وبلاگ " آقا ":

ضریب نفوذ اینترنت و سرانه مطالعه

در این چند وقت گذشته بحث شبکه های مجازی و استفاده کاربران مجازی از دنیای اینترنت و شبکه های اجتماعی نقل مجالس بوده است. و هر کسی در رد یا اثبات آن سخن می رانده یا قلم فرسایی می نموده است.

ضریب نفوذ اینترنت و سرانه مطالعه

گیلان خبر:در این چند وقت گذشته بحث شبکه های مجازی و استفاده کاربران مجازی از دنیای اینترنت و شبکه های اجتماعی نقل مجالس بوده است. و هر کسی در رد یا اثبات آن سخن می رانده یا قلم فرسایی می نموده است.

گاهی از امار حضور ایرانیان در شبکه های مجازی بحث می شود، گاهی نیز از تعداد مشترکان و کاربران و برهمین اساس نیز برنامه ریزی هایی برای ارتقای سطح کمی و کیفی آن در نظر گرفته می شده است.

اما به راستی تعداد دقیق کاربران اینترنت در ایران با چه مقیاسی سنجیده می شود؟ یعنی با صرف وجود فلان قدر صفحه در فلان شبکه اجتماعی می توان گفت که آمار کاربران اینترنت در ایران به همان تعداد است! به نظر شما چند درصد از مردم با اینترنت سروکار دارند؟

QADJep7OHqYV

آنچه به نظر می رسد این است که سنجش ضریب نفوذ اینترنت و تعداد کاربران اینترنت در ایران مانند سرانه مطالعه است. زیرا وقتی راجع به سرانه مطالعه سخن به میان می آید بحث روی چند دقیقه است اما این در حالی است که وقتی ما معنای مطالعه را درست تبیین کنیم این آمار به مراتب بیشتر خواهد شد.

در آن سو اگر ما بتوانیم به نحوی غربالگری کنیم شاهد حضور به مراتب کمتر مردم در فضای مجازی خواهیم بود. زیرا بسیاری از این صفحات فضای مجازی و حتی برخی از سایت های بزرگ تنها توسط یک فرد یا افراد کمی گردانده می شوند.

بر همین اساس و در صورت داشتن چنین دیدی شاید بهتر متوجه خواهیم شد که دغدغه اصلی این مردم آن نیست که برخی در پی آن هستند. اینکه چند سایت باز شود، یا بسته شود برای بسیاری از مردم اهمیت ندارد. دغدغه و خواسته مردم چیز دیگری است که در فضای حقیقی یافت می شود نه در فضای مجازی.

لذا چه نیکوست که مسئولان از بحث های مجازی به بحث های حقیقی بیایند و واقعیت های جامعه را که هر روزه این مردم با آن گریبانگیر هستند را بیشتر درک کنند و برای آنچه در حقیقت می گذرد چاره اندیشی کنند.

برگرفته از وبلاگ :aqa.blogfa.com

کد مطلب: 1039

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر