آل سعود این بار مقابل مردم مصر قد علم کرد

تبرئه حسنی مبارک با پادرمیانی ملک عبدالله / آتش خشم مردم منطقه چه زمانی دامن حکام سعودی را می گیرد؟

دادگاه قاهره حسنی مبارک دیکتاتور مخلوع مصر را در خصوص پرونده کشتار تظاهر کنندگان انقلاب این کشور تبرئه، و این حکم را غیرقابل تجدید نظر اعلام کرد.

تبرئه حسنی مبارک با پادرمیانی ملک عبدالله / آتش خشم مردم منطقه چه زمانی دامن حکام سعودی را می گیرد؟

به گزارش گیلان خبردادگاه قاهره روز شنبه برای قرائت حکم حسنی مبارک دیکتاتور مخلوع مصر و فرزندان و وزیر کشور او برگزار شد، اعلام کرد که بررسی دادخواست و شکایت وارد شده علیه مبارک در پرونده قتل تظاهرکنندگان مجاز نیست.

قاضی دادگاه اعلام کرد که تاریخ در این خصوص قضاوت خواهد کرد.

قاضی دادگاه قاهره همچنین حسنی مبارک را از اتهام فروش گاز به رژیم صهیونیستی تبرئه کرد.

دادگاه قاهره همچنین حبیب العادلی وزیر کشور دوران حسنی مبارک و 6 معاونش را در ارتباط با قتل تظاهرکنندگان تبرئه کرد.

پیش از آغاز دادگاه تدابیر امنیتی ویژه‌ای در قاهره و در نزدیک محل دادگاه در آکادمی پلیس، به اجرا درآمد.

قاضی دادگاه در این جلسه پیش از قرائت حکم پرونده 1430 برگی حسنی مبارک را در ارتباط با قتل تظاهرکنندگان و فساد مالی به حاضران و خبرنگاران نشان داد.

قاضی دادگاه مبارک در اظهاراتش تأکید کرد که در این پرونده اسامی همه کسانی که در جریان تظاهرات مقابل ساختمانهای دولتی کشته و یا زخمی شدند، و مطرح و بررسی شده است.

وی خاطرنشان کرد که در جریان انقلاب مصر در 11 استان این کشور 239 نفر کشته و 1588 نفر مجروح شدند.

مبارک ۸۶ ساله، در طول جلسات قبلی هیچکدام از موارد اتهامی خود را نپذیرفت.
سال گذشته دادگاه تجدید نظر حکم زندان ابد مبارک را که در سال ۲۰۱۲ صادر شده بود، لغو کرد.

مبارک در سال ۲۰۱۲ به همراه حبیب العادلی، وزیر کشور پیشین مصر به اتهام همدستی در کشتن معترضان مصری در جریان تظاهرات و اعتراض های مردمی که در نهایت به استعفایش منجر شد، به حبس ابد محکوم شد.

همان زمان بسیاری از کارشناسان و مردم مصر معتقد بودند که باید برای مبارک حکم اعدام صادر می شد .

در شهریور ماه سال جاری دادگاه قاهره حکم داد که مبارک از زندان آزاد و به یک بیمارستان نظامی در قاهره منتقل شود؛ جایی که به محل حبس خانگی او تبدیل شد.

به دنبال انقلاب مصر و سرنگونی حسنی مبارک، "محمد مرسی" که با رای مردم قدرت را دردست گرفت، تنها یک سال در منصب ریاست جمهوری باقی ماند و در جولای ۲۰۱۳ توسط نظامیان از قدرت برکنار شد.

عبدالفتاح سیسی، فرمانده کل ارتش، پس از برکناری محمد مرسی به عنوان رییس جمهوری تازه مصر انتخاب شد.

پس از روی کار آمدن اتفاق جالبی در مصر رخ داد. پرونده حسنی مبارک در دادگاه تجدید نظر به جریان افتاد و از سوی دیگر پرونده ای علیه مرسی و رهبران و اعضای گروه اخوان المسلمین در دادگاه گشوده شد.

شکایت علیه اخوان المسلمین در حالی به جریان افتاد که گفته می شود عربستان سعودی یکی از حامیان اصلی محاکمه رهبران اخوان المسلمین بوده است.

مخالفت آل‌ سعود با گروه اخوان المسلمین البته ریشه تاریخی دارد و علت اصلی این مخالفت قرائت سیاسی اخوان از دین اسلام است که در تضاد با قرائتی است که عربستان سعودی آن را تبلیغ می کند.

بر اساس ساختار حکومت عربستان و قانون اساسی این کشور، امور سیاسی و پادشاهی عربستان منحصرا در اختیار نوادگان محمد بن سعود (آل سعود) و امور مذهبی و دینی در اختیار نوادگان محمد بن عبدالوهاب (آل شیخ) است.

توافق میان آل سعود و آل شیخ آن است که زمامداران سیاسی در امور مذهبی و همچنین مفتیان وهابی در امور سیاسی دخالت نکنند.

به همین دلیل علی رغم اجرا شدن آموزه های وهابی در جامعه عربستان، ساختار سیاسی این کشور به شدت سکولار و دین گریز است در نتیجه هر قرائت سیاسی از دین و مذهب مورد پسند حاکمان سعودی نیست.

هراس آل سعود از فراگیر شدن اندیشه اخوانی به حدی بود که در کمتر از 15 دقیقه پس از سقوط دولت مرسی، پادشاه عربستان در پیامی دولت نظامی مصر به فرماندهی ژنرال السیسی را به رسمیت شناخت.

عربستان همچنین گروه اخوان المسلمین را در لیست گروه های تروریستی قرار داد و به دلیل حمایت قطر از اخوان المسلمین روابط خود با این کشور را به حالت تعلیق در آورد.

پس از دیدار پادشاه عربستان با السیسی در فرودگاه قاهره که اواخر خردادماه سال جاری برگزار شد برخی رسانه های خبری گزارش دادند که ملک عبدالله از عبدالفتاح السیسی خواسته ضمن تغییر حکم دادگاه  مصر علیه حسنی مبارک و فرزندانش، اشد مجازات برای رهبران گروه اخوان المسلمین در نظر گرفته شود.
موضوعی که پس از گذشت 6 ماه صحت آن مشخص شده است.

با این حال آنچه که مشخص است قشرهای مختلف مردم در مصر با تمام تفاوت سلیقه های موجود خود بر یک موضوع مشترک اند و آن مجازات حسنی مبارک که به گفته منابع رسمی دستور کشتار مردم مصر را در جریان انقلاب این کشور صادر کرده بود.

اینکه عربستان تصمیم گرفته است علاوه بر یمن، بحرین، سوریه، عراق، لبنان ، فلسطین و ... خود را مقابل مردم مصر نیز قرار دهد بازی با آتشی است که دیر یا زود دامن دشداشه حکام سعودی را خواهد گرفت./العالم

کد مطلب: 5446

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر