واکنش نمایندگان مجلس به تکذیبیه عراقچی در مورد بازرسی آژانس از مراکز نظامی

آقای عراقچی بر چه اساسی این مصاحبه را انجام دادند. اینکه؛ اولا اصلا این حرف معنا دارد؟ اصلا بازرسی مدیریت شده امکان دارد؟ امکان عقلی دارد یا ندارد؟ ثانیا رهبر معظم انقلاب فرمودند اجازه بازرسی از مراکز نظامی را نمی دهند، بازرسی ای که همان جاسوسی است. آقایان اسم بازرسی را گذاشتند دسترسی. با الفاظ که نباید بازی کرد. چرا اسم جاسوسی را می گذارند دسترسی تا حساسیت عمومی مردم را کم کنند؟ چرا اسم بازجویی از دانشمندان را مصاحبه می گذارند تا ذهن مردم را با این الفاظ پریشان کنند؟

واکنش نمایندگان مجلس به تکذیبیه عراقچی در مورد بازرسی آژانس از مراکز نظامی

به گزارش گیلان خبردر حالی که در جلسه غیرعلنی یکشنبه ۳ خرداد ۹۴ مجلس، آقای عراقچی در مقابل تمامی نمایندگان حاضر در جلسه خبر از پذیرش داوطلبانه پروتکل الحاقی و اجازه بازرسی مدیریت شده از مراکز نظامی ایران به آژانس انرژی اتمی داد، در گذشت کمتر از چند ساعت در اقدامی تعجب برانگیزانه به تکذیب صحبت های خود در جلسه غیرعلنی مجلس پرداخت.

برای بررسی صحت و سقم صحبت های انجام شده توسط آقای عراقچی در جلسه غیر علنی مجلس رجانیوز با چندین نماینده مجلس در این خصوص مصاحبه نموده که شرح آن در زیر آمده است:

حبیب آقاجری نماینده مردم بندرماهشهر، امیدیه و هندیجان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون انرژی در مصاحبه با رجانیوز گفت: «عراقچی به صراحت اعلام کرد که ما پروتکل الحاقی را پذیرفتیم و اینکه در پروتکل الحاقی بازدید از مراکز غیر هسته ای از جمله مراکز نظامی هم وجود دارد. یعنی ایشان در مجموع گفتند که پذیرفتند مطابق برنامه ریزی های انجام شده بازدید از مراکز نظامی توسط آژانس صورت پذیرد. آقای عراقچی این مطلب را به صراحت اعلام نمودند.»

وی در ادامه در خصوص تکذیبه عراقچی اظهار داشت: تکذیبیه عراقچی صحت ندارد. البته نمایندگان مجلس هم این اقدام تیم دیپلماسی هسته ای دولت یازدهم را قبول ندارد، چرا که مقام معظم رهبری در فرمایشاتشان ما را از این امر منع نمودند و گفتند که آژانس بدنبال جاسوسی از مراکز نظامی ما هستند. ما به هیچ عنوان قبول نداریم که مراکز نظامی ما توسط جاسوسان امریکایی و اسرائیلی بازرسی شود. آنها بدنبال این هستند که مانع پیشرفت های نظامی علی الخصوص موشکی شده و در آن مواردی که برای ایران جنبه راهبردی داشته و جزء امنیت ملی کشور محسوب می گردند  خلل ایجاد کنند.»

آقاجری در انتها تصریح کرد: «این بازرسی ها صرفا بهانه ای در این راستا می باشد و این مسئله به هیچ عنوان قابل پذیرش نمی باشد. نمایندگان مجلس نمی پذیرند که آنها به بهانه راستی آزمایی به منافع ملی مان آسیب وارد کنند.»

حجت الاسلام دکتر علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با رجانیوز با تصریح به مصاحبه چند روز قبل عراقچی در تلویزیون گفت: «آقای عراقچی چند روز قبل در مصاحبه ای تلویزیونی کرده، لطفا به مصاحبه چند روز قبل ایشان مراجعه کنید. ایشان گفته بودند که بازرسی مدیریت شده از مراکز نظامی را می پذیریم. شاید آقای عراقچی صحبت های خودشان را فراموش کرده اند. من خواهشم این است که ای کاش همان روز ایشان مصاحبه خودشان را تکذیب می کردند. در جلسات غیر علنی مسائل غیر علنی گفته می شود و من شما را ارجاع می دهم به مصاحبه علنی، ظاهر و بارز ایشان.»

عضو کمیسیون آموزش در ادامه اظهار داشت: «عرض بنده این است که آقای عراقچی بر چه اساسی این مصاحبه را انجام دادند. اینکه؛ اولا اصلا این حرف معنا دارد؟ اصلا بازرسی مدیریت شده امکان دارد؟ امکان عقلی دارد یا ندارد؟ ثانیا رهبر معظم انقلاب فرمودند اجازه بازرسی از مراکز نظامی را نمی دهند، بازرسی ای که همان جاسوسی است. آقایان اسم بازرسی را گذاشتند دسترسی. با الفاظ که نباید بازی کرد. چرا اسم جاسوسی را می گذارند دسترسی تا حساسیت عمومی مردم را کم کنند؟ چرا اسم بازجویی از دانشمندان را مصاحبه می گذارند تا ذهن مردم را با این الفاظ پریشان کنند؟»

وی تصریح کرد: «آقای عراقچی چرا بعد از صحبت های مقام معظم رهبری، هیچ موضعی نگرفتند. آقای ظریف هم هیچ موضعی نگرفتند. البته آقای رئیس جمهور موضع گرفتند ولی آقای عراقچی که قبلا صحبت از بازرسی های مدیریت شده از مراکز نظامی را در مصاحبه ای علنی زده بود می بایست صریحا موضع گرفته و می گفت که ما اجازه بازرسی از مراکز نظامی را به هیچ وجه نمی دهیم.»

سلیمی افزود: «اینکه حاشیه می زنید و می گویید بازرسی مدیریت شده را پذیرفتیم، این خود یک خوش نشان دادن به دشمنان قدار هست و قطعا آن ها از این جملات سوء استفاده می کنند و دشمن یک نوع نرم غیر معقول و غیر قابل دفاع را از این الفاظ برداشت می کند و ما از این ها آسیب می بینیم و طرف مقابل این صحبت های آقای عراقچی سوء استفاده خواهد کرد. ما انتظار داریم ایشان آن مصاحبه علنی خود را تکذیب بکنند.»

وی در جواب در خصوص جلسه غیرعلنی مجلس نیز گفت: «آقای عراقچی بخش های از مصاحبه علنی خود را در مجلس تکرار کرد که با اعتراض نمایندگان مواجه شد. من باید صراحتا این مسئله را اعلام کنم که نمایندگان نسبت به مذاکرات هسته ای حساس هستند و مجلس پشتوانه رهبر معظم انقلاب بوده و مجلس به تبع فرمایشات معظم له زیر بار جاسوسی از مراکز نظامی و زیر بار بازجویی از دانشمندان هسته ای نخواهد رفت.»

میر حسن آصفری نماینده مردم اراک و کمیجان در مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با رجانیوز با توجیه ناپذیر بودن صحبت های عراقچی گفت: «صحبت های آقای عراقچی کردند قابل قبول نیست. از نظر من با هیچ دلیلی، چه غرب دنبال سیاسی کاری باشد و چه بدنبال سیاسی کاری نباشد ما اجازه اینکه بخواهند از سایت های نظامی ما بازدید کنند، به هیچ وجه نخواهیم داد و این صحبت های آقای عراقچی هم توجیه پذیر برای مجلس و نظام نیست.»

وی ادامه داد: «بازدید از مراکز هسته ای را مقام معظم رهبری را ممنوع کردند و تیم دیپلماسی هسته ای هم با هیچ قیمتی نباید بپذیرند که آنها از مراکز نظامی ما بازدید کنند. مجلس هم مقتدرانه از این موضوع دفاع خواهد کرد و هیچ گونه اجازه ای را به مراکز نظامی نخواهد پذیرفت. ملاک و خط قرمز مجلس هم فرمایشات مقام معظم رهبری است که پاسخ محکمی را در دانشگاه افسری امام حسین (ع) در خصوص زیاده خواهی های غرب برای بازدید از مراکز نظامی داده اند.»

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به این سوال که آیا بازرسی های مدیریت شده هم خط قرمز نظام محسوب می شوند یا نه بازرسی های مدیریت شده را هم جزء خط قرمز نظام دانست و در خصوص پذیرش پروتکل الحاقی افزود: «آقای عراقچی در مجلس گفت که ما داوطلبانه پروتکل الحاقی را پذیرفتیم و اصل پروتکل الحاقی را باید مجلس تصویب برساند. آقای عراقچی به اینکه اصل پروتکل می بایست در مجلس به تصویب برسد تاکید کردند.»

دکتر سلیمانی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با رجانیوز تکذیبیه آقای عراقچی را ناصحیح دانسته و گفت: «آقای عراقچی در جلسه غیر علنی مجلس بازرسی از مراکز نظامی را تایید کردند و صحیح نیست که ما یک مطلبی را در مجلس بگوییم و بعد آن را در بیرون تکذیب کنیم. این اعتماد را از بین می برد و باید دوستان مذاکره کننده با مردم شفاف تر بوده و صداقت بیشتری را داشته باشند. با مجلس صداقت بیشتری را داشته باشند. بیش از ۲۳۰ نماینده در جلسه حضور داشتند و صحبت های آقای عراقچی را کاملا شنیدند و لذا وقتی بعد جلسه صحبت های انجام شده را تکذیب می کنند، نمایندگان مجلس از آنها چه برداشتی خواهند کرد؟ این یک رفتار خوبی نیست.»/رجانیوز

کد مطلب: 8522

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر