درصد اثربخشی درمان سرطان با آموزش افزایش می‌یابد

رئیس سازمان نظام روانشناسی گفت: ما به علت زندگی در جامعه پُراسترس،در ایران باید آموزش رویایی با بحران‌ها را ببینیم و در بحث سرطان و درمان روانشناختی نیز باید به خانواده‌ها در زمانی که بیماری حاد است، با آموزش، تا ۷۰ درصد اثربخشی درمان را بالا ببریم.

 درصد اثربخشی درمان سرطان با آموزش افزایش می‌یابد

گیلان خبر:عباسعلی اللهیاری - رئیس اسبق کمیسیون آموزش مجلس و رئیس سازمان نظام روانشناسی اظهار داشت: سلامت ابعاد مختلفی دارد و طبق تعریف سلامت جهانی؛ از 100 درصد، افراد فقط 20 درصد سلامت کامل دارند و 80 درصد به لحاظ روان در رویایی با نخستین بحران و مشکلی دچار انواع بیماری‌ها چون زخم معده، مشکلات قلبی و عروقی و پوست و مو می‌شوند که غالب آن ریشه روان دارد.

وی با تاکید بر اینکه مکانیسم آموزش روانی در کشور ما نادیده گرفته شده است، گفت: استرس‌های شدید مانند درگیری و اختلافات خانوادگی و ترس از زلزله موجب اختلال در سیستم ایمنی بدن شده و ممکن است با علائم چون زخم معده سال‌ها فرد را درگیر کند.

اللهیاری تاکید کرد: خانواده‌های ما باید آموزش روان ببیند و بیاموزند در مواقع بحران تفکر منطقی داشته باشند، غالب افراد در جامعه ما با نخستین شکست پرخاشگری از خود نشان می‌دهند.

وی با بیان اینکه ما به علت زندگی در جامعه پُر استرس، در ایران ناگزیریم آموزش رویایی منطقی با بحران‌ها را ببینیم و در بحث سرطان و درمان روانشناختی ما ناگزیریم به علت فراوانی آن به خانواده‌ها زمانی که حاد است با آموزش؛ تا 70 درصد اثر بخشی درمان را بالا ببریم.

وی با تاکید بر اینکه در درمان سرطان ‌ها باید به پزشکان آموزش بدهیم درمانگری را بالا ببرند و روانشناسی فرد گذشته، کودکی، و عواطف بیمار را بداند تا بتوان توجه و تمرکز بیمار را به سمت توانمندی‌هایش سوق دهد و طول عمر کیفیت بیمار را افزایش قابل توجهی داد.

همچنین مامک طهماسبی - متخصص طب تسکینی با اشاره به اینکه آنچه که بهداشت جهانی روی آن تاکید دارد ارتقا و آموزش بیماران و خانواده‌های بیماران سرطانی برای کاهش درد و اندوه ایام بیماری است، اظهار داشت: به عبارتی هدف از مکمل‌های درمانی سرطان افزایش کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان است تا مبتلایان به فاز نهایی این بیماری روزهای باقیمانده عمر خود را به دور از درد و رنج و استرس با کیفیت همراه نزدیکان خود طی کند.

این متخصص طب تسکینی با تاکید بر اینکه مراقبت تسکینی وظیفه هر پزشکی است و آموزش به متخصصان این حوزه باید افزایش یابد، گفت : سیاست‌گزاری نظام سلامت کشور باید به سمت آموزش رود، در کشور ما مهمترین موانع برای بیماران نبود آموزش ، نداشتن دانش و نگرش درست نسبت به بیماری خود است.

طهماسبی با اشاره به اینکه بیشتر مشکل ما درگیری با خانواده‌های بیماران است، افزود: ما بایستی به خانواده‌های بیماران آموزش دهیم تا به گونه ای با فرد برخورد کنند تا با درد و رنج کمتری به زندگی خود ادامه دهند.

همچنین یعقوبی جویباری - رادیو تراپ و آنکولوژیست در سمپوزیوم درمان یکپارچه در سرطان درخصوص نبود مهارت لازم در طب مکمل درمان سرطان گفت: یک متخصص آنکولوژیست بایستی در درمان بیمار به درمان مکمل اعتقاد داشته باشد به عبارتی در طول درمان متخصص باید به لحاظ روانشناسی و تغذیه ای بیمار خود درمان کند.

وی افزود: برای مثال مصرف برخی غذاها در انواع سرطان‌ها آسیب جدی به بافت‌های بدن از جمله کبد وارد می‌کند، مشکل فرهنگی مردم ما این است که به غلط فکر می‌کنیم هر نوع طب طبیعی و گیاهی مناسب و هر طب شیمیایی مضر است.

یعقوبی جویباری در این سمپوزیوم که از نوعی محصول کمک درمانی ضد سرطان برای استفاده در درمان‌های حمایتی، تغذیه ای و روانی بیماران، رونمایی شد، تاکید کرد: تصور غلطی است که فکر کنیم محصولات گیاهی همیشه کمک کننده است، در طب سنتی تمام درمان‌ها مانند طب چینی، انرژی درمانی و امثال آن در درمان انواع سرطان کاربرد ندارد.

وی با بیان اینکه ما بایستی مزایا و معایب طب مکمل را بدانیم، گفت: ما در حوزه سلامت سه بخش فیزیکال، سوشال و روحی و روانی را داریم، در طب مکمل ما بیشتر به جنبه روحی و روانی بیماران کمک می‌کنیم.

همچنین مختاری - متخصص ریه به تغییر در تعاریف‌ از بیماری پرداخت و گفت: نام سرطان همه بیماران را می‌لرزاند و طبق آمار، 350 هزار مبتلا به سرطان در کشور داریم که در این شرایط ما بایستی درمان‌های مکمل به بیماران سرطانی را برای افزایش کیفیت و امید زندگی؛ چه برای خود فرد و همچنین اطرافیان او بالا ببریم.

این متخصص ریه خاطرنشان کرد: همچنین در درمان همواره توجه به وضعیت اجتماعی، اقتصادی و خانوادگی بیمار را در اولویت مراحل درمان قرار دهیم.

منبع:تسنیم

 

کد مطلب: 39970

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر