ششمین روز مذاکرات وین چگونه گذشت؟

مذاکرات هسته‌ای وین در روز ششم با نشست‌های معمول در سطح کارشناسان و معاونین و همچنین دیدار بین ظریف و اشتون ادامه یافت. گزارش‌ها حاکی از احتمال افزایش حضور وزرای خارجه برخی کشورهای عضو ۱+۵ و نیز افزایش چند روزه مهلت مذاکرات است.

گیلان خبر : ششمین روز مذاکرات هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی در وین که در روز 11 تیر (2 جولای) آغاز شد، با مذاکرات سطح کارشناسی و همچنین سطح معاونین ادامه یافت. روز گذشته (دوشنبه) محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، و کاترین اشتون، مسئوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز برای ارزیابی پیشرفت مذاکرات با یکدیگر دیدار کردند.

اما مذاکرات وین در حالی ادامه یافت که در ایران، حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، ضمن فرمایشاتی در جمع  مسئولان و کارگزاران نظام فرمودند: "نیاز قطعی کشور در بحث ظرفیت غنی‌سازی 190 هزار سو است... تیم مذاکره کننده مطمئناً اجازه دست‌اندازی به حقوق ملت را نخواهد داد."

در این بین باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، با نگارش یک یادداشت اختصاصی در روزنامه صهیونیستی هاآرتص بار دیگر ضمن تکرار ادعاهای واهی آمریکا در قبال برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز کشورمان بر تعهد واشنگتن به آنچه حفظ امنیت اسرائیل در مذاکرات هسته‌ای با ایران نامید، تأکید کرد.

اوباما نوشت: "ما در تلاش هستیم اطمینان حاصل کنیم ایران هرگز به تسلیحات اتمی دست پیدا نخواهد کرد. ما از طریق مذاکرات بین‌المللی فشرده در تلاش هستیم تا به صورت مسالمت‌آمیز یک تهدید بین‌المللی مهم ضد امنیت جهانی و منطقه‌ای را حل و فصل کنیم."

اما در این بین خبرگزاری شینهوا با اشاره به حضور احتمالی جان کری، وزیر خارجه آمریکا، در وین و پیوستن وی به مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 از احتمال حضور برخی وزرای خارجی دیگر کشورهای 1+5 در روز جمعه (20 تیر) در وین خبر داد.

یکشنبه گذشته نیز دیدارهای طرفین در سطح کارشناسان ادامه یافت و سپس معاونین اشتون و ظریف با یکدیگر دیدار کردند. گمانه‌زنی‌ها حاکی از این است که ظرفیت غنی‌سازی ایران، رآکتور آب سنگین اراک، جدول زمانبندی رفع تحریم‌ها و اولویت‌ها و همچنین مدت زمان توافق نهایی از مهمترین محورهای اختلافی در مذاکرات است.

تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران برای شرکت در آخرین دور از مذاکرات هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهانی تا پیش از سر آمدن ضرب‌الاجل 20 جولای (29 تیر)، چهارشنبه هفته گذشته (11 تیر) راهی وین، پایتخت اتریش، شد. پیش از این نگارش پیش‌نویس توافقنامه هسته‌ای بین‌المللی با عنوان برنامه مشترک جامع اقدام آغاز شده بود که البته به‌گفته وزیر امور خارجه کشورمان آکنده از پرانتز‌های (موارد اختلافی) بسیار در متن بود.

در روزهای گذشته گمانه‌زنی‌ها و خبرپراکنی‌های رسانه‌های بزرگ دنیا نیز درباره مذاکرات هسته‌ای بالاخص نقاط اختلافی بین دو طرف و یا پیشنهادات ارائه شده از جانب طرفین ادامه داشت. جمعه گذشته عراقچی در واکنش به اخبار رویترز درباره پیشنهاد ایران برای کاهش تعداد سانتریفیوژها  گفت: "درباره تعداد سانتریفیوژها نباید به گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای توجه کرد".

 

کد مطلب: 1677

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر