جایگاه امربه معروف در قرآن

موضوعی مهمتر از ایمان در قرآن +فیلم

جامعه بخواهد جامعه مومنی باشد باید امر به معروف و نهی از منکر در آن صورت گیرد. جامعه ای که در آن امر به معروف و نهی از منکر شکل نگیرد آن جامعه، جامعه ایمانی نخواهد بود.

موضوعی مهمتر از ایمان در قرآن +فیلم

گیلان خبر: موضوع امر به معروف و نهی از منکر در اسلام مورد توجه ویژه قرار گرفته است و بر حفظ آن در همه شرایط تأکید شده است و این موضوعی ات که گاهی دچار غفلت واقع می شود. موضوع امر به معروف در قرآن نیز مورد توجه قرار گرفته است که در ادامه به نگاهی ظریف در آیه 110 سور] ال عمران در برنامه سمت خدا توسط حجت الاسلام حسینی قمی پرداخته شده است:

در این برنامه حجت الاسلام حسینی قمی ضمن اشاره به موضوع امر به معروف و نهی از منکر اینگونه گفت:

شاید آیه ای زیباتر درقرآن درباره امر به معروف نداشته باشیم که می فرماید:

کُنتُمْ خَیْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنکَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللّهِ (آل عمران/ 110)

شما بهترین امتی هستید از میان مردم پدید آمده ، که امر به معروف و نهی از منکر می کنید و به خدا ایمان دارید 

شما برای خدمت به خلق، امربه معروف و نهی از منکر کنید. تنها آیه ای که اول می گوید امر به معروف و نهی از منکر بعد می گوید تؤمنون بالله. همه جای قرآن اول سخن از ایمان است و بعد از آن سخن از امر به معروف آمده است. چرا؟ مگر می شود کسی ایمان نداشته باشد و امر به معروف نماید؟

مفسرین می گویند چون جامعه بخواهد جامعه مومنی باشد باید امر به معروف و نهی از منکر در آن صورت گیرد. جامعه ای که در آن امر به معروف و نهی از منکر شکل نگیرد آن جامعه، جامعه ایمانی نخواهد بود.

 

منبع: فرهنگ

 

کد مطلب: 12083

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر