نظری بر بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار مردم قم با معظم له؛

حضور گسترده مردم در انتخابات چه ثمراتی دارد؟

فراوانی و میزان حضور گسترده مردم در انتخابات، ضمن آنکه نشان دهنده حمایت مردم از نظام و انقلاب اسلامی است؛ خود نشانه ای از توجه مردم به سرنوشت و آینده کشور است؛ همچنین این حضور گسترده، میزان آگاهی و شعور سیاسی آحاد جامعه را نشان داده و خود یک سرمایه عظیم اجتماعی برای نظام و انقلاب اسلامی است؛ سرمایه ای که ضمن ایجاد شور سیاسی در سطوح مختلف جامعه، مقدمات پیشرفت و بالندگی کشور را فراهم خواهد کرد.

گیلان خبرـ سجاد ستوده: فضای سیاسی جامعه ایران مدتهاست که تحت تاثیر دو انتخابات مهم کشور قرار گرفته است؛ به ویژه با آغاز رسمی فرایند اجرا و برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، اثرات آن در مناسبات سیاسی، اجتماعی و ...  بیشتر به چشم می آید.

این اثرگذاری به نحوی است که در این روزها کمتر محفل سیاسی و اجتماعی را می توان یافت که یکی از اصلی ترین مباحثش، موضوع دو انتخابات پیش رو نباشد. در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی، همه دوره های مختلف انتخابات، مایه ایجاد شور و نشاط خاصی در فضای جامعه ما شده است و البته، این، خود یکی از ویژگی های انتخابات است: «انتخابات درواقع یک نفس تازه دادن به ملّت ایران است؛ [ملّت ایران‌] یک نفس تازه‌ای پیدا میکند، طبیعت انتخابات این است.»(1) انتخابات روز هفتم اسفند ماه نیز از این قاعده مستثنی نبوده و نیست.

در کنار ابعاد مختلفی که انتخابات در حوزه های مختلف دارد، موضوع حضور گسترده و پرشور مردمی، یکی از مهمترین موضوعاتی است که مورد دقت همه دلسوزان نظام و انقلاب اسلامی قرار دارد. فراوانی و میزان حضور گسترده مردم در انتخابات، ضمن آنکه نشان دهنده حمایت مردم از نظام و انقلاب اسلامی است؛ خود نشانه ای از توجه مردم به سرنوشت و آینده کشور است؛ همچنین این حضور گسترده، میزان آگاهی و شعور سیاسی آحاد جامعه را نشان داده و خود یک سرمایه عظیم اجتماعی برای نظام و انقلاب اسلامی است؛ سرمایه ای که ضمن ایجاد شور سیاسی در سطوح مختلف جامعه، مقدمات پیشرفت و بالندگی کشور را فراهم خواهد کرد.

رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت الله خامنه ای (مدظلّه العالی) در بیانات اخیرشان در جمع مردم قم که به مناسبت سالگرد قیام 19 دی ماه سال 56 به حضور ایشان مشرف شده بودند، ضمن تبیین موضوع ماندگاری انقلاب اسلامی، اشاراتی نیز پیرامون اهمیت حضور گسترده مردم در انتخابات هفتم اسفند و نقش آن در حفظ و ماندگاری انقلاب اسلامی داشتند: «حضور مردم یکی از آن عناصری است که دشمن را ناکام میکند. اینکه ما تکیه میکنیم، تأکید میکنیم، اصرار می‌ورزیم بر اینکه مردم همه شرکت کنند در انتخابات و من بارها این را قبلاً گفته‌ام -حالا چندبار یادم نیست- که حتّی آن کسانی که نظام را قبول ندارند، برای حفظ کشور، برای اعتبار کشور بیایند در انتخابات شرکت کنند. ممکن است کسی بنده را قبول نداشته باشد، عیبی ندارد امّا انتخابات مال رهبری نیست، مال ایران اسلامی است، مال نظام جمهوری اسلامی است. همه باید بیایند در انتخابات شرکت کنند»(2)

ایشان پیش تر و در آستانه همه انتخابات دوران رهبری شان بر اهمیت حضور گسترده مردم در انتخابات تاکید داشته و آن را مهمترین و اولین وجه در موضوع انتخابات دانسته اند: «حقیقتاً انتخابات، سیلی به چهره‌ی دشمنان این ملت است. آنچه مهم است، این است که مردم حضور پیدا کنند؛ البته این هم مهم است که به نامزدهای صالح رأی بدهند. هر دو مهم است، لیکن حضور در درجه‌ی اول است. هرچه حضور مردم بیشتر باشد، پشتوانه‌ی مجلس شورای اسلامی قوی‌تر باشد، مجلس محکم‌تری، تواناتری، شجاع‌تری تشکیل خواهد شد؛ صدای عموم مردم را میتواند با قدرتِ تمام به گوش دنیا برساند.»(3)

معظم له در ادامه بیانات خود در دیدار مردم قم با ایشان طی اشاراتی، ثمراتی را بر این حضور گسترده مردمی برشمردند که دقت در این نتایج و ثمرات، اهمیت حضور حداکثری در انتخابات هفتم اسفند را دوچندان می کند.

ایشان در بخشی از سخنان خود فرمودند: «همه باید بیایند در انتخابات شرکت کنند؛ این موجب میشود که نظام جمهوری اسلامی تقویت بشود، پایداری آن و ماندگاری آن تأمین بشود، کشور در حصار امنیّت کامل باقی بماند -که خب بحمدالله امروز هست- این موجب میشود که ملّت ایران در چشم ملّتهای دیگر آبرو پیدا کند و اعتبارش بالا برود؛ در چشم دشمنانش ابّهت پیدا کند ملّت ایران؛ انتخابات این است. بنابراین اصل انتخابات حضور مردم در پای صندوقهای رأی و رأی دادن آنها است. همه باید شرکت کنند»(4)

آنچه می توان از همین بخش کوتاه از سخنان رهبر انقلاب به عنوان اثر و نتیجه حضور گسترده مردم در انتخابات برشمرد عبارتند از:

1ـ تقویت نظام جمهوری اسلامی.

2ـ پایداری و ماندگاری نظام جمهوری اسلامی.

انتخابات به عنوان یکی از ابزار تحقق مردمسالاری دینی و مهم ترین روش دخالت مستقیم مردم در سرنوشت خود و کشور و نیز تعیین شیوه مدیریت حکومت، خود محک و آزمونی بر میزان موفقیت و محبوبیت نظام در بین آحاد ملت است و لذا هرچه میزان حضور مردم در انتخابات بیشتر باشد، در مجموع موجبات تقویت نظام را فراهم خواهد کرد، ضمن آنکه همین حضور، پایداری و به تبع آن ماندگاری انقلاب و جمهوری اسلامی را تضمین خواهد نمود.

 

3ـ تامین حصار امنیت کامل کشور.

نکته دیگری که در این سخنان از سوی رهبر انقلاب مورد دقت و تاکید قرار گرفته، ایجاد امنیت کامل در پس حضور گسترده مردمی در انتخابات است. همراهی مردم با انقلاب در قامت حضور پرشور و فراگیر در انتخابات پیش رو، ضمن تضمین کیان نظام اسلامی، فضای امنیت و آرامش ویژه ای را بر کل کشور حکمفرما خواهد نمود. نگاهی به وضعیت منظقه غرب اسیا و فضایی که در اکثر کشورهای منطقه دیده می شود؛ اهمیت این امنیت را دوچندان می کند.  

موضوع تامین امنیت کل کشور و ایجاد یک حصار و سنگر امنیتی در سایه حضور مردمی در انتخابات، موضوعی است که رهبر معظم انقلاب پیش تر نیز تاکیداتی در این زمینه داشته اند: «اهمیت اوّلِ انتخابات به‌خاطر این است که انتخابات سنگر کشور است؛ حضور مردم در پاى صندوقهاى رأى، مصون‌ساز سرنوشت ملت و مردم است و دشمن را از تعرّض و تجاوز و پُررویىِ بیشتر باز مى‌دارد.(5) انتخابات مصونیت‌بخش به کشور است. آن چیزى که هیبت این ملت را حفظ میکند، قدرت معنوى او را به رخ دشمنان میکشاند و آنها را از تعرض منع میکند و میترساند، حضور مردمى است؛ که یکى از مظاهرش همین انتخابات است. (6)

 

4ـ بالا رفتن اعتبار ملت ایران در چشم ملت های دیگر.

حضور پرشور در انتخابات، خود نشانه ای از افزایش سطح شعور و آگاهی سیاسی مردم و میزان توجه به آینده و سرنوشت انقلاب اسلامی از سوی آنان است که همین بالابودن آگاهی، خود اعتباری ویژه برای ملت ایران در چشم دیگر ملت های جهان ایجاد خواهد نمود. این ثمره پراهمیت حضور گسترده مردم در انتخابات، همانند گزاره های قبل نیز، پیش تر مورد توجه رهبر معظم انقلاب قرار گرفته بود: «من مطمئنم که این انتخابات براى ملتهاى دیگر هم یک نشانه‌اى است. ... کشورهاى دیگر نگاه میکنند ببینند این پیشکسوت انتخاباتى و انقلابى – که ملت ایران است – چه کار خواهد کرد. ملت ایران در این زمینه، جزو پیشکسوتهاست. ملتهاى دیگر نگاه میکنند ببینند انتخابات در ایران به کجا خواهد رسید. (7) این موجب میشود که ملّت ایران در چشم ملّتهای دیگر آبرو پیدا کند و اعتبارش بالا برود(8)»

 

5ـ ابهت یافتن ملت ایران در برابر دشمنان.

ایجاد ابهت در برابر دشمنان این ملت، یکی دیگر از نتایج حضور گسترده مردم در انتخابات است. این موضوع ضمن آنکه خود به خود به یک ویژگی راهبردی در پیشبرد اهداف گوناگون انقلاب اسلامی، اعم از اهداف داخلی و خارجی تبدیل می شود، سبب ایجاد دست برتر در منازعات مختلف برای ما خواهد شد. این موضوع نیز از آنچنان اهمیتی برخوردار است که بارها از سوی رهبر معظم انقلاب مورد دقت قرار گرفته است: «حضور در انتخابات یکى از مستحکم‌ترین وسیله‌هایى است که این ملت مى‌تواند آن را مثل یک زره‌ى پولادین در مقابل خود و در مقابل حمله‌ى دشمنان و سوءنیّت و بد دلىِ مستکبران و دخالت‌کنندگان نگه دارد. انتخابات بسیار مهمّ است.(9)

حضور پر شور و گسترده آحاد مختلف ملت در انتخابات پیش رو ضمن آنکه یک حق و یک وظیفه توأمان برای همگان است، ثمرات فراوانی را برای نظام به همراه خواهد داشت، که نباید به راحتی از کنار آنها گذشت.

سجاد ستوده

 

1ـ  ۱۳۹۴/۱۰/۱۹

2ـ  همان.

3ـ ۱۳۹۰/۱۲/۱۰

4ـ ۱۳۹۴/۱۰/۱۹

5ـ ۱۳۸۲/۱۱/۲۴

6ـ ۱۳۹۰/۱۱/۱۴

7ـ ۱۳۹۰/۱۰/۱۹

8ـ ۱۳۹۴/۱۰/۱۹

9ـ ۱۳۸۲/۱۰/۱۸

 

کد مطلب: 12556

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر