آشنا: روحانی و اوباما لازم نیست یکدیگر را ملاقات کنند، کافی است همدیگر را درک کنند !

مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور در مطلبی در صفحه شخصی خود نوشت: روحانی و اوباما لازم نیست یکدیگر را ملاقات کنند، کافی است یکدیگر را درک کنند و شجاعت کافی برای عبور از گذشته‌های دور و نزدیک را داشته باشند.

گیلان خبر : حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور در زمینه دیدارها و برنامه‌های حسن روحانی رئیس‌جمهور یادداشتی در صفحه شخصی خود نوشت.

 
متن این یادداشت به شرح ذیل است:
 
این روزها روحانی به تنهایی بار ریشه‌کنی اسلام‌هراسی، ایران‌هراسی و ارائه چهره رحمانی از اسلام و چهره عقلانی از ایران را بر دوش می‌کشد.
 
دیدارهای دو جانبه همه یک پیام از طرف مقابل را منتقل می‌کند؛ ما منتظر رفع تحریم‌ها هستیم تا بتوانیم ایران را در صدر فهرست اولویت‌های خود قرار دهیم. طرف ایرانی هم یک پیام قوی را دائماً تکرار می‌کند؛ اگر طرف‌های ما می‌خواستند صداقت و جدیت ما را بیازمایند، عملکرد اعتمادساز ما در یک سال گذشته بهترین سند برای موفقیت ما در این آزمون است و اگر می‌خواستند توان ما را در مواجهه با تحریم‌ها بسنجند باز هم یک سال گذشته سند موفقیت ما در مدیریت منابع اندک، انضباط مالی و اولویت‌بندی درست است به کنایه شنیدیم که آنچه اوباما در زمینه سلامت عمومی نتوانست انجام دهد، روحانی با وجود تحریم اجرا کرد.
 
روحانی بسیار خوب می‌داند چه می‌کند و می‌تواند این را که طرف‌های مقابل از سخنان و رفتار او چه برداشتی می کنند، مدیریت کند.
 
سخنان چند دقیقه پیش اوباما در سازمان ملل پاسخ دقیق و به هنگامی به حُسن نیت و تدابیر یکساله روحانی بود. این 2 لازم نیست یکدیگر را ملاقات کنند، کافی است یکدیگر را درک کنند و شجاعت کافی برای عبور از گذشته‌های دور و نزدیک را داشته باشند.
 
امروز در جلسه با بزرگترین فعالان اقتصادی آمریکا کسی از روحانی خواست با اوباما دست بدهد و کار را تمام کند. روحانی پاسخی عمیق ولی ساده داد؛ او گفت حل مشکل ایران و آمریکا نه از دست که از مغز آغاز می‌شود. آمریکا باید به تهدید و تحقیر ایران خاتمه دهد و نگاهش را به ایران عوض کند. باید درک کند که استفاده از فرصت تعامل و مصالحه با ایران به نفع همه است.
 
او از فعالان اقتصادی خواست به جای آن که سیاست‌مداران در مورد ایران به آنها خط بدهند خود آنها جهت‌دهی را بر عهده بگیرند و سیاست را در مسیر اقتصاد هدایت کنند. این زبانی است که آمریکایی‌ها خوب می‌فهمند.
 
این روزها و شب‌ها هر لحظه دعا می‌کنم که خداوند او را همواره در مسیر قول لین، لسان صدق و قول سدید یاری کند.

کد مطلب: 3710

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر