کشورهایی که بزرگ‌ترین ذخایر نفتی را دارند

نفت یکی از مهمترین ذخایر دنیا محسوب‌می‌شود؛ طلای سیاهی که شاید جنگ‌های زیادی بر سر آن در سراسر جهان به راه افتاده باشد.

کشورهایی که بزرگ‌ترین ذخایر نفتی را دارند

گیلان خبر: امروزه نفت و استخراج آن گره عجیبی به اتفاقات سیاسی و اقتصادی دنیا خورده است، از این‌رو قیمت این ماده ارزشمند  می‌تواند در هر ثانیه تغییر کند. در ادامه با 11 کشوری که بیشتر ذخایر نفتی دنیا را دارند آشنا می شوید.

11- آمریکا 36.52 میلیارد بشکه نفت

آمریکا در سال‌های گذشته به دلیل استفاده از تکنولوژی‌های جدید توانسته استخراج نفت خود را افزایش دهد. این کشور با توجه به استخراج 36.52 میلیارد بشکه نفت در سال به عنوان یازدهمین کشور در این رتبه بندی قرار داد.

10- نیجریه 37.07 میلیارد بشکه نفت

با اینکه کشور لیبی بیشتر ذخایر نفتی را دارد، نیجریه با تولید 37.2 میلیارد بشکه نفت به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت در قاره آفریقا محسوب می شود.

9- لیبی 48.36 میلیارد بشکه نفت

لیبی هم اکنون رقابتی تنگاتنگ با کشور نیجریه بر سر بزرگترین تولید کننده نفت قاره آفریقا دارد اما به خاطر تحریم های شدید اجازه بهره برداری و کشف ذخایر نفتی جدید را ندارد.

8- امارت 97.7 میلیارد بشکه نفت

امارت متحده عربی در حدود 66 میلیارد بشکه نفت خود را از میدان نفتی کوزوم که سومین میدان بزرگ نفتی دنیاست به دست می آورد. کشف نفت در امارات از سال 1958 تاکنون باعث رشد زیاد این کشور شده است.

7- روسیه 103/2 میلیارد بشکه نفت

با اینکه پس از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی استخراج نفت این کشور بسیار کاهش یافته بود اما در سال‌های اخیر این کشور توانسته تولید و استخراج خود را افزایش دهد.

6-کویت 104 میلیارد بشکه نفت

کویت با توجه به وسعتش تولید نفت بسیار زیادی دارد. این کشور در حدود 70 میلیارد بشکه تولید خود را از میدان برقان که دومین میدان بزرگ نفتی محسوب می شود، استخراج می کند.

5- عراق 144.2 میلیارد بشکه نفت

عراق به عنوان یکی از بزرگترین مالکان ذخایر نفتی دنیا شناخته شده است؛ البته در سال های گذشته به خاطر درگیری‌های موجود در عراق هیچگونه کاوش جدیدی در زمینه استخراج نفت در این کشور نشده است.

4- ایران 157.8 میلیارد بشکه نفت

جمهوری اسلامی ایران با تولید 160 میلیارد بشکه نفت به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای تولید کننده نفت محسوب می شود که نقش بسزایی در این حوزه دارد. با این شرایط استخراج ایران بلعکس کشورهای دیگر تا 100 سال آینده نیز نفت خواهد داشت.

3- کانادا 171 میلیارد بشکه نفت

منابع نفتی غیرقابل دسترس کانادا بسیار زیاد می باشد اما دولت این کشور تنها در مواقعی که قیمت نفت خام بالا باشد به منابع سرسخت دیگر می پردازد. با این حال و تولید گهگاه نفت در کانادا این کشور به عنوان سومین کشور بزرگ دارای ذخایر نفت محسوب می شود.

2- عربستان 268.3 میلیارد بشکه نفت

با اینکه یک پنجم ذخایر نفتی دنیا در عربستان قرار گرفته اما این کشور فاصله زیادی با ونزوئلا به عنوان بزرگترین ذخایر نفت جهان دارد.

1-ونزوئلا 298.4 میلیارد بشکه

ونزوئلا در سال های گذشته با 298 میلیارد بشکه ذخایر نفتی توانست عربستان را بعد از دهه‌ها پشت سر بگذارد و به عنوان بزرگترین کشور ذخایر نفتی شناخته شود.

 

 

منبع:باشگاه خبرنگاران

 

کد مطلب: 43931

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر