آزمون سخت اوباما / کنگره آمریکا و «کلید» تحریم ایران

"باب مندز" با بردن طرح افزایش تحریم‌ها علیه پتروشیمی و صنایع معدنی ایران، در واقع دولت اوباما را به مبارزه طلبیده بود.

آزمون سخت اوباما / کنگره آمریکا و «کلید» تحریم ایران

گیلان خبر :  وب‌ سایت خبری "هیل" (Thehill) نوشت:

«در این ماه دولت اوباما به خاطر مذاکرات با ایران با یک آزمون بزرگ در سیاست خارجی خود مواجه است.

از طرف دیگر چه توافقی با ایران صورت بگیرد و چه توافقی صورت نگیرد و یا حتی مذاکرات تمدید هم شود، بازهم احتمال این وجود دارد که کنگره بخواهد تحریم ایران را از سر بگیرد.

ترس از افزایش تحریم‌ها از سوی کنگره، مشکلات زیادی را برای دولت اوباما که خواهان توافق با ایران است باوجود خواهد آورد و احتمال دارد رویای پیروزی بزرگ در سیاست خارجی دور دوم ریاست جمهوری اوباما را از بین ببرد.

آنتونی کردسمن تحلیلگر امنیت ملی در مرکز مطالعات استراتژی و بین‌الملل این احتمال را قوی می داند و می گوید: "انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره نزدیک است و ممکن است در دور بعد، کنگره بخواهد تحریم‌ها را علیه ایران افزایش دهد."

اکنون روابط کنگره با دولت بر سر تحریم‌های ایران شدیداً بالاگرفته است به‌طوری‌که "باب مندز" با بردن طرح افزایش تحریم‌ها علیه پتروشیمی و صنایع معدنی ایران، در واقع دولت اوباما را به مبارزه طلبیده بود.

در حال حاضر اوباما به دنبال این است تا جایی که امکان دارد مذاکرات تمدید نشود و تا قبل از انتخابات کنگره، با ایران به توافق برسد. البته درست است که در صورت رسیدن به توافق، برداشتن تحریم‌های ایران با کنگره است اما رسیدن به توافق بهتر از تمدید آن است؛ چراکه در دور بعدی احتمال تحریم ایران بسیار زیاد است

کد مطلب: 1693

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر