کیفیت برخی داروهای ایرانی از خارجی بالاتر است

پروسه بیمه داروهای داخلی طولانی است

عضو انجمن داروسازان ایران گفت: پس از تولید دارو در داخل کشور یک زمان طولانی برای پوشش این داروها توسط بیمه‌ها صورت می‌پذیرد که باید این زمان کوتاه شود، و از طرفی نیز متأسفانه بیمه‌ها همیشه داروهای ارزانتر را پوشش می‌دهند.

پروسه بیمه داروهای داخلی طولانی است

گیلان خبر: مهران براهیمی به‌مناسبت روز پزشک و داروساز اظهار داشت: صنعت دارو در جهان از اهمیت بالایی برخوردار است؛ اول از نظر سلامت و همچنین از نظر سودآوری، کما اینکه چون قیمت دارو در ایران واقعی نیست شاید عرصه دارو در ایران آن‌چنان سودی نداشته باشد.

براهیمی ادامه داد: قدمت صنعت دارویی ایران به هفتاد سال قبل می‌رسد که یکی از این شرکت‌ها شرکت پارس دارو بود که به‌نمایندگی داروسازی آلمان در 57 سال قبل کار خود را شروع کرد. همچنین صنعت دارو در شرایط بحرانی جنگ با افتخار نیازهای کشور را تأمین کرد.

وی با ابراز اینکه با حملات شیمیایی که در دوران جنگ علیه ایران رخ می‌داد صنعت دارو برای این مشکل شیوه‌ها و داروهایی را تولید کرد و جان بسیاری را نجات داد، بیان داشت: بعد از جنگ نیز عرصه دارویی گسترش بیشتری پیدا کرد و حتی در حوزه‌های مسئولیت‌های اجتماعی ورود کرد.

براهیمی ادامه داد: زیرساختارهای دارویی کشور نیاز به اصلاح دارد که مسلماً این اصلاحات به اعتبارات و حمایت از سرمایه‌گذاران از ناحیه دولت‌ها وجود دارد زیرا مشکلاتی در این باره وجود دارد مثلاً هنوز قیمت دارو در ایران واقعی نیست از جمله تأمین مالی شرکت‌های داروسازی یکی از مشکلات در دولت یازدهم بود که امیدواریم در دولت دوازدهم این مشکلات در طرح تحول سلامت برطرف شود.

وی با اشاره به اینکه قیمت دارو باید در ایران در راستای گسترش کیفیت و تحقیقات واقعی شود، گفت: البته مسئولیت هزینه‌های درمانی براساس قانون اساسی به‌عهده دولت است و بیمه‌ها باید بتواند این هزینه‌ها را پشتیبانی کنند.

براهیمی درباره مقایسه داروهایی ایرانی و خارجی نیز توضیح داد: الآن دنیا، دنیای استاندارد است و دیگر مقایسه کیفیت پایین دارویی ایرانی و خارجی درست و مطرح نیست زیرا براساس نظارت‌هایی که بر تولید کننده داخلی می‌شود حتی در بسیاری موارد داروی ایران باکیفیت‌تر از داروی خارجی است.

مدیرعامل شرکت پارس دارو ادامه داد: بنابراین یکی از برنامه‌های ما ارتباط با ذی‌نفعان دارویی کشور است و براین اساس پزشکان را با خطوط تولید داروهایی ایرانی آشنا خواهیم کرد تا به این باور برسند که داروهای ایرانی نیز با کیفیت تولید می‌شوند.

براهیمی درباره تفاوت وضعیت دارویی ایران قبل و پس از برجام عنوان کرد: بعد از برجام مشکلات بانکی یک مقدار تعدیل شد ولی مجدداً بعد از انتخابات آمریکا و روی کار آمدن ترامپ سخت‌گیریها بیشتر و آن تعدیل‌ها کمتر شد.

وی درباره مشکلات بیمه کردن داروهای تولید داخل بیان داشت: پس از تولید دارو در داخل کشور یک زمان طولانی برای پوشش این داروها توسط بیمه‌ها صورت می‌پذیرد که باید این زمان کوتاه شود، و از طرفی نیز متأسفانه بیمه‌ها همیشه داروهای ارزانتر را پوشش می‌دهند.

منبع:تسنیم

 

کد مطلب: 32026

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر