50 نمونه باستانی ایران مورد آزمایش DNA قرار می‌گیرد

50 نمونه باستانی از مناطق مختلف ایران طی قراردادی بین مرکز تحقیقات ژنتیک انسانی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مورد آزمایشات ژنتیکی و آنالیز DNA قرار می‌گیرد.

50 نمونه باستانی ایران مورد آزمایش DNA قرار می‌گیرد

گیلان خبر: استخراج DNA و RNA در کارگاه تخصصی ژنتیک در حوزه میراث فرهنگی

در نخستین کارگاه تخصصی ژنتیک در حوزه میراث فرهنگی نحوه استخراج DNA و RNA به شرکت کنندگان آموزش داده شد .،  پرستو عرفان منش - کارشناس پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی -تاریخی  اظهار داشت: با توجه به پیشرفت روز افزون علوم سلولی و مولکولی و لزوم طرح تحقیقاتی از طرف مراکز دانشگاهی و پژوهشی و همچنین آشنایی با تکنیک‌های مولکولی نیاز به فراگیری علم تکنیک‌های مولکولی برای دانشجویان و پژوهشگران علاقمند در این زمینه احساس می‌شود.

وی افزود: به منظور انجام بررسی‌های مختلف در زمینه شناسایی ملکولی, مهندسی ژنتیک و امور تشخیصی و تحقیقی ضرورت استخراج DNA از نمونه‌های مورد نظر وجود دارد و اجرای طرح‌های تحقیقاتی در مراکز پژوهشی و دانشگاهی نیازمند آشنایی با کاربرد روش های مولکولی خواهد بود.

این کارشناس با اشاره به روبه رشد بودن علوم بیولوژی، درسالهای اخیر تصریح کرد: تامین نیروهای دانش آموخته و ماهر برای مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی کشور ضروری به نظر می‌رسد همچنین  آموزش چنین علوم و مهارت‌هایی در بسیاری از علوم و به خصوص گرایش‌های بیولوژی  مولکولی از اهمیت به سزایی برخوردار است.

وی هدف از برگزاری نخستین کارگاه تخصصی در حوزه میراث فرهنگی  را آشنایی  با مفاهیم اسیدهای نوکلئیک و روشهای استخراج آنها از نمونه‌های مختلف زیستی انسانی و جانوی و GLP آزمایشگاههای مربوط اعلام کرد.

وی افزود: در این کارگاه کوتاه مدت آموزشی مباحث (اصول ایمنی در آزمایشگاه  GLP (با استفاده از کیت و به صورت دستی  DNA روشهای استخراج  DNAتخلیص و تلغیظ  RNA اصول کار با استفاده از کیت، RNA روش‌های استخراج، اصول ژل الکتروفورز، نحوه انجام الکتروفورز افقی به صورت تئوری و عملی آموزش داده شد.

کارگاه عملی ژنتیک در باستان شناسی

وی گفت: در حال حاضر مرکز تحقیقات ژنتیک انسانی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) با بکارگیری جدیدترین دستگاهها و متدها و با تکیه بر نیروهای متخصص داخلی توانسته در این عرصه گام‌های بلندی را بردارد. از جمله این کارهای بزرگ تعیین هویت شهدای گمنام دفاع مقدس بوده که از سال 1386 در حال انجام است.

عرفان منش اظهار داشت: در همین راستا در اسفند ماه سال 1395 قراردادی بین این مرکز و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، منعقد شد که بر اساس آن تعداد 50 نمونه باستانی از مناطق مختلف ایران باید مورد آزمایشات ژنتیکی و آنالیز DNA قرار گیرد.

وی افزود: در این راستا به منظور آموزش دانشجویان رشته باستان شناسی و آشنایی آنان با مباحث ژنتیک باستانی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با همکاری مرکز تحقیقات ژنتیک انسانی، انستیتو پاستور ایران و مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیسی ایران اقدام به برگزاری کارگاه عملی ژنتیک باستانی کرد.

به گفته وی، در این دوره مباحث مختلف کاربردی تئوری و عملی ژنتیک در باستان شناسی توسط  علی محمدی، مهدی نادری، حسن بهمنی و پیمان زرگری در مرکز ذخیره ژنتیک انسانی نور تدریس شد؛ همچنین دکتر بهادران بحث آنتروپولوژی و انسان شناسی را با توجه به شاخص‌های باستان شناسی در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری،  آموزش داد.

 

 

منبع:تسنیم

 

کد مطلب: 41496

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر