ادغام حوزه آموزش پزشکی با وزارت علوم اشتباه است

بازبینی نقشه تحول آموزش پزشکی کشور تا آبان ماه

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: انتقال حوزه آموزش پزشکی به وزارت علوم در زمان کنونی اقدامی نادرست و هزینه‌بر است.

بازبینی نقشه تحول آموزش پزشکی کشور تا آبان ماه

گیلان خبر: محمدباقر‌ لاریجانی‌ معاون آموزشی وزارت بهداشت در مراسم گردهمایی‌ رؤسای‌ مراکز توسعه آموزش پزشکی که امروز در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، اظهار کرد: تحول آموزش پزشکی بحث مهمی محسوب می شود که در دانشگاه‌ها ایجاد شده  و مراکز توسعه آموزش پزشکی در این راستا اقدامات و کارهای خوبی را انجام داده است.

وی بیان کرد: یکی از مأموریت‌های دانشگاه علوم پزشکی، آموزش پزشکی است که در احکام جدید صادره توسط وزارت بهداشت توجه ویژه‌ای به این مبحث‌ و همچنین نقشه تحول پزشکی شده است؛ دانشگاه‌های علوم پزشکی تمرکز خاصی‌ در بحث تحول آموزش پزشکی دارند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه در حوزه پزشکی چالش‌های مالی زیاد داریم.

لاریجانی‌ با بیان اینکه 50 درصد از مکاتبات‌ وزارت بهداشت بر عهده حوزه آموزشی بوده و در این بخش‌ حجم کارها زیاد است، افزود: مراکز توسعه آموزش پزشکی کانون تحول در دانشگاه ها هستند و حمایت از طرح‌های توسعه باعث‌ ایجاد تحولات‌ در مراکز توسعه آموزش پزشکی می‌شود.

غفلت از پتانسیل عظیم دانشگاه‌های علوم پزشکی

وی ادامه داد: نقشه توسعه ششم کشور‌ در حوزه پزشکی تأکید‌ جدی به بحث تحول آموزش پزشکی دارد و باید اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نیز بیش از گذشته به این موضوع توجه کنند.

لاریجانی‌ مطرح کرد:  طبق‌ برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا آبان ماه بازبینی در نقشه تحول آموزش پزشکی انجام و در همین راستا مجدد جلسه‌ای برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه دانشگاه‌های علوم پزشکی از پتانسیل و ظرفیت‌ عظیمی برخوردارند که متأسفانه ما از آن غافل هستیم، تصریح کرد: حوزه آموزش پزشکی دارای چالش‌های زیادی است و بحث‌ ادغام وزارت بهداشت در آموزش پزشکی بسیار مهم تلقی‌ می‌شود و در همین راستا‌ جلسات متعددی‌ در سالن‌های مختلف از جمله وزارت بهداشت و شورای‌ تشخیص‌ مصلحت برگزار و با تأیید‌ سیاست‌های رهبری‌ به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ‌ شده‌ است.

لاریجانی تصریح کرد: اکنون بیمارستان‌ها 40 درصد آموزش‌های بالینی را تشکیل می‌دهند که انتقال حوزه آموزش پزشکی به وزارت علوم در زمان کنونی اقدامی نادرست‌ و هزینه‌بر است.

وی یادآور شد: هر منطقه آمایشی‌ می‌تواند 70 درصد نیروهای‌ خود را تأمین کند.

منبع:باشگاه خبرنگاران

کد مطلب: 35876

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر