آنچه ایرانی ها را قدکوتاه کرده! !

رژیم غذایی ما نه ایرانی است نه فرنگی. با کم شدن مصرف لبنیات، روز به روز از قد ایرانی‌ها به خصوص روستائیان کاسته شده و برعکس به قد کره‌ای‌ها و ژاپنی‌ها به علت مصرف لبنیات افزوده می‌شود.

آنچه ایرانی ها را قدکوتاه کرده! !

گیلان خبر: رئیس انجمن علمی متخصصان داخلی گفت: رژیم غذایی ما نه ایرانی است نه فرنگی. با کم شدن مصرف لبنیات، روز به روز از قد ایرانی‌ها به خصوص روستائیان کاسته شده و برعکس به قد کره‌ای‌ها و ژاپنی‌ها به علت مصرف لبنیات افزوده می‌شود.
به گزارش فارس، ایرج خسرونیا در بیست و پنجمین کنگره متخصصان داخلی گفت: امسال این کنگره در قالب چهار سخنرانی اصلی سمپوزیوم، کارگاه و بیش از 59 سخنرانی و دو مجمع عمومی و با ارائه 164 پوستر برگزار خواهد شد و در طی این چهار روز از مطرح کردن مشکلات جامعه پزشکی و همکاران متخصص داخلی کوتاهی نخواهیم کرد.
 
وی افزود: پزشکی دانشی است کاربردی با هدف حفظ و ارتقا تندرستی و درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها. قدمت این علم را می‌توان از سال‌های پیش از باستان که بشر همواره می‌کوشیده است تا با بکارگیری ابزار و علوم و بعضاً عقاید مذهبی گوناگون به کشف راه‌های جدید و موثر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها بیابد دانست.
 
وی ادامه داد: مدرنیزه شدن دانش پزشکی در دنیای امروز به ابداع شیوه‌های نوین و مختلف درمان انجامیده است که از سویی درمان بیماری‌های مختلف را تسهیل کرده اما از دیگر سو این حرفه را با چالش‌هایی روبه‌رو ساخته که منجر به ایجاد حساسیت یا بهتر بگوییم مسئولیت بیش از پیش در بخش درمان مواجه ساخته است. طوری که بروز خطاهای پزشکی و ایجاد عوارض نامطلوب ناشی از درمان سالانه بخش قابل توجهی از دعاوی مطروحه در محاکم قضایی را به خود اختصاص داده است.
 
رئیس بیست و پنجمین کنگره متخصصان داخلی با اشاره به تصویب قانون جرائم پزشکی در سال 90 گفت: نخستین‌بار در کشور با تصویب قانون راجع به جرائم پزشکی در سال 90 حاکمیت قانون بر سر فعالیت‌های پزشکی سایه افکند و هرگونه خطا و قصور در انجام وظایف حرفه پزشکی قابل تعقیب و رسیدگی شد از آن زمان تاکنون قوانین مختلف دیگری وضع شده که در آن وظایف پزشکان و ضمانت‌های اجرایی قانون پیش‌بینی شده است.
 
وی ادامه داد: در قانون مجازات اسلامی وظیفه پزشک درباره دریافت رضایت از بیمار یا خانواده‌اش قبل از عمل جراحی و پرداخت دیه در زمانی که خسارت‌های جانی یا نقص عضو ایجاد شده باشد مشخص شده است.
 
وی گفت: همچنین اگر پزشکی مهارت کافی در طبابت نداشته باشد یا موازین علمی و مقررات را در عمل جراحی یا معالجه بیمار رعایت نکند مسئول است و علاوه بر پرداخت دیه مشمول اجرای ماده 616 قانون مجازات اسلامی شده و طبق قانون قاضی دادگاه می‌تواند او را به حبس از یک تا 3 سال محکوم نماید.
 
رئیس انجمن علمی متخصصان داخلی تصریح کرد: ضمن سپاس و تشکر از مسئولان قوه قضائیه که دستورات صریحی در مورد مجازات جایگزینی حبس از نوع جزای نقدی یا دوره مراقبت صادر فرموده‌اند جامعه پزشکی از مسئولان تصویب‌کننده این قانون به خصوص همکاران پزشک و کادر درمانی که در مجلس حضور دارند گله و شکایت دارند.
 
وی گفت: چطور می‌شود برگ بیمه شخص ثالث در دادگاه‌ها به عنوان وثیقه قابل قبول باشد ولی بیمه شغل و حرفه پزشکی ارزشی نداشته باشد و باید پزشک به زندان برود.
 
وی ادامه داد: همکاران ما اطلاع دارند صاحبان حرفه پزشکی هم مانند هر شغل دیگر ممکن است مرتکب اشتباه و لغزش شوند و می‌دانیم درصد زیادی از اشتباهات و عوارض ایجاد شده اجتناب‌ناپذیر است که اگر پزشک برای جلوگیری از این عوارض غیر پیش‌بینی از اعمال جراحی پرخطر خودداری کند. چه کسانی ضرر می‌کنند و چه جان‌ها به علت تصویب این قانون از دست خواهد رفت.
 
وی تاکید کرد: در این کنگره جلسه‌ای با مسئولان قضایی، پزشکی قانونی، نظام پزشکی پنجشنبه هفته جاری ساعت 11 تشکیل خواهد شد که ورود به آن جلسه برای پزشکان آزاد خواهد بود و مشکلات قانونی در حرفه پزشکی مورد بحث قرار خواهد گرفت.
 
رئیس انجمن علمی متخصصان داخلی گفت: امروزه جایگاه پزشک در کشورهای مختلف متفاوت است. در بعضی کشورها پزشک جایگاه خود را از دست داده و این امر مهم هم به دلیل آلوده شدن جایگاه طبیب با مسائل مالی و پولی است.
 
وی گفت: متأسفانه در کشور ما درصد بسیار کمی از همکاران با درآمد خوبی که دارند پول بیشتری طلب می‌کنند که مشکلات و تخلفات این عده موجب ایجاد و راه افتادن هجمه‌ای به کل جامعه پزشکی شده که عادلانه نیست.
 
وی افزود: زیاده‌طلبی و زیاده‌خواهی کار قابل قبولی نیست و کسی از آن دفاع نمی‌کند. این زیاده‌طلبی باعث بروز مشکلاتی برای مردم و هجمه‌های ناعادلانه علیه کل جامعه پزشکی خواهد شد و در این میان آنچه فراموش شده آبرو و حیثیت جامعه پزشکی است.
 
خسرونیا ادامه داد: فراموش شده که پزشکان در لحظاتی که همه در خواب، استراحت و تفریح هستند مشغول خدمت به هموطنان و همنوعان خویش‌اند و در تمام مواردی که مردم و مملکت در خطر جنگ هستند جان خود را به خطر انداخته و پیشتاز کمک هستند.

کد مطلب: 450

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر