راهکار اصلی مقابله با نفوذ فرهنگی چیست؟

در بین راهکارهای مختلفی که می توان برای مقابله با نفوذ فرهنگی دشمن به کار گرفت، تبئین و تقویت سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی از اهمیت و نیز اثرگذاری بیشتری برخوردار است.

راهکار اصلی مقابله با نفوذ فرهنگی چیست؟

گیلان خبر ـ سجاد ستوده: دوران پس از برجام، دوران ویژه و حساسی برای نظام جمهوری اسلامی بوده و بی شک ریشه بسیاری از رخدادهای پیش روی این نظام، در این دوران پایه ریزی خواهد شد.

در ماه های اخیر کلید واژه «نفوذ» به عنوان راهبردی ترین واژه در حاشیه و متن فضای مبتنی بر مذاکرات ایران و 1+5 مطرح شده و دلسوزان نظام به ویژه رهبری معظم انقلاب بارها با تأکید بر اهمیت دقت بر این موضوع از برنامه بلند مدت آمریکایی ها برای نفوذ همه جانبه در ارکان مختلف نظام و استحاله آن پرده برداشتند.

موضوعی که مسئولین و دولت مردان آمریکایی نیز گاه بدان اشاراتی داشته اند. باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده چندی پیش در گفت‌وگویی با توماس فریدمن، روزنامه نگار معروف نیویورک‌ تایمز با اشاره به این موضوع گفت: «یکی از سیاست‌های کلان و اصلی آمریکا در این مذاکرات، تغییر ذهنیت ایرانی‌‌ها نسبت به آمریکاست.» همچنین «کالین کال» مشاور امنیت ملی «جو بایدن» چندی پیش در سخنرانی خود در موسسه مطالعات استراتژیک و بین المللی در واشنگتن گفت: «آمریکا یک طرح راهبردی از پیش آماده برای مرحله پساتوافق دارد.»

«جان ساورز»، رئیس پیشین سرویس اطلاعات خارجی انگلیس نیز در جریان مصاحبه ای با اشاره به برنامه بلند مدت تدوین شده برای نفوذ و نیز استحاله ایران انقلابی به شبکه سی ان ان آمریکا گفت: «من فکر می کنم این احتمال وجود دارد که ایران طی 10 تا 15 سال آینده به کشوری عادی تر و نرمالتر تبدیل شود و ما باید این احتمال را تقویت کنیم.»

بررسی فضای به وجود آمده در کشور در ماه های اخیر به ویژه در دوران پس از جمع بندی مذاکرات و نیز تصویب برجام، در کنار اظهارات این چنینی، همگی از یک برنامه ریزی دقیق، بلند مدت و چند جانبه از سوی دشمن برای نفوذ فرهنگی و فکری همه جانبه در متن جامعه امروز ایران خبر می دهد؛ برنامه ای که این امید را در دل آنها زنده کرده است که در دوران اجرای برجام در کشوری انقلابی، شاهد دگرگونی های فراوان و در نهایت استحاله این جامعه و نظام انقلابی خواهند بود.

 

پروژه نفوذ دشمن، تنها ساعاتی پس از امضای جمع بندی مذاکرات در وین و قرائت متن مشترک طرفین آغاز شد. پروژه ای که در برنامه بلند مدت طراحی شده ابعاد مختلفی را به همراه دارد، اما قطعا فضای مبتنی بر نفوذ در بُعد فرهنگی، سنگین، حساس، پنهان و مهم تر از دیگر ابعاد آن خواهد بود. موضوعی که مدت هاست به شکلی روشن و شفاف مورد تأکید رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است:

« تمرکز دشمنان بر روی فرهنگ بیشتر از همه جا است. چرا؟ به‌خاطر همین تأثیر زیادی که فرهنگ دارد. هدف و آماج تحرّک دشمنان در زمینه‌ی فرهنگ، عبارت است از ایمان مردم و باورهای مردم. مسئولان فرهنگی، باید مراقب رخنه‌ی فرهنگی باشند؛ رخنه‌های فرهنگی بسیار خطرناک است؛ باید حسّاس باشند، باید هشیار باشند. ... باورهای قلبی مردم را مورد تهاجم قرار میدهند؛ این را نمیشود انسان ندیده بگیرد. 1/1/93 ما مواجهیم با یک حمله‌ی همه‌جانبه‌ی فرهنگی و اعتقادی و سیاسیِ اعلام نشده؛ ... بنده اطّلاع دارم از آنچه دارد اتّفاق می‌افتد؛ من دارم میبینم چه دارد اتّفاق می‌افتد؛ لشکر فرهنگی دشمن و لشکر سیاسی دشمن با همه‌ی ابزارهایی که برایشان ممکن بوده، حمله کرده‌اند به ما برای سست کردن اعتقادات دینی ما، سست کردن اعتقادات سیاسی ما، تقویت نارضایی‌ها در داخل کشور، جذب جوانها بخصوص جوانهای فعّال و اثرگذار در سطوح مختلف برای مقاصد خودشان. 13/7/94

امروز نفوذ دشمن یکی از تهدیدهای بزرگ است برای این کشور؛ دنبال نفوذند. نفوذ یعنی چه؟ نفوذ اقتصادی ممکن است، که البتّه کم‌اهمّیّت‌ترین آن نفوذ اقتصادی است؛ و ممکن است که جزو کم‌اهمّیّت‌ترین [هم‌] نفوذ امنیّتی باشد. نفوذ امنیّتی چیز کوچکی نیست امّا در مقابل نفوذ فکری و فرهنگی و سیاسی، کم‌اهمّیّت است. ... از همه مهم‌تر، نفوذ سیاسی و نفوذ فرهنگی است. ... دشمن سعی میکند در زمینه‌ی فرهنگی، باورهای جامعه را دگرگون کند؛ و آن باورهایی را که توانسته این جامعه را سرِپا نگه دارد جابه‌جا کند، خدشه در آنها وارد کند، اختلال و رخنه در آنها به‌وجود بیاورد. خرجها میکنند؛ میلیاردها خرج میکنند برای این مقصود؛ این رخنه و نفوذ فرهنگی است. 25/6/94»

نفوذ فرهنگی دشمن در ارکان جامعه ما حتی مورد تأکید برخی تحلیل گران مستقل آمریکایی نیز قرار گرفته است. «مایکل جونز» محقق و نویسنده آمریکایی و مدیر مسئول نشریه «جنگ فرهنگ‌ها» ماه ها قبل با اشاره به این فضا گفته بود: «با هر توافقی، موضوع جنگ فرهنگی علیه ایران و نفوذ فرهنگی آمریکا در ایران افزایش می‌یابد.»

«مارک گلن» نویسنده و تحلیلگر آمریکایی نیز در مصاحبه ای با اشاره به تلاش نفوذ فرهنگی برای تغییر در فکر، اندیشه و باور جوانان ایرانی گفت: «داستان اسب تراوا را به یاد بیاورید آمریکایی ها دقیقا قصد دارند این مسئله را در قبال شما اجرا کنند. از طریق رسانه ها آنها می خواهند هالیوود را به درون خانه های ایرانی ها بیاورند تا از این طریق جوانان شما را ورژن ایرانی فرهنگ مد نظر خودشان کنند.»

دشمن در راستای اجرایی کردن پروژه نفوذ فرهنگی خود مدت هاست که دست به کار شده و اقدامات عملی و میدانی خود را آغاز نموده است؛ اما سهم ما در مقابله با این هجمه و نیز تبدیل این تهدید به فرصت چیست؟ به نظر می رسد که باید هر چه زودتر وارد مقابله جدی و عملی با این برنامه دشمن شد و تنها به سخن گفتن و یا تلاش های تبئینی اکتفا نکرد.

در بین راهکارهای مختلفی که می توان برای مقابله با نفوذ فرهنگی دشمن به کار گرفت، تبئین و تقویت سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی از اهمیت و نیز اثرگذاری بیشتری برخوردار است.

وقتی نفوذ فرهنگی دشمن در راستای آمریکایی سازی ذائقه جامعه ایران و به منظور ترویج سبک زندگی غربی و به تعبیرمارک گلن «تبدیل جوان ایرانی به ورژن ایرانی فرهنگ غربی» صورت می گیرد؛ برای خنثی کردن این طرح دشمن و نیز بستن راه های رخنه در این جنگ نابرابر، ترویج گزاره های متعدد و متنوع سبک زندگی مبتنی بر آموزه های دینی و فرهنگ ایرانی بیشتر از همیشه به کار می آید. این موضوع پیشتر نیز در متن سیاست های کلی جمعیت که از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد نیز با عنوان «ترویج و نهادینه‌سازی سبک زندگی اسلامی- ایرانی و مقابله با ابعاد نامطلوب سبک زندگی غربی30/2/93» مورد دقت قرار گرفته بود.

ترویج گزاره های متنوع سبک زندگی ایرانی در ابعاد مختلف و البته متناسب با اقشار و مخاطبین و هماهنگی و پرهیز از موازی کاری و یا مقابله کاری در تنظیم قوانین و سیاست ها و نیز اجرای آنها در کنار حضور موثر و البته پر حجم رسانه های جمعی به ویژه رسانه ملی، می تواند گامهای موثری در مقابله با نفوذ فرهنگی دشمن باشد. تبئین، ترویج و تقویت سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی قطعا راهکاری موثر در مقابله با نفوذ فرهنگی دشمن خواهد بود.

نفوذ فرهنگی دشمن در حال حاضر یک تهدید مهم برای جامعه ما به شمار می آید اما می توان با اندیشه و عملکردی به جا و به موقع، این تهدید بزرگ را به فرصتی مناسب برای حل یکی از بزرگترین موضوعات سالهای اخیر جامعه، یعنی سبک زندگی عموم مردم تبدیل نمود.

سجاد ستوده

کد مطلب: 11055

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر