کری به افغانستان هشدار داد

وزیر خارجه آمریکا طی بیانیه‌ای که سفارت واشنگتن در کابل منتشر کرده نسبت به تصاحب غیرقانونی قدرت در افغانستان هشدار داد و تاکید کرد که این مساله ممکن است به قطع کمک‌های آمریکا به این کشور منجر شود.

گیلان خبر : خبرگزاری ترند نوشت: به دنبال اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان و بروز شایعاتی درباره تقلب، جان کری وزیر خارجه آمریکا نسبت به هرگونه تلاش برای تصاحب غیرقانونی قدرت در افغانستان هشدار داد.

جان کری طی بیانیه‌ای که سفارت واشنگتن در کابل منتشر کرده است افزود: سخنانی مبنی بر تشکیل دولت موازی در افغانستان بسیار نگران کننده است.

بعد از سه ماه انتظار کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روز گذشته نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد که براساس آن اشرف غمی احمد زی با کسب 56 درصد آرا برنده اولیه انتخابات معرفی شد. این درحالیست که طبق گزارشهای منتشر شده بیش از 7 هزار حوزه رای نیاز به بازشماری آرا دارد.

عبدالله عبدالله رقیب اشرف غنی نیز نتیجه انتخابات را رد کرده و تاکید کرده است که در برابر روی کار آمدن دولت ناشی از تقلب ایستادگی خواهد کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرد که نهادهای انتخاباتی افغانستان بازنگری کلی در خصوص تخلفات انتخاباتی انجام دهند.

با این حال وی تاکید کرد که هیچ توجیهی برای خشونت و یا تهدیدهای اقدامات فراقانونی وجود ندارد. وی همچنین رهبران افغانستان را به حفظ آرامش فراخواند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز با اشاره به اعلام نتایج اولیه انتخابات در افغانستان تصریح کرده این نتایج هنوز قطعی نیستند و احتمال تغییر آن وجود دارد.

ساکی درباره ادعاهای تقلب در انتخابات گفت: «ادعاهایی جدی درباره تقلب مطرح شده‌اند که باید درباره آنها تحقیقات مناسب انجام شوند.»

وی همچنین اظهار کرد بررسی کامل و دقیق تمامی ادعاهای تخلف در این انتخابات برای جلب اعتماد مردم افغانستان به صحت این انتخابات ضروری است.

پایگاه «المانیتور» گزارش داده است که آقای کری احتمالا پس از پایان سفرش به چین، برای شرکت در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به 1+5، راهی وین می‌شود.

کد مطلب: 1655

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر