هرروز برای سلامتی‌تان پس‌انداز کنید

یک لقمه و ۱۰ دقیقه

همه جوانی بسیاری از آدم‌ها برای کار و کسب درآمد و البته پس‌انداز برای آینده صرف می‌شود؛ آیندهای که برای بسیاری از مردم پر از بیماری‌های مختلف است.

یک لقمه و ۱۰ دقیقه

گیلان خبر: نکته عجیب اینکه بسیاری از مردم بیماری در زمان پیری و کهنسالی را یک امر عادی و طبیعی می‌دانند و منتظر آن هستند. چنین افرادی حتی قبل از رسیدن به سن کهنسالی و در آستانه میانسالی دچار انواعی از بیماری‌ها از قبیل فشار خون، دیابت، آرتروز، دیسک کمر و ... می‌شوند و برخی حتی زودتر بسیاری از بیماری‌ها را در سن جوانی تجربه میکنند.

اگرچه تحلیل رفتن قوای جسمانی در زمان پیری امری عادی است اما پیری لزوماً به‌معنی داشتن بیماری‌های متعدد نیست. نحوه گذراندن دوران پیری رابطه کاملاً مستقیمی با نحوه گذراندن دوران جوانی دارد. زندگی سالم در دوران جوانی هم رابطه مستقیمی با سبک زندگی دوران نوجوانی و البته قبل از آن دوران کودکی دارد.

در ادامه این مطلب به‌قلم دکتر سید علی ریاض ــ دندانپزشک و معاون حقوقی و امور مجلس سازمان نظام پزشکی آمده است: کودکی، نوجوانی و جوانی سالم در انتها موجب طول عمر و سپری کردن پیری همراه با سلامتی نسبی خواهد شد، واقعیتی که متأسفانه نادیده گرفته شده و سرمایه گذاری درستی در خصوص آن صورت نمی‌گیرد.

تأسف برانگیز است که مردم برای دوران پیری خود پول پس‌انداز می‌کنند اما سلامتی خیر، یعنی تمام طول عمرشان را برای پس‌انداز پولی صرف می‌کنند که بخش قابل توجهی از آن به‌دلیل عدم توجه به حفظ سلامتی در دوران جوانی، در دوران پیری صرف دارو و درمان می‌شود.

اما می‌توان با تغییر سبک رفتاری برای سلامتی در آینده نیز سرمایه گذاری کرد. می‌توان در روز 10 دقیقه از وقتی را که برای پول درآوردن صرف می‌شود صرف پسانداز برای سلامتی کرد به‌عنوان مثال برای درست ورزش کردن.

افرادی که تمام دوران جوانی خود را صرف رژیم‌های غذایی طولانی و قطع و شروع دوباره، سه‌باره و ... می‌کنند باید به خاطر داشته باشند که این رژیم‌های غذایی به سلامت کلی بدن آنها صدمه خواهد زد و بالا و پایین رفتن دوره‌ای وزن سلامتی آنها را تهدید می‌کند، رژیم غذایی درست کنار ورزش نه‌تنها به تناسب جسمانی شما کمک خواهد کرد بلکه آینده سالمی را بدون پوکی استخوان و درد مفاصل و ... برایتان به ارمغان می‌آورد.

میتوان هر روز بخشی از عادات غذایی بد را تغییر داد به‌عنوان مثال اگر عادت به استفاده از فست‌فود و غذای آماده دارید هفته‌ای یک بار این عادت غذایی را ترک کنید و کم‌کم بر تعداد روزهای هفته که در آن غذای سالم‌تر مصرف می‌کنید، بیفزایید. اگر عادت به استفاده از چیپس و پفک و سایر تنقلات دارید و خواستید دوباره این محصولات را خریداری کنید، تصمیم بگیرید برای سلامتی‌تان پس‌انداز کنید به‌عنوان مثال به‌جای این تنقلات مغزهای مغذی مانند پسته، بادام، فندق و ... را جایگزین کنید.

سرمایه گذاری برای سلامت در دوران پیری می‌تواند شامل چک‌آپ‌های سالیانه و مراجعه به پزشک و دندانپزشک و کنترل سلامت در دوران جوانی هم باشد.

اما سلامتی فقط شامل حال جسم ما نمی‌شود، روح و روان ما نیز نیازمند مراقبت و پس‌انداز برای سلامتی در آینده است. تفریحات سالم و برنامه‌های گروهی از بهترین راه‌های قوی‌تر کردن روح و روان انسان و تقویت آن برای پیشگیری از بیماری‌های روحی و روانی در دوران کهنسالی است.

البته به فهرست ارائه‌شده از پس‌اندازهای سلامتی، هر فردی به‌اقتضای شغل و موقعیت خود می‌تواند موارد دیگری را هم اضافه کند، حتی می‌توان یک دفترچه پس‌انداز سلامتی تهیه و مواردی را که باید در آن پس‌انداز سلامتی صورت گیرد یادداشت کند. دفترچه‌ای شامل حذف تغذیه‌های نامناسب، اضافه کردن تحرک‌ها و ورزش مناسب، اضافه کردن تفریحات سلام و قدر مسلم بدون سیگار و قلیان و دل کندن از فضای مجازی و حضور در جمع خانواده و دوستان و انجام کارهای مشارکتی و ... . جمعه اول اردیبهشت اولین روز از هفته سلامت بود که به نام «تحرک بدنی، تفریحات سالم، فعالیت گروهی» نام‌گذاری شده است، روزی که می‌توان پس‌انداز برای سلامتی فردا را از آن آغاز کرد.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 25419

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر