راهکار‌های درمانی برای پیشگیری از ابتلا به عفونت مجاری ادرار

عفونت مجاری ادرار یکی از دلایل محروم ماندن بانوان از فرزند آوری است، اما می‌توان با رعایت نکاتی از ابتلا به این بیماری ایمن ماند.

راهکار‌های درمانی برای پیشگیری از ابتلا به عفونت مجاری ادرار

گیلان خبر: عفونت‌های مجاری ادراری یکی از شایع‌ترین دلایل مراجعه افراد به پزشکان به ویژه بانوان به متخصصان مجاری ادراری و زنان است.

 
تنها در آمریکا سالانه بیش از ۲۵ میلیون نفر به مشکل‌های مثانه و عفونت مجاری ادراری مبتلا می‌شوند، متاسفانه در صورت تاخیر در شناسایی و درمان یا بروز مکرر این مشکل، در دراز مدت تبدیل به مشکلی مزمن و مقاوم به درمان می‌شود.
 
بسیاری از زوج‌ها به دلیل ابتلا به عفونت مجاری ادراری با مشکل ناباروری مواجه هستند و حتی بانوان قبل از ازدواج و فرزند آوری باید از ابتلا به این مشکل پیشگیری کنند.
 
عفونت مجاری ادراری می‌تواند سبب ابتلا به مشکل‌های مختلف در افراد شود از جمله دفع با سوزش و درد ادرار، وجود ناخالصی و حتی خون در ادرار، التهاب، بی اختیاری و تکرر ادرار، احساس درد در ناحیه شکم، تب، سرگیجه، خستگی و نوسان‌های خلقی، احساس درد در کلیه و مواردی از این دست که در صورت مشاهده هریک از علامت‌ها باید به متخصص مراجعه شود.
 
پس از مراجعه به پزشک و انجام تست ادرار، نوع میکروب و باکتری شناسایی و دارو‌های موثر برای از بین بردن میکروب تجویز می‌شود.

فرد باید دارو‌ها را در زمان مقرر و به میزانی که تجویز شده است مصرف کند، در این بازه زمانی اهمیت به نظافت شخصی، شستشو و استحمام مناسب بدن، تعویض زود به زود زیر پوش ها، نوشیدن آب کافی و پرهیز از مصرف خوراکی‌های محرک مانند فلفل و نوشیدنی‌های حاوی کافئین، سس ها، پنیر، گوجه فرنگی، سوسیس، کالباس و مواد پروتئینی فرآوری شده، ادویه‌های تند، مصرف میوه و سبزیجات دارای آنتی اکسیدان، ویتامین و مواد معدنی، خواب به اندازه، خودداری از دیر رفتن به دستشویی می‌تواند سبب درمان زود هنگام و برطرف شدن بیماری شود.

کارشناسان توصیه می‌کنند مردان در طول روز حدود 10 لیوان آب و زنان هشت لیوان آب مصرف کنند، اما مصرف بیش از اندازه آب می‌تواند سبب اختلال در میزان سدیم و پتاسیم مورد نیاز بدن شود و به این ترتیب الکترولیت بدن به هم بریزد.

برای جلوگیری از بروز عفونت مجاری ادراری و نیز شناسایی درمان آن توجه به رنگ ادرار در زمان دفع اهمیت دارد، رنگ تیره و دارای بو نشان از وجود عفونت یا کم آبی بدن دارد که با مصرف میزان کافی از آب می‌توان این مشکل را برطرف کرد.

برخی افراد نیز دچار مشکل پرکاری مثانه هستند که بر اثر آن بیش از اندازه مجبور به دفع ادرار و ایجاد مشکل تکرر ادرار می‌شوند، این مشکل به ویژه در بانوانی که چندین بار زایمان انجام داده اند بیشتر وجود دارد و حتی امکان دارد پس از خنده یا سرفه شدید نیازمند به دفع ادرار شوند، برای رفع پرکاری مثانه روش‌های درمانی مختلفی وجود دارد که بسته به شدت و نوع عارضه و تشخیص بیماری از سوی پزشک است.

سالمندانی که بر اثر بیماری دچار بی اختیاری دفع ادرار هستند نیازمند به استفاده از روش‌های درمانی مختلفی از جمله نصب سوند یا استفاده از محصولات جاذب ادرار هستند تا بتوانند به زندگی اجتماعی خود ادامه دهند.

تمرین محکم کردن عضله‌های کف لگن در بانوان نیز می‌تواند سبب جلوگیری از تکرر ادرار و آسیب دیدن عضله‌های نگهدارنده مثانه شود، با رعایت این نکات می‌توانید از ابتلا به عفونت مجاری ادراری با درصد بالایی پیشگیری کنید.

منبع:باشگاه خبرنگاران

 

کد مطلب: 42910

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر