلب: 38135

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر