رهنمودی زیبا از امام علی النقی الهادی (ع)

بازاری به این بزرگی سراغ دارید!؟

گرچه اجر و پاداش كامل گرفتاریها و آزمون های دنیوی در آخرت به انسانها می‌رسد ولی در دنیا نیز در پرتو آزمایشهای بی پایان انسانها در تحرك و پویایی و رشد دائمی قرار خواهد داشت.

بازاری به این بزرگی سراغ دارید!؟

سرویس خواندنی‌های «گيلان خبر»؛ در جهان بینی الهی و در منطق قرآن و اهل بیت علیهم السلام، مرگ پایان یك زندگی كوتاه و آغاز زندگانی بی پایان است. در اندیشه اسلامی دنیا مزرعه آخرت است. آن چه در دنیا كاشته شود در آخرت اثر دارد. این اعتقاد دینی به سعی و كوشش انسانها در دنیا جهت و كیفیت می دهد. مومن شبانه روز در دنیا برای آخرت كار می‌كند و با كار او هم دنیا آباد می گردد و هم آخرت او سامان می یابد.
در احادیث امام دهم امام هادی (ع) دنیا "آزمایشگاه" و "بازار" نامگذاری شده است. امام هادی علیه السلام فرموده اند:
«إن الله جعل الدنیا دار بلوی و الآخره دار عقبی و جعل بلوی الدنیا لثواب الآخره سبباً و ثواب الآخره من بلوی الدنیا عوضا.»
«خداوند دنیا را جای آزمایش و گرفتاری و آخرت را سرای نهایی و پیامد دنیا قرار داده است، و آزمایش و رویدادهای دنیا را سبب پاداش اخروی و ثواب آخرت را عوض آزمایش و گرفتاری دنیا قرار داده است.» (بحارالانوار،ج۷۸، ص۳۶۵)
 

سه نکته:
* هیچ گاه آزمایشگاه هدف و پایان كار نیست این آزمایشها برای پیشرفت و تكامل و تقرب به سوی پروردگار است. در آزمایش ها است كه انسان ورزیده و توانمند و با برنامه و دارای اندیشه و آرمان الهی و همت و اراده و كار مضاعف می گردد و روز به روز سهم او در رشد و كمال جامعه بیشتر می شود. گرچه اجر و پاداش كامل گرفتاریها و آزمون های دنیوی در آخرت به انسانها می‌رسد ولی در دنیا نیز در پرتو آزمایشهای بی پایان انسانها در تحرك و پویایی و رشد دائمی قرار خواهد داشت.

** امام هادی (ع) در حدیث دیگری درباره دنیا فرموده اند: «الدنیا سوق ربح فیها قوم و خسر آخرون.» دنیا بازاری است كه قومی در آن سود می‌برند و گروهی زیان می‌بینند. (همان، ص ۳۶۶)

*** بزرگترین بازاری که سراغ دارید کجاست!؟ قطعاً بازاری به بزرگی دنیا وجود ندارد. مردم در بازار در صدد سود و منفعت اند. گروهی از بازاریان سود می برند و برخی زیان می‌ بینند. سود و زیان بازارهای مادی دنیا بستگی به عوامل و شرایط متعددی دارد. در بازار بزرگ زندگی انسان در این دنیا یعنی در همین بازاری که امام به آن اشاره نمودند نیز عده ای سود می برند و عده ای زیان؛ باید دید راه یود بردن در این بازار چیست. صدقه، انفاق، مردم داری، انسان دوستی، صدق، راستی، خلق نیکو و سایر فضائل و نیکی ها اجناسی هستند که در این بازار سود فراوانی دارند.

کد مطلب: 4042

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر