وبلاگ شانس نام مستعار خداست :

حذف نماد انرژی هسته‌ای و حدیث پیامبراز اسکناس جدید ۵ هزار تومانی!

نکته جالب در اسکناس جدید، حذف یک نماد و یک حدیث است. در اسکناس قبلی، افزون بر حدیث مشهور پیامبر اعظم «دانش اگر در ثریا هم باشد، مردانی از سرزمین پارس بدان دست خواهند یافت»، نماد شهیر انرژی هسته‌ای هم که به میمنت دستیابی دانشمندان جوان کشورمان به دانش بومی هسته‌ای طراحی شده بود، دیده می‌شد.

حذف نماد انرژی هسته‌ای و حدیث پیامبراز اسکناس جدید ۵ هزار تومانی!

به گزارش گیلان خبر, نویسنده وبلاگ «شانس نام مستعار خداست»، نوشت:

اسکناس ۵۰ هزار ریالی جدید با طرح سردر دانشگاه تهران رونمایی شد. در طراحی این اسکناس، از دو دهنه میانی از ۴ دهنه سردر دانشگاه تهران استفاده شده است. در پایین سردر، تصویری از نقوش اسلیمی برگرفته از معماری ایرانی - اسلامی به کار رفته است.

پس از رونمایی اسکناس جدید ۵۰ هزار ریالی، قرار شد این اسکناس در بهار سال ۱۳۹۴ انتشار یابد.
اما نکته جالب در اسکناس جدید، حذف یک نماد و یک حدیث است. در اسکناس قبلی، افزون بر حدیث مشهور پیامبر اعظم «دانش اگر در ثریا هم باشد، مردانی از سرزمین پارس بدان دست خواهند یافت»، نماد شهیر انرژی هسته‌ای هم که به میمنت دستیابی دانشمندان جوان کشورمان به دانش بومی هسته‌ای طراحی شده بود، دیده می‌شد. اما در طرح جدید هر دو مورد حذف شده و به جای آنها تصویر سردر دانشگاه تهران جایگزین شده و بیت معروف «‌توانا بود هر که دانا بود ز دانش دل پیر برنا بود» از حکیم ابوالقاسم فردوسی به همراه ترجمه لاتین آن میان سردر نقش بسته که توسط استاد جلیل رسولی خوشنویسی شده است. 

جالب توجه است که در تصویر پس زمینه اسکناس جدید، سردر دانشگاه تهران با رنگ بنفش پررنگ خودنمایی می‌کند که هیچ تطبیقی با رنگ اصلی و نمای واقعی نماد دانشگاه مادر کشور ندارد! علاوه بر آن با توجه به مشابهت طرح اسکناس 50 هزار ریالی جدید با نمای اسکناس‌های قدیمی 50تومانی  بی‌توجهی به بار روانی این موضوع نیز قابل ذکر است.

کد مطلب: 8146

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر