دیکتاتور نیستم؛ رئیس‌ مجلسم !

اقدام لاریجانی در به رای گذاشتن نظر کمیسیون فرهنگی، موجب تنش بین رئیس مجلس با برخی نمایندگان شد که اقدام لاریجانی را خلاف آئین‌نامه می‌دانستند.

گيلان خبر : انتخاب عضو ناظر مجلس در هیأت نظارت بر مطبوعات با حواشی‌ای همراه بود.

مجلس شورای اسلامی صبح امروز (یکشنبه) جلسه علنی داشت. در این جلسه مجددا بحث انتخاب عضو ناظر خانه ملت در هیأت نظارت بر مطبوعات، محل جدل نمایندگان شد.

ماجرا از آنجا آغاز شد که علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پیرامون اقدام کمیسیون فرهنگی مجلس در معرفی دو کاندیدا به هیأت رئیسه این اقدام کمیسیون را به رأی استمزاجی نمایندگان گذاشت و وکلای ملت با صد رأی موافق، 94 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع از مجموع 224 نماینده حاضر در صحن علنی خانه ملت مخالفت خود با نظر کمیسیون فرهنگی را اعلام کردند.

به این ترتیب، اکثر نمایندگان مجلس به نظر لاریجانی رای دادند تا معرفی رسایی و نبویان برای هیئت نظارت بر مطبوعات با مشکل مواجه شود.  لاریجانی در هنگام رای‌گیری تاکید کرد که این رای استمزاجی است و در نهایت "رئیس مجلس" است که تصمیم‌ می‌گیرد.

همین موضوع انتقاد برخی از نمایندگان را در پی داشت.

پس از اینکه قرار شد که کسانی که قصد کاندیدا شدن دارند مجددا ثبت نام کنند و در صحن مجلس رای‌گیری انجام شود برخی نمایندگان از جمله پژمان‌فر، حسینیان، کوچک زاده، طاهری، آقاتهرانی، کوثری و زاکانی اعتراض خود را اعلام کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی از نمایندگان خواست رأی استمزاجی مجلس را بپذیرند و در همین زمینه گفت: من این نظر را پذیرفتم و بهتر است کمیسیون فرهنگی نمایندگان را محدود نکنند.

پس از سخنان لاریجانی برخی از نمایندگان انتقاداتی را نسبت به عملکرد رئیس جلسه داشتند و اقدام لاریجانی را نوعی استبداد توصیف کردند که لاریجانی در پاسخ به این اظهارنظر گفت: «اگر استبداد بد است، استبداد اقلیت بدتر است».

روح‌الله حسینیان نماینده مجلس شورای اسلامی اقدام هیأت رئیسه مجلس را نوعی دیکتاتوری خواند که لاریجانی در پاسخ تأکید کرد: «دیکتاتوری را کسانی انجام می‌دهند که به رأی مجلس احترام نمی‌گذارند». «رئیس مجلس باید تصمیم بگیرد؛ من چون ابهام داشتم گفتم رأی استمزاجی گرفته شود».

در حین سخنان علی لاریجانی برخی از نمایندگان با فریادهای «تذکر، تذکر» خواستار ارائه انتقاد خود از عملکرد رئیس مجلس شورای اسلامی در اتخاذ رأی استمزاجی از نمایندگان شدند.

لاریجانی مجددا خطاب به یکی از نمایندگان که اقدامش را دیکتاتوری خوانده بود،‌ تصریح کرد: «چطور در جاهای دیگر که رئیس نظر می‌دهد دیکتاتوری نیست، حال اینجا دیکتاتوری شده است».

در حین سخنان لاریجانی درگیری‌هایی بین زاکانی و نعمتی اتفاق افتاد که قاضی پور نماینده ارومیه سعی کرد زاکانی را آرام کند. همچنین فضای مجلس که به شدت شلوغ شده بود با درگیری لفظی بین نمایندگان ادامه پیدا کرد و فضای متشنج مجلس دقایقی طول کشید.

پس از اظهارات لاریجانی، علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با حضور جایگاه هیأت رئیسه از عملکرد علی لاریجانی انتقاد کرد.

علی‌رضا زاکانی با حضور در جایگاه هیئت رئیسه، ضمن اعتراض شدید به این عملکرد رئیس‌ مجلس، اینگونه اقدامات را دارای شائبه دیکتاتوری خواند و گفت: رئیس مجلس چرا ابهام خود را به رای نمایندگان گذاشته و اگر قرار بر عدالت باشد باید عکس این موضوع هم به رای گذاشته شود.

لاریجانی خطاب به زاکانی گفت: رفتار من دیکتاتوری نیست؛ من رئیس مجلس هستم چطور در جاهایی دیگر وقتی رئیس حرف نهایی را می‌زند شما نمی‌گویید دیکتاتوری! الان می‌گویید اعمال نظر رئیس مجلس دیکتاتوری است؟

بر اساس این گزارش پیشتر در جلسه انتخاب عضو ناظر مجلس در هیأت نظارت بر مطبوعات شاهد رخ دادن حواشی بودیم؛‌ از یک سو اعضای کمیسیون فرهنگی اقدام خود در معرفی دو کاندیدا برای حضور در این هیأت به صحن علنی مجلس را قانونی و طبق آیین‌نامه می‌دانند و از سوی دیگر برخی نمایندگان معرفی دو کاندیدا را محدود کردن مجلس معرفی می‌کنند.

البته اعضای کمیسیون فرهنگی بر این اعتقادند که عضو ناظر مجلس در هیأت نظارت بر مطبوعات طبق روال‌های گذشته انتخاب شده و تغییری در روند انتخاب رخ نداده است.

کد مطلب: 3137

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر