جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی بلای جان آمریکا

شاید بتوان قدرت موسیقی انقلاب در طی این سال ها را یکی از نکات بارز هنر انقلاب دانست. در این مقال به دنبال تحلیل و بررسی آثار نبوده و با توجه به پرداخته نشدن به این موضوع در فضای رسانه ای کشور، فقط به معرفی قطعات بسنده کرده ایم.

جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی بلای جان آمریکا

در حالی بیش از سی و اندی سال از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد که غرب و آمریکا همچنان دشمنی خود را قبال ملت ایران اعمال می کنند. برشمردن موارد دشمنی غرب بر علیه ایران کار چندان پیچیده ای نیست و هر ایرانی براحتی می تواند لیستی از این قبیل دشمنی را بنویسد.

 
اما نکته قابل توجه در این بین آنجاست که آمریکا و غرب با هر دسیسه ای که وارد شده نتوانسته برای روحیه انقلابی ملت ایران راهکاری انحرافی پیدا کند. پیش از این و در سالیان گذشته نیز از مکاتبات لو رفته کاخ سفید بیرون آمده بود که «تا زمانی که روحیه شهادت طلبی در بین ایرانیان قوی است نمی توان با آنها مقابله کرد»
 
این روحیه در حالی است که غرب پس از پیروزی انقلاب اسلامی از راه های گوناگون به دنبال انحراف جوانان ایرانی بود و باید اذعان نمود در بخشی از موارد نیز با عنایت به غفلت مدیران فرهنگی کشور، موفق ظاهر شد اما روحیه انقلابی گری همچنان در بین جوانان زنده است و غرب سالهاست که برای این معمای چند مجهولی هیچ راهکاری نیافته است.
 
شاید بتوان قدرت موسیقی انقلاب در طی این سال ها را یکی از نکات بارز هنر انقلاب دانست. در این مقال به دنبال تحلیل و بررسی آثار نبوده و با توجه به پرداخته نشدن به این موضوع در فضای رسانه ای کشور، فقط به معرفی قطعات بسنده کرده ایم. قطعا در مجالی دیگر می توان به تحلیل و نقد این گونه آثار موسیقایی پرداخت.
 
نخستین ترانه به یاد امداد الهی در طبس
نخستین قطعه موسیقی درباره شکست آمریکا در صحرای طبس در سال ۱۳۵۹ توسط محمد گلریز اجرا شد. این قطعه با ساختار موسیقی سنتی توسط احمدعلی راغب آهنگسازی شد و حمید سبزواری نیز شعر آن را سرود.
 
یک نوستالژی ماندگار ضد آمریکایی
اما یکی از شاخص ترین قطعات موسیقی ضدآمریکایی بدون شک قطعه ” آمریکا ، آمریکا ننگ به نیرنگ تو ” با صدای خواننده مشهورموسیقی کلاسیک، اسفندیار قره باغی است. این اثر با شعری سروده حمید سبزواری و آهنگسازی احمدعلی راغب دردستگاه شور در سال ۱۳۶۰ در سازمان صدا و سیما تولید و منتشر شد. همچنین سیدمحمد میرزمانی به عنوان تنظیم کننده اثر و محمد بیگلری پور درمقام رهبر ارکسترمجلسی در خلق این اثر سهم مهمی داشته اند.
 
گفتنی است، قره باغی علاوه بر قطعه مشهور فوق چند اثر ضد استکباری دیگر همچون : تندیس آزادی ، تیر نمرود ، سازش نمی پذیریم و پایان شیطان را اجرا نموده است.
 
بازار ترانه های ضدآمریکایی گرم می شودپ
یکی از دیگر از قطعات شنیدنی، ” سراب دروغین ” نام دارد که توسط امید جعفری خواننده پاپ – کلاسیک با ساختار ارکسترال اجرا شده است. شاعر این اثر علی معلم است و موسیقی آن توسط محمدرضا عقیلی ساخته و تنظیم شده است. این اثر در واحد سرود و موسیقی صدا و سیما تهیه شده است. شاعر در متن این اثر از دریچه ای تازه به آمریکا نگریسته است و به خوبی سراب دروغین را روایت کرده است.
 
” تندیس اهریمن ” با صدای رضا شیرازی خواننده پاپ – کلاسیک در فضایی ارکسترال توسط کسرا معظمی فراهانی آهنگسازی و تنظیم شده است. ناصر فیض نیز شاعر این قطعه می باشد. تهیه کننده این قطعه واحد موسیقی و سرود صدا و سیما است.
 
” طرحی از تائیس ” یکی از اشعار مهم ضدآمریکایی علی معلم دامغانی محسوب می شود که در فضایی ارکسترال توسط علی تفرشی اجرا شده است. محمدرضا عقیلی آهنگساز و تنظیم کننده این قطعه محسوب می شود. این قطعه در واحد موسیقی و سرود صدا و سیما تهیه شده است و به لحاظ کلام یکی از شاخص ترین قطعات موسیقی ضد آمریکایی محسوب می شود.
 
عباس بهادری خواننده باسابقه پاپ نیز قطعه ای با عنوان ” آمریکا ” را سال ها پیش در واحد موسیقی و سرود صدا و سیما اجرا کرده است. محمود شفاهی شعر این قطعه را سروده است و خود خواننده در مقام ملودی ساز و حسین بهادری نیز در جایگاه تنظیم کننده ، این قطعه را خلق نموده اند.
 
” کرکس ” عنوان قطعه ضد آمریکایی دیگری است که توسط جاوید عسگری اجرا شده است. بهزاد عبدی آهنگساز و تنظیم کننده این اثر است و قطعه را در فضایی ارکسترال خلق نموده است. اسماعیل فرزانه هم شاعر این اثر می باشد. این اثر موسیقایی در واحد موسیقی و سرود صدا و سیما تهیه شده است.
 
یکی از شاخص ترین آثار قاسم افشار خواننده مطح و باسابقه پاپ ، قطعه ” از دهان تفنگ ” است که در جشنواره موسیقی ضدآمریکایی طبس در سال ۹۱ نیز به عنوان اثر برتر موسیقی پاپ برگزیده شد. شعرتامل برانگیز این قطعه توسط محمدکاظم کاظمی سروده شده است و محمدرضا چراغعلی هم با مهارت هر چه تمام تر این قطعه را در فضایی پاپ – ارکسترال ساخته و تنظیم نموده است. واحد موسیقی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی تهیه کننده این اثر می باشد.
 
 
"حامد زمانی"  پدیده ای جدید در موسیقی ضدآمریکایی
بی شک حامد زمانی را می توان پدید نسل سوم انقلاب در حوزه موسیقی دانست. وی با پایبندی به اعتقادات و فاصله گرفتن از موسیقی لهو و لعب و عامه پسند، چند اثر موسیقایی شنیدنی و تاثیرگذار در رابطه با مضامین ضد آمریکایی اجرا نموده است. قطعه ” مرگ بر آمریکا ” به عنوان یکی از شاخص ترین قطعات موسیقی پاپ که انتشار آن واکنش های فراوانی را نیز در پی داشت یکی از مهم ترین قطعات موسیقی ضد آمریکایی است. این قطعه توسط خود زمانی ملودی سازی شده است و امید رهبران نیز آن را تنظیم نموده است. شعر مهم و بسیار تاثیرگذار این اثر سروده محمدمهدی سیار است.
 
گفتنی است حامد زمانی دو ماه بعد از این اثر، قطعه ای دیگر با عنوان ” گزینه های روی میز ” را با صدا و ملودی خود، شعر محمدمهدی سیار و تنظیم کامران میرزایی منتشر ساخت.
 
واحد موسیقی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی تهیه کننده این قطعه های پاپ محسوب می شود.
در واقع پس از اینکه سه دهه، قطعه آمریکا آمریکا ننگ به نیرنگ تو شاخص ترین اثر موسیقایی ضد آمریکایی محسوب می شد به یکباره سال ۹۲ دو اثر موسیقایی منتشر شدند که مثل بمب صدا کردند و زلزله ای موسیقایی ایجاد نمودند. آثاری که به شدت نظرها را به سوی خود جلب کردند و رسانه های بیگانه سراسیمه و هراسان مجبور به بروز واکنش شدند. و به نوعی رسانه های خارجی و به ویژه رسانه های فارسی زبان ضد انقلاب در وضعیت آچمز قرار گرفتند. در واقع مرگ بر آمریکا و گزینه های روی میز را می توان به عنوان دو اثر موسیقایی که بیشترین واکنش ها را در تاریخ موسیقی کشور برانگیخته اند، محسوب کرد.
 
حامد زمانی همچنین پیش از قطعه مشهور مرگ بر آمریکا آثار دیگری با این مضمون را نیز اجرا کرده بود. قطعه ”تحریم” یکی از این قطعات است که در پی تحریم های شدید و خصمانه آمریکا و برخی کشورهای اروپایی اجرا شد. این اثر توسط حامد زمانی ملودی سازی و ترانه سرایی شده است و امید رهبران نیز آن را تنظیم نموده است.
این قطعه پاپ که توسط واحد موسیقی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی تهیه شده است مدتی به صورت ثابت در میانه های برنامه دیروز امروز فردا پخش می شد.
 
همچنین زمانی در واحد موسیقی و سرود صدا و سیما قطعه ای دیگر در ارتباط با تحریم های خصمانه آمریکا با عنوان “بی نیاز” اجرا کرده است. این اثر توسط امیرعباس حسن زاده ملودی سازی و تنظیم شده است و طهمورث پورشیرمحمد نیز ترانه آن را سروده است.
 
حامد زمانی قطعه فارسی – عربی ” مکر شیطان ” را نیز در سال ۹۱ به سفارش اتحادیه بین المللی امت واحده اجرا نموده است.گفتنی است ، ملودی این قطعه ساخته حامد زمانی است و امید رهبران تنظیم اثر را بر عهده داشته است. میلاد عرفان پور کلام فارسی و مرتضی حیدری آل کثیر شعر بخش عربی را سروده است.
 
خوانندگانی با چند اثر موسیقی ضد آمریکایی
علاوه بر قطعات موسیقی با کلامی که در بالا به آنها اشاره شد که دارای مضامین ضد آمریکایی هستند و دررابطه با دشمنی های صورت گرفته با رویکردهای متنوع اجرا شده اند قطعات دیگری نیز موجود هستند که در همین رابطه اجرا شده اند که بیشتر این آثار در واحد موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما تهیه و تولید شده اند.
 
در کارنامه موسیقایی رشید وطن دوست خواننده قدیمی و مشهور کلاسیک کشور اجرای چند قطعه موسیقی ضدآمرکیایی دیده می شود ، ماند : ” آمریکا آفت بشر” ، ” سایه سیاه شیطان ” ، ” لانه شیطان ” و ” شیطان “.
 
علی تفرشی خواننده نامی پاپ – کلاسیک علاوه بر قطعه مشهور طرحی از تائیس ، چندین اثر موسیقایی ضد آمریکایی اجرا کرده است که عبارتند از : ” بادهای هرزه ” ،” دردهای بی دریغ “، ” آمریکا خانه بیداد ” و” آمریکای بی هنجار”.
 
گفتنی است، شاعر دو قطعه فوق علی معلم است و داوود نوروزی و ضیاالدین قاسمی از دیگر شاعران آثار می باشند. همچنین آهنگساز سه اثر فوق زنده یاد محمد بیگلری پور است و یک اثر توسط احمدعلی راغب آهنگسازی شده است.
 
برخی از آثار موسیقایی نیز توسط گروه کر اجرا شده اند که عبارتند از : ” فرزند انقلابیم “، ” با تو می جنگیم “، ” کاخ سیاه “، ” اهریمن “، ” نیرنگ آمریکا ” ، ” آمریکا فتنه زمانه ” ، ” آمریکا عصیانگر زمان ” و ” آمریکای فتنه گر”.
 
حسام لرنژاد خواننده پاپ – سنتی دو قطعه ضدآمریکایی ” فریاد مرگ بر آمریکا ” و ” فرعون زمان ” را چندین سال پیش اجرا نموده است.
 
دیگر آثار موسیقایی ضد آمریکایی…
از دیگر قطعات می توان این آثار را معرفی نمود : ” هابیل آفتاب ” ( رضا شیرازی) ، ” خصم آزادی ” ( محمد عبدالحسینی ) ، ” الشیطان الاکبر” ( علی باغشاهی ) ، ” حماسه دریا ” ( ناصر خادمی ) ، ” آمریکای خون آشام ” ( جواد یادگاری ) ، ” دهکده جهانی ” ( محمدرضا دوراندیش ) ، ” رستاخیز ” ( فریبرزغفاری ) ، ” آمریکا چه می خواهد ” ( محمدرضا متین ) ، ” غارتگر” ( مازیار عصری ) ، ” آتش کینه ” ( داوود بختیاری و اصغر فلاح ) ، ” شیشه عمر اهرمن ” ( مجید اخشابی ) ، ” منشاء خودکامگی ” ( علی دلفانی ) ، ” مشق عشق ” ( بهرام پاییز ) و …

کد مطلب: 122

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر