30 درصد غذای مصرفی ایرانیان اضافه است

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: متاسفانه 30 درصد غذای مصرفی ما ایرانی ها ، اضافه است؛ این در حالی است که چاقی و اضافه وزن به عنوان یک معضل سلامتی در کشور به شمار می آید .

30 درصد غذای مصرفی ایرانیان اضافه است

گیلان خبر: ایرج حریرچی روز دوشنبه در نشست خبری افزود: چاقی و اضافه وزن علاوه بر اینکه یک بیماری و محدود کننده حرکت است موجب بیماری های قلبی و عروقی، سکته های قلبی و مغزی، دیابت، افزایش سرطان و کاهش طول عمر می شود.

وی اظهار داشت: اکنون یک چهارم معادل 24/1 درصد بانوان ایرانی چاق هستند، یک سوم زنان، اضافه وزن دارند که در مجموع 60 درصد بانوان یا چاق هستند یا اضافه وزن دارند.

وی ادامه داد: همچنین یک هفتم معادل 13/8 درصد مردان به چاقی مبتلا هستند و 35/3 درصد مردان اضافه وزن دارند که در مجموع مردان چاق و دارای اضافه وزن کشور حدود 50 درصد هستند.

حریرچی اضافه کرد: در 35 سال گذشته میزان چاقی در کشور بیش از 50 درصد شده که اکنون 11 میلیون تن در کشور چاق و میزان اضافه وزن بیش از سه و نیم برابر شده است و اکنون 18 میلیون تن اضافه وزن و در حال حاضر 29 میلیون ایرانی چاقند یا اضافه وزن دارند.

**انجام آزمایشی نظام ارجاع در 10 استان

قائم مقام وزیر بهداشت از اجرای مرحله اول نظام ارجاع الکترونیکی به صورت آزمایشی در 10 استان کشور خبر داد.

به گزارش ایرنا نظام ارجاع ، نوعی شیوه ارائه خدمات درمانی و بهداشتی است که در آن ، بیماران باید طبق یک سلسله‌مراتب به مراکز درمانی مراجعه کنند که شروع آن با پزشک خانواده است.

وی ادامه داد: این طرح از روز گذشته (یکشنبه) در استان گلستان به اجرا گذاشته شده است که قرار است در کل کشور این نظام ارجاع الکترونیکی انجام شود چون خدمات بهتری به مردم ارائه خواهد شد.

حریرچی اضافه کرد: این طرح در مرحله اول در شهرهای زیر ۲۰ هزار تن؛ در مرحله دوم در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار تن و در مرحله سوم برای شهرهای بالای ۱۰۰ هزار تن اجرا خواهد شد.

وی با بیان اینکه مردم باید در این زمینه همکاری جدی داشته باشند، گفت: برای نظام ارجاع وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت سامانه های مختلفی راه اندازی کرده اند که سامانه «سیاب»(سامانه اطلاعات یکپارچه حوزه بهداشت و درمان ) برای سطح یک، سامانه «سنا» (سند تبادل الکترونیک نظام ارجاع) برای خدمات سطح دو و سه و سامانه «سماد» (سند مدیریت ارجاع درمان بیمه شدگان ) در بیمه سلامت راه اندازی شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: در قدم های بعدی نسخه الکترونیکی هم اضافه خواهد شد تا تمام خدمات به صورت الکترونیکی ارائه شود.

** کمبود دارویی با تدبیر دولت یازدهم برطرف شد

حریرچی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره مشکلات در حوزه دارویی و اینکه برخی اعلام می کنند موارد دارویی خارجی خیلی بهتر از موارد تولید داخل است نیز چنین گفت: یکی از کارهایی که در طرح تحول سلامت انجام شد، همین موضوع داروها بود چون قبل از دولت یازدهم ۳۰۰ قلم دارو در کشور کمبود داشتیم که با تدبیر دولت یازدهم این کمبود دارویی برطرف شد.

وی خاطرنشان کرد: اما ایران یک کشور با درآمد اقتصادی متوسط است و میزان اعتبار در حوزه سلامت محدود است ما نمی توانیم انتظار داشته باشیم میزان سرانه دارویی ما با امریکا یکی باشد چون سرانه آنها بیش از سرانه های درمانی ماست.

حریرچی اضافه کرد: ما یکسری قوانین داریم و در راستای اقتصاد مقاومتی و قانون بودجه ۹۶ مکلف هستیم داروها را به صورت ژنریک تهیه کنیم.

وی تصریح کرد: ما تضمین می دهیم کیفیت داروهای ایرانی استانداردهای لازم را برای قریب به اتفاق دارند پس نباید تحت تاثیر کمپانی هایی که می خواهند داروها ی خودشان را به فروش برسانند قرار بگیریم.

وی در پاسخ به این سوال که یک مورد برخورد نامناسب از کارکنان یک واحد درمانی در تبریز صورت گرفته است نیز گفت: با توجه به کمبود نیرو و اینکه ممکن است کارکنان برخی رفتارهای غیرعلمی داشته باشند وزارت بهداشت آموزش های لازم را ارائه می دهد البته با فرد خاطی برخورد لازم صورت گرفته است.

حریرچی در ادامه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه چرا برخی مواقع تجویز به موقع و در موارد موردنیاز، آنژیوگرافی توسط پزشکان رعایت نمی شود، اظهار کرد: در نظام سلامت رقابت میان رشته های مختلف پزشکی وجود دارد و برای آنچه که در فضای مجازی در خصوص این تجویز ها مطرح شده است ، ما اقداماتی انجام داده ایم؛ چرا که باید میزان تجویز مطابق با استانداردها باشد.

**تب کریمه کنگو کنترل شده است

وی همچنین در پاسخ به ایرنا درباره آخرین وضعیت تب کریمه کنگو در کشور افزود: این بیماری تحت کنترل است و موارد جدیدی نداشتیم و با توجه به تغییر فصل ، بیماری کنترل شده است.

حریرچی ادامه داد: در سه هفته گذشته موارد تب کریمه کنگو وجود ندارد، حتی هیچ مورد فوتی در این مدت نبوده است، البته این بیماری تحت کنترل است.

** اعتراضات به انتخابات نظام پزشکی بررسی شد

قائم مقام وزیر بهداشت همچنین درباره انتخابات نظام پزشکی که 30 تیرماه در کشور برگزار شد و تعدادی بخاطر حذف انتخابات به صورت الکترونیکی اعتراضات داشتند هم توضیحاتی ارایه داد.

وی در این خصوص گفت: وزارت بهداشت برای اینکه میزان مشارکت در انتخابات افزایش یابد، یک کار شجاعانه و بزرگ انجام داد و آنهم برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی بود، البته این انتخابات از انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی پیچیده تر است.

وی ادامه داد: زمانی که متوجه مشکل در سیستم رمزگشایی شدیم ، اقداماتی را انجام دادیم به عنوان مثال دو گروه از بهترین اساتید برای رفع مشکل اقدام کردند اما در نهایت هیات نظارت بر انتخابات برای صیانت از آراء تصمیم گرفتند که از انتخابات به صورت الکترونیکی صرفنظر کنند.

حریرچی اضافه کرد: به همین منظور یک تیم از وزارت بهداشت در حال آسیب شناسی این موضوع هستند تا بتوانند در آینده این گونه مشکلات پیش نیاید.

وی تصریح کرد: تعداد کسانی که قبل از انتخابات برای شرکت در انتخابات الکترونیکی اعلام آمادگی کردند بیش از 66 هزار تن از مجموع 250 هزار از کل شرکت کنندگان بودند، اما در این مدت 53 هزار تن در این انتخابات به صورت الکترونیکی شرکت کردند.

وی درباره تایید نهایی انتخابات توسط هیات نظارت بر انتخابات نیز اظهارکرد: این هیات تا یازدهم همین ماه مهلت دارد اگرچه از نتیجه بررسی ها اطلاع دارم اما باید هیات نظارت بر انتخابات این اطلاعات را اعلام کند.

حریرچی در عین حال این نکته را نیزیاد آور شد که نحوه اعتراضات به آن شدتی که در فضای رسانه ای است، نیست؛ موارد اعتراضات توسط هیات نظارت بر انتخابات بررسی شده و اقدامات لازم صورت گرفته است.

**تجویز داروی مخدر با تجویز داروی مسکن قانونی، فرق دارد

سخنگوی وزارت بهداشت درباره توزیع داروهای مخدر در کشور نیز گفت: آنچه مسلم است در داروخانه های بیمارستانی و داروخانه های منتخب وزارت بهداشت مسکن های قانونی با تجویز پزشکان در دسترس بیماران صعب العلاج و درد شدید قرار می گیرد که این موضوع با تجویز داروهای مخدر کاملا متفاوت است.

وی تاکید کرد: در این زمینه نظام بهداشتی ما به طور کامل مسکن را خوب توزیع نکرده است ؛ یا اینکه بیماران ، درد را تحمل می کنند یا مسکن ها را از بازار غیرقانونی یا شبه بازار تامین می کنند.

وی ادامه داد: باید سازمان غذا و دارو در داروخانه های بیمارستانی و منتخب وزارت بهداشت که تحت کنترل دارد مسکن های قانونی با تجویز پزشکان را در اختیار بیماران قرار دهد.

** موضوع پریا در ساوه در دستور کار قرار گرفت

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه برای پریای کوچک در ساوه که ظاهرا مورد تجاوز قرار گرفته است، نیز گفت: وزارت بهداشت برای این موضوع تیم های خاصی دارد که موضوع در دستور کار و رسیدگی قرار می گیرد.

وی تصریح کرد: در جریان این موضوع هستم و سیستم بهداشتی درمانی فقط این موارد را شناسایی می کند.

حریرچی همچنین به تاخیر بیمه ها در پرداخت مطالبات بیمارستان ها و داروخانه ها اشاره کرد و افزود: این مساله باعث شده تامین داروهای برخی بیماران از جمله بیماران هموفیلی دچار مشکل شود، البته ما نگذاشتیم این مشکل به سطح بیمارستان ها کشیده شود.

این مقام مسئول در وزارت بهداشت تصریح کرد: اکنون بیمارستان ها و داروخانه های دولتی برای پرداخت به شرکت ها دچار مشکل هستند، اگرچه با توجه به تاخیر بیمه ها در این پرداختی ها، صنعت دارو دچار مشکل شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه امکان اینکه در کشور تمام داروهای مصرف خارجی باشد علمی نیست، افزود: ما باید از داروهای ژنریک و تولید داخل استفاده کنیم.

** قلیان مضرتر از سیگار است

وی درباره توتون های حاوی مواد روانگردان هم گفت: در بازرسی هایی که از برخی توتون های مصرفی در قلیان ها داشته ایم به مواردی از وجود مواد روانگردان در توتون ها رسیده ایم.

حریرچی اضافه کرد: ما این موارد خاص را به مراجع مربوطه گزارش داده ایم، البته باید گفت که برخی از توتون ها به مراتب بدتر از سیگار است که متاسفانه مصرف قلیان با استفاده از این توتون ها به درون خانواده نیز کشیده شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: شیوع قلیان و مصرف سیگار در دختران و در میان خانواده ها نیز بیشتر شده است و اکنون بسیاری از جوانان جلوی اعضای خانواده سیگار یا قلیان می کشند البته باید به این موضوع توجه کرد که قلیان بسیار مضرتر از سیگار است.

منبع:ایرنا

کد مطلب: 30578

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر