نماینده ویژه استاندار گیلان:

برای حفظ محیط زیست گیلان، باید پسآب های صنعتی به صورت صحیح مدیریت شود.

در پانزدهمین جلسه تخصصی کارگروه اجرای قانون رفع موانع تولید در گیلان، معضلات و مشکلات زیست محیطی واحدهای صنعتی و معدنی گیلان بررسی شد.

گیلان خبر: در پانزدهمین جلسه تخصصی کارگروه اجرای قانون رفع موانع تولید در گیلان، معضلات و مشکلات زیست محیطی واحدهای صنعتی و معدنی گیلان بررسی شد.

به گزارش گیلان خبر به نقل از روابط عمومی صنعت، معدن و تجارت گیلان نماینده ویژه استاندار گیلان در اجرای قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر پیش از ظهر امروز با تأکید بر رفع موانع تولید در بخش های مختلف صنعت و معدن، کشاورزی، میراث فرهنگی و گردشگری، تأمین اجتماعی و حوزه بانکی گفت تولید، کارآفرینی و اشتغالزایی در کنار حفظ و نگهداری از محیط زیست از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

محمدحسین اصغریان رفع مشکلات زیست محیطی و آلایندگی واحدهای صنعتی و معدنی را از الزامات اساسی در حفظ محیط زیست و طبیعت گیلان عنوان کرد و افزود: لازم است آلایندگی و پسآب های صنعتی و معدنی به صورت صحیح مدیریت شود.

وی سرعت بخشی در احداث تصفیه خانه های فاضلاب صنعتی در شهر صنعتی رشت و شهرک های صنعتی مستقر در سطح استان را از اولویت های مهم در حراست و حفظ منابع طبیعی و محیط زیست عنوان کرد و افزود: انجام تمهیدات لازم برای احداث تصفیه خانه های فاضلاب صنعتی برای واحدهای در حال احداث و شهرک های صنعتی امری است که از ابتدا باید برای آن برنامه ریزی های لازم صورت گیرد.

وی با اشاره بر لزوم حذف اثرات مخرب زیست محیطی فعالیت های صنعتی در گیلان خاطر نشان کرد: واحدهای فاقد تصفیه خانه فاضلاب صنعتی که در نزدیکی ولی خارج از شهرک های صنعتی مستقر هستند تا زمان احداث کامل تصفیه خانه های اختصاصی خود، با حمایت شرکت شهرک های صنعتی گیلان از امکانات تصفیه خانه ای این شهرک ها برخوردار شوند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان از پیگیری حل مشکلات زیست محیطی واحدهای صنعتی و معدنی در اداره ایمنی، بهداشت، انرژی و محیط زیست HSE در این سازمان خبر داد و افزود: عدم تجهیز برخی شهرک ها و واحدهای صنعتی به سیستم های تصفیه فاضلاب صنعتی سبب عدم بهره مندی از امکان دریافت تسهیلات سرمایه در گردش برای صنعتگران و تولیدکنندگان می شود.

علی منتظری تصریح کرد: بسیاری از واحدهای صنعتی مشمول آلایندگی های صنعتی در حال احداث تصفیه خانه های فاضلاب صنعتی هستند از این رو شایسته است با حمایت های قانونی از آنها و خروج از لیست واحدهای آلاینده صنعتی مشکلات آن ها رفع گردد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست استان گیلان نیز بررسی فرم های خوداظهاری که توسط واحدهای صنعتی به اداره محیط زیست هر شهرستان ارائه می شود را مبنای عمل عنوان کرد و افزود: واحدهای صنعتی می توانند طبق بند 2 ماده  192برنامه پنجم توسعه نسبت به نمونه برداری و اندازه گیری آلودگی و تخریب زیست محیطی خود توسط آزمایشگاه های معتمد سازمان محیط زیست اقدام و نتیجه را در چارچوب خود اظهاری به سازمان حفاظت محیط زیست ارائه نمایند.

قربانعلی محمدپور تصریح کرد: واحدهای صنعتی که به تشخیص آلایندگی از سوی اداره محیط زیست اعتراض دارند، می توانند با تکمیل و ارائه فرم های خوداظهاری در فصل چهارم سال و خروج از لیست آلایندگی صنعتی اقدام کنند.

گفتنی است در پانزدهمین جلسه کارگروه تخصصی رفع موانع تولید به مشکلات بیش از 30 واحد صنعتی و معدنی در حوزه محیط زیست رسیدگی شد.

 

کد مطلب: 12084

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر