داعش بر سد موصل مسلط شد

منابع آگاه عراق از تسلط عناصر تکفیری داعش بر بزرگترین سد این کشور و عقب نشینی نیروهای پیشمرگه کُرد خبر دادند.

گيلان خبر : یک منبع آگاه در استان نینوا در شمال عراق خبر داد که عناصر مسلح داعش بر سد موصل در شمال این استان مسلط شدند.

به گفته این منبع آگاه، داعش پس از آنکه نیروهای پیشمرگه کُرد بدون مبارزه با عناصر این گروه تکفیری به طور کامل عقب نشینی کردند، کنترل این سد را در اختیار خود قرار داد. این در حالی است که یک مسئول محلی ضمن تکذیب این خبر اعلام کرد سد موصل همچنان تحت کنترل نیروهای پیشمرگه قرار دارد.

ساعاتی قبل پایگاه خبری «السومریه نیوز» به نقل از یک منبع آگاه در استان نینوا اعلام کرد که داعش پس از سیطره کامل بر منطقه وانه در شمال موصل به نیروی های پیشمرگه دو ساعت مهلت عقب نشینی از سد موصل را داده است.

زهیر الجبلی، رئیس کمیته اسناد ام الربعین گفت: سد موصل در شمال استان نینوا همچنان تحت سیطره نیروهای پیشمرگه قرار دارد و گروه داعش در 20 کیلومتری این سد قرار دارد.

از سوی دیگر، پایگاه خبری «السومریه نیوز» به نقل از یک منبع آگاه دیگر خبر داد که در پی خروج نیروهای پیشمرگه از مناطق سنجار و ربیعه در غرب استان نینوا، عناصر گروه تروریستی داعش توانستند بدون درگیری این مناطق را اشغال کنند.

این منبع افزود: عناصر مسلح اجازه دادند که طایفه «ایزدی» به منطقه کردستان عراق بروند.

بر اساس این گزارش، منطقه «الربیعه» و گذرگاه مرزی آن (125 کیلومتری غرب موصل) هم پس از خروج نیروهای پیشمرگه، تحت کنترل داعش در آمد.

تلویزیون رسمی عراق نیز امروز اعلام کرد، عناصر گروه تروریستی داعش، زیارتگاه حضرت زینب (س) را در منطقه سنجار در غرب موصل منفجر کردند.

سد موصل در مسیر رود دجله قرار داد که در سال 1986 تاسیس شده است و 3.2 کیلومتر طول و 131 متر ارتفاع دارد و از بزرگترین سد عراق و چهارمین سد بزرگ خاورمیانه محسوب می شود.

کد مطلب: 2576

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر