موجودی داروهاى حیاتى تا ۶ ماه تامین شده است

سخنگوى سازمان غذا و دارو گفت: با بودجه‌ مابه‌التفاوت نرخ ارز از افزایش قیمت داروها جلوگیرى می‌شود.

موجودی داروهاى حیاتى تا ۶ ماه تامین شده است

گیلان خبر: کیانوش جهانپور سخنگوى سازمان غذا و دارو ؛ در خصوص تاثیر نوسانات دلار بر قیمت دارو و ملزومات پزشکى بیماران گفت: دولت به این موضوع که دارو و ملزومات پزشکى کالاى استراتژیک محسوب مى شوند توجه ویژه اى دارد.

وى با تاکید بر اینکه با وجود افزایش نرخ ارز در تامین و عرضه دارو با قیمت مناسب نگرانى نخواهیم داشت، عنوان کرد: پیش از این که  ۲ نرخ ارز داشتیم ، دارو با نرخ ارز مرجع تامین مى شد اما اکنون هم که ارز تک نرخى شده است مردم نگران نباشند زیرا سازمان غذاو دارو با بودجه اى که از مابه التفاوت نرخ ارز دریافت مى کرده است از افزایش قیمت داروها جلوگیرى خواهد کرد.

به دنبال بودجه مابه التفاوت نرخ ارز براى دارو هستیم

سخنگوى سازمان غذا و دارو در پاسخ به اینکه تا چند ماه مى توانید قیمت داروهاى وارداتى را با نرخ ارز گذشته ثابت نگه دارید و از افزایش قیمت جلوگیرى کنید، عنوان کرد: به دنبال آن هستیم بودجه ما به التفاوت نرخ ارز را براى دارو و ملزومات پزشکى از دولت بگیریم و به احتمال زیاد این بودجه تخصیص خواهد یافت زیرا دولت به دلیل استراتژیک بودن دارو به این موضوع توجه دارد و در صورت تخصیص این بودجه،  افزایش نرخ ارز هیچ تاثیرى بر قیمت دارو نخواهد گذاشت.

جهانپور با اشاره به ذخیره دارویی مورد نیاز بیماران اظهار کرد: اکنون در خصوص تامین داروى مورد نیاز بیماران در بازار مشکلى نداریم زیرا داروى مورد نیاز حال حاضر بیماران پیش از این تامین شده و در انبار شرکت هاى پخش موجود است، همچنین موجودی داروهاى حیاتى تا ٦ ماه تامین شده است، افزون بر این تولید دارو به روز و مطابق مصرف ادامه دارد و تا چند ماه آینده مشکلى در تامین نداریم.

داروهای خارجی گران نمی شوند

سخنگوى سازمان غذا و دارو در پاسخ به این سوال که احتمال آن وجود دارد شرکت هاى واردکننده دارو به دلیل افزایش نرخ ارز از توزیع دارو در بازار سر باز زنند؟، گفت: هرچند که این موضوع بعید به نظر مى رسد اما اگر واردکننده هاى دارو به دنبال سودجویى از عرضه دارو به بازار امتناع کنند، این قبیل اقدامات تخلف محسوب مى شود و در صورت ادامه همین روند، براى تامین داروى مورد نیاز بیماران سازمان غذا و دارو فراخوان خواهد داد تا شرکت هاى دارویى دیگر دارو را وارد و عرضه کنند.

وى با تاکید بر اینکه بیماران نگران تامین داروهاى مورد نیاز خود نباشند، اظهار کرد: موجودى داروهاى بیماران در مانیتورینگ سازمان غذا و دارو رصد مى شود و قبل از اینکه موجودى داروها به حداقل برسد تمهیدات تولید یا واردات اندیشیده مى شود و خوشبختانه در خصوص تامین دارو و قیمت آن دولت و مجلس همکارى لازم را با سازمان غذا و دارو دارند.

190، سامانه تلفنی برای اعلام تخلف گران فروشی دارو در داروخانه

جهانپور با اشاره به فروش دارو در داروخانه ها بیش از نرخ مصوب عنوان کرد: داروهاى موجود در داروخانه ها پیش از نوسانات ارز تولید یا وارد کشور شده اند و اگر داروخانه اى براى سود بیشتر از فروش دارو به بیماران امتناع کند یا دارو را بالاتر از نرخ مصوب سازمان غذا و دارو در اختیار بیماران قرار دهد، تخلف کرده است و  سازمان با داروخانه هاى مختلف بدون اغماض و قاطعانه برخورد خواهد کرد.

سخنگوى سازمان غذا و دارو یادآور شد: مردم در صورت مشاهده تخلفات داروخانه ها مبنى بر گران فروشى دارو یا امتناع از فروش با سامانه تلفنى ١٩٠ تماس بگیرند و سازمان غذا و دارو را در جریان تخلف ها قرار دهند تا با متخلفان برخورد شود.

منبع:باشگاه خبرنگاران

 

کد مطلب: 42914

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر