سنت حسنه وقف

به اندازه وسعتان وقف کنید، مثلا یک کتاب وقف کنید

حجت الاسلام محسن تاج لنگرودی، خطیب و موعظ گفت: وقف در فرمایشات حضرات معصومین (ع) و قرآن و عترت جایگاه خاصی دارد.

به اندازه وسعتان وقف کنید، مثلا یک کتاب وقف کنید

گیلان خبر: حجت الاسلام محسن تاج لنگرودی، خطیب و موعظ به روایتی در خصوص وقف اشاره کرد و اظهارداشت: پیغمبر اسلام (ص) می فرماید هر انسانی از دنیا می رود پرونده اش بسته می شود مگر از سه طریق علم نافذ، فرزندان خوب و صدقه جاریه که به نظر من یکی از مهمترین نمادهای صدقه جاریه وقف است.

 
حجت الاسلام تاج لنگرودی ادامه داد: در این رابطه هم پیغمبر اسلام (ص) عمل می کردند و اموال خودشان را مقداری را صدقه می دادند و مقداری را وقف می کردند و هم امیرالمومنین(ع) بعد از انجام کار روزانه شان مثل کندن چاه یا حفر قنات برای آن وقف نامه می نوشتند.
 
وی با تاکید براین نکته که سیره الگوهای ما یعنی ائمه اطهار (ع) حجت را برما تمام می کند، خاطرنشان کرد: بر این اساس ما باید بدانیم هرکسی که وسعش می رسد از اموال خودش مانند ملک و املاک یا کتاب را باید وقف کند.
 
وی تصریح کرد: البته هر چه در این زمینه کار بشود نمی شود گفت قدم موثری برداشته شده و باید اصحاب منبر، اصحاب رسانه، رمان نویس ها و فیلم سازها این را فعال کنند.
 
حجت الاسلام تاج لنگرودی در بخش دیگری از این گفت و گو به توجه ویژه کشورهای غربی به وقف اشاره کرد و گفت: نوع دوستی فطری است و امری نیست که دین سفارش کند که انسان ها به دلیل سفارش دین این کار را انجام دهند و امور خیر عام المنفه فطری انسان هاست.
 
وی افزود: در غرب و کشورهایی که رنگ اسلامی ندارند امور عام المنفعه جای ویژه ای دارد و مسلمین هم باید به غیرتشان بر بخورد که با وجود این که این سنت در دین ما تاکید شده چرا ما نباید در این امر پیشتاز باشیم.
منبع: فرهنگ

کد مطلب: 11945

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر