رسانه های جهان: نابودی رژیم اسرائیل، پیام صریح رهبر عالی ایران

در این سخنرانی، رهبر عالی ایران برای اولین بار روشن ساخت که پیام وی "از بین بردن دولت اسرائیل" است و منظور وی مرگ "یهودیان" نیست.

گیلان خبر : سخنان رهبر معظم انقلاب در جمع دانشجویان و نخبگان علمی کشور و راهبردهای ایشان برای مردم مظلوم فلسطین، بازتاب وسیعی در رسانه های غربی داشت.

خبرگزاری انگلیسی "رویترز" (Reuters) نوشت: رهبر عالی ایران اعلام کرد که رژیم "آدمکش" اسرائیل باید از بین برود اما تا زمانی که با برگزاری رفراندوم، تمامی مردم فلسطین سرنوشت خود را تعیین کنند مقاومت مسلحانه امری ضروری است.

رویترز ادامه داد: آیت الله خامنه ای و رهبر پیشین انقلاب اسلامی بارها در طی سالیان گذشته، خواستار نابودی اسرائیل و برگزاری همه پرسی در منطقه شده اند که در آن فلسطینیان اکثریت را تشکیل می دهند.

در این سخنرانی، رهبر عالی ایران برای اولین بار روشن ساخت که پیام وی "از بین بردن دولت اسرائیل" است و منظور وی مرگ "یهودیان" نیست.

وب سایت "یاهو" (Yahoo) نیز نوشت: رهبر ایران فلسطینیان را به ادامه مبارزه با اسرائیل تشویق کرد و از آنان خواست که به جنگی که باعث کشته شدن تقریبا 700 فلسطینی ساکن غزه شده است ادامه داده و آن را به کرانه باختری گسترش دهند.

 

 

سایت خبری "دیلی کالر" (Daily Caller) در این باره آورده است: رهبر عالی ایران در سخنان خود ابراز کرد که تنها راه حل برای بحران (حاضر) نابودی اسرائیل است و مبارزه مسلحانه می بایست از غزه گسترش یابد.

 

این وب سایت خبری در ذیل بیانات رهبر انقلاب نوشت: ایران مدت هاست که فلسطینیان و حزب الله را برای حمله به اسرائیل آموزش داده و مسلح می کند. در همین حال سپاه پاسداران از (در اختیار داشتن) موشک های جدیدی خبر داد که می تواند سیستم دفاع موشکی اسرائیل - گنبد آهنین - را نابود کند. در مورد تسلیح بیشتر فلسطینیان نیز سخنگوی (رئیس) مجلس شورای اسلامی، علی لاریجانی، اعلام کرد که مهم ترین نیاز فلسطین نیاز به تسلیحات و ملزومات اولیه است و ایران نقش مهمی در برآوردن این نیاز فلسطینیان بازی می کند.

 

 

سایت خبری "بیزینس رکوردر" (Business Recorder) نیز تاکید رهبر انقلاب اسلامی مبنی بر ادامه مبارزه با اسرائیل را عنوان کرد و نوشت: آیت الله علی خامنه ای تاکید کرده است که تنها راه برخورد با این رژیم وحشی این است که به مقاومت و مبارزه مسلحانه ادامه داده و آن را به کرانه باختری گسترش دهند.

 

 

سایت خبری "آروتز شوا" (Arutz Sheva) رسانه دولتی اسرائیل با این عنوان که [آیت الله] خامنه ای خطاب به اعراب فلسطینی اعلام کرد که به مبارزه با اسرائیل ادامه دهید" به بازتاب ویژه بیانات رهبر انقلاب پرداخت.

 

آروتز شوا با تروریست خواندن گروه های جهاد اسلامی نوشت: ایران که اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد، حامی حماس و گروه های ترور جهاد اسلامی است. [آیت الله] خامنه ای و دیگر رهبران ایران برای سال ها به اسرائیل حمله کرده و خواستار نابودی آن بوده اند. در ماه نوامبر [آیت الله] خامنه ای گفت که اسرائیل "رژیمی محکوم به فنا و نابودی است" و چند هفته قبل از آن نیز وی اسرائیل را یک "رژیم نامشروع و غیر قانونی" خواند و آمریکا را نیز "دشمن خندان" توصیف کرد که قابل اعتماد نیست.

[آیت الله] خامنه ای همچنین "هولوکاست را انکار کرده" و گفته است: "در کشورهای اروپایی هیچ کس مجاز نیست راجع به هولوکاست صحبت کند، بنابراین ما نمی دانیم که حقیقت دارد و یا خیر".

 

 

سایت خبری "دیلی استار" (Daily Star) نیز نوشت: رهبر عالی ایران خواستار براندازی رژیم "جانی" اسرائیل شد. آیت الله علی خامنه ای روز چهارشنبه اعلام کرد که می بایست همه پرسی از تمامی عرب ها و یهودیان سرزمین های اشغالی برگزار شود تا به "دولت صهیونیستی" خاتمه داده شود اما تا آن زمان مقاومت مسلحانه ضروری است.

 

 

رسانه های عربی نیز در سطح گسترده بیانات مقام معظم رهبری را پوشش دادند. روزنامه الکترونیکی "رأی الیوم" نیز با بازتاب بیانات رهبر انقلاب نوشت: (آیت الله) خامنه ای خواستار نابودی اسرائیل و آماده شدن کرانه باختری برای وارد شدن به جنگ مسلحانه با اسرائیل شد و حمایت غرب از اسرائیل را شرم آور خواند و دفاع فلسطینیان از خود را حق مشروع آنان دانست.

 

سایت خبری "النشره" نیز با "امام" خطاب کردن رهبر معظم انقلاب آورده است: رهبر عالیقدر انقلاب ایران امام علی خامنه ای فلسطینیان را به ادامه مقاومت در برابر دشمن صهیونیستی فراخواند و خواستار گسترش مقاومت در کرانه باختری رود اردن شد.

 

 

در همین حال رسانه های فارسی زبان غرب نیز به بازتاب گسترده بیانات رهبر معظم انقلاب پرداختند.

 

رادیو فردا (Radiofarda) وابسته به سازمان جاسوسی آمریکا در ذیل بیانات رهبر انقلاب اسلامی در خصوص فلسطین نوشت: «کرانه باختری رود اردن در اختیار تشکیلات خودگردان فلسطینی به رهبری محمود عباس است که از روند صلح با اسرائیل حمایت می‌کند. نوار غزه نیز در اختیار گروه رقیب آن، حماس است که چند سال است از سوی اسرائیل در حصر قرار گرفته و حماس راه مقابله با این کشور را درگیری نظامی می‌داند.

 

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران بار‌ها ضمن نکوهش یاسر عرفات، رییس پیشین تشکیلات خودگردان فلسطینی و محمود عباس به عنوان افراد «سازشکار» بر سر «آرمان‌های فلسطینی»، از گروه‌های تندرو مسلح فلسطینی نظیر حماس و جهاد اسلامی حمایت مالی، نظامی و رسانه‌ای می‌کنند.»

 

 

وب سایت بی بی سی فارسی (bbcpersian) وابسته به دستگاه سلطنتی انگلیس نیز با انتخاب تیتر "دعوت رهبر ایران به مسلح‌کردن کرانه باختری برای مقابله با اسرائیل" نوشت: «رهبر ایران با اشاره به منتقدان شعارهای ضدآمریکایی و ضدغربی که آنها را "تعصب‌آمیز و بدون منطق فکری" می‌دانند، از حمایت آمریکا از اسرائیل نتیجه گرفته است که نگاه ضدامریکایی و ضدغربی در ایران، "یک نگاه عقلانی و متکی بر تجربه و محاسبه صحیح" است.»

 

بی بی سی فارسی بعد از این نقل قول از رهبر انقلاب افزوده است: «در ماه‌های گذشته با از سرگیری مذاکرات اتمی ایران و کشورهای ۱+۵ و کاهش لحن خصمانه در میان دولت‌مردان ایرانی نسبت به آمریکا، برخی از چهره‌ها و گروه‌های تندرو در ایران از دولت به خاطر "سازش‌کاری" با آمریکا انتقاد کرده‌اند.»

 

 

 بخش فارسی وب سایت دویچه وله آلمان (dw) نیز با بازتاب سخنان مقام معظم رهبری به بیانات ایشان در خصوص آمریکا اشاره کرده و نوشت: رهبر ایران شعارهای ضد آمریکایی در ایران را "ناظر به حقیقت وجودی آمریکا" دانست و گفت: «نگاه ضد آمریکایی و ضد غربی در ایران یک نگاه عقلانی و متکی بر تجربه و محاسبه صحیح است».

 

دویچه وله افزود: [آیت الله] خامنه‌ای یکی از مخالفان سرسخت مذاکره مستقیم ایران با آمریکاست و پس از اولین تماس تلفنی بین روحانی و اوباما بدون اشاره مستیم به این تماس، آن را رفتاری ناسنجیده عنوان کرد.

 

وب سایت صدای آمریکا (voa) نیز بیانات رهبر انقلاب را بازتاب داد و نوشت: بازتاب رهبر ایران روز چهارشنبه در توضیح شعار نابودی اسرائیل گفت: «البته نابودی اسرائیل به عنوان تنها راه علاج واقعی، به معنای از بین بردن مردم یهود این منطقه نیست».

 

او ادامه داد: «براساس ساز و کار مورد پسند ملتها، مردمی که در این منطقه زندگی می‌کنند و اهل و متعلق به آنجا هستند در یک رفراندوم حکومت مورد نظر خود را اعلام می کنند و این رژیم از بین خواهد رفت.»

 

او تا آن زمان، «مقاومت مسلحانه» را چاره کار فلسطینیان دانست و خواستار آن شد تا کرانه باختری رود اردن نیز مانند غزه مسلح شود.

 

صدای آمریکا افزود: کرانه باختری، بخش شرقی فلسطین است که در کنترل تشکیلات خودگردان فلسطینی به رهبری محمود عباس قرار دارد و در پی گفت و گو با اسرائیل برای رسیدن به صلح است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کد مطلب: 2236

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر