فاطمیه و سبک زندگی ما ـ 3

فاطمیه فرصتی کم نظیر برای ایجاد وحدت در جهان اسلام

ر سالهای اخیر جریانی با عَلَم و نشان شیعه و با استفاده از تریبونهای متعدد و بی شمار خود، دست به تکفیر و توهین به مقدسات برادران اهل سنت زده و آتش بیار دعواهای انگلیسی ساز اختلاف شیعه و سنی در قلب جهان اسلام شده اند. این جریان که رهبری معظم انقلاب به درستی، از آن به تشیع انگلیسی تعبیر کرده اند، با انجام اعمال و رفتارهای تعجب برانگیز و گاه حتی حرام، ضمن نشان دادن چهره ای نادرست و منحرف از تشیع در جهان، موجب بروز و تشدید اختلافات فراوانی در میان مسلمانان شده اند، که در بسیاری از مواقع منجر به ایجاد مزاحمت و آسیب های متعددی برای شیعیان در نقاط مختلف شده است. بسیاری از جنایاتی که جریان های سلفی و تکفیری مرتکب شده و می شوند، به بهانه مقابله با رفتارهای ناصحیح سینه زنان پای خیمه تشیع انگلیسی بوده است.

فاطمیه فرصتی کم نظیر برای ایجاد وحدت در جهان اسلام

گیلان خبر ـ سجاد ستوده: در سالهای اخیر، برگزاری برنامه ها و مراسمات عزاداری ایام شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) پر شورتر از قبل در اقصی نقاط کشورمان برگزار می شود.

این افزایش شور و محبت همان طور که نشانه ای خوب از ازدیاد روزافزون علاقه به اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) است، وظیفه متولیان امر را در زمینه برگزاری بهتر این برنامه ها سنگین تر می کند.

در سالهای اخیر جریانی با عَلَم و نشان شیعه و با استفاده از تریبونهای متعدد و بی شمار خود، دست به تکفیر و توهین به مقدسات برادران اهل سنت زده و آتش بیار دعواهای انگلیسی ساز اختلاف شیعه و سنی در قلب جهان اسلام شده اند. این جریان که رهبری معظم انقلاب به درستی، از آن به تشیع انگلیسی تعبیر کرده اند، با انجام اعمال و رفتارهای تعجب برانگیز و گاه حتی حرام، ضمن نشان دادن چهره ای نادرست و منحرف از تشیع در جهان، موجب بروز و تشدید اختلافات فراوانی در میان مسلمانان شده اند، که در بسیاری از مواقع منجر به ایجاد مزاحمت و آسیب های متعددی برای شیعیان در نقاط مختلف شده است. بسیاری از جنایاتی که جریان های سلفی و تکفیری مرتکب شده و می شوند، به بهانه مقابله با رفتارهای ناصحیح سینه زنان پای خیمه تشیع انگلیسی بوده است.

عبدالمالک ریگی، تروریست جنایتکار، در اعترافات خود پس از دستگیری پیرامون استفاده اش از فضای ایجاد شده توسط حامیان و همراهان تشیع انگلیسی برای کشتار شیعیان می گوید: در شب‌ قبل از عملیات‌ها، وقتی بعضی افراد کم‌انگیزه بودند، فیلم مجالس توهین به مقدسات اهل سنت را پخش می‌کردم. نیروها بعد از دیدن و شنیدن این جشن‌ها و توهین و تحقیر در آن، برای انجام عملیات مشتاق می‌شدند.

رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای (مدظلّه العالی) در دیدار اخیرشان با اعضای مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اهمیت تلاش برای پرهیز از ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی به بهانه بزرگداشت ایام فاطمیه، ضمن توصیه های مهمی فرمودند: «توجّه بشود در ایّام فاطمیّه، به‌مناسبت ذکر مناقب آن بزرگوار، ذکر شهادت آن بزرگوار، مسائل اختلاف‌افکن مطرح نشود. امروز سیاستهای مُدهش و اهریمنی بین‌المللی جدّاً درصدد این است که بین شیعه و سنّی اختلاف بیندازد. امروز جنگهایی در منطقه هست؛ من به شما عرض میکنم که هیچ‌کدام از این جنگها جنگ اعتقادی نیست؛ جنگهای سیاسی و با انگیزه‌های گوناگون سیاسی و قومی و مانند اینها است و ربطی به مذهب ندارد، لکن دشمن یعنی آمریکا، یعنی صهیونیست، یعنی انگلیس سعی میکنند این دعواها را، این اختلافها را تبدیل کنند به اختلاف مذهبی؛ چون میدانید که اختلاف مذهبی به این آسانی‌ها تمام‌شدنی نیست. ما نباید به این هدف کمک کنیم. ما امروز در کنار خود، از برادران اهل سنّت کسانی را داریم که با ما و همراه ما دارند در دفاع از حرم اهل‌بیت میجنگند و کشته میدهند، شهید میدهند. خانواده‌هایی از شهدای مدافع حرم پیش من آمدند که در بینشان چند خانواده‌ی سنّی بودند. خب، این برادر اهل سنّت که برای دفاع از حرم حضرت زینب یا حرم امیرالمؤمنین یا حرم سیّدالشّهدا جوان خودش را گسیل میکند به جبهه، بعد هم که پیش ما می‌آید، به جای اظهار تأسّف، به جای اظهار غم و اندوه یا گِله و شکایت، ابراز افتخار میکند که پسر من در این راه شهید شده، این را ما باید برنجانیم؟ این را ما باید کاری کنیم که از ما دور بشود؟ اینها نکات مهمّی است، اینها نکات اساسی‌ای است. امروز جزو اولویّتهای اصلی جامعه‌ی روحانیّت این است که نگذارند کاری را که آمریکا دارد با زحمت انجام میدهد، صهیونیست‌ها دارند با زحمت انجام میدهند، ما به‌سهولت این کار را برای آنها انجام بدهیم؛ این را توجّه داشته باشید. در سیستان‌وبلوچستان علمای اهل سنّت مردم را تشویق کردند به انتخابات؛ این گروه‌های تکفیری آنها را الان دارند تهدید میکنند که شما چرا کمک کردید به انتخابات؛ چون آنها تشویق کردند. گروه‌های تکفیری فقط دشمن شیعه نیستند، دشمن نظام اسلامی‌اند، دشمن هرکسی هستند که به نظام اسلامی کمک کند؛ به اینها باید توجّه داشت. البتّه ما بارها این را عرض کردیم که گفتن تاریخ، با رعایت موازین، با رعایت ادب، با رعایت جهات مهمّ مصلحتی اشکالی ندارد، لکن [جلوگیری از] ایجاد اختلاف، ایجاد بغض، ازجمله‌ی چیزهایی است که امروز خیلی باید مورد توجّه قرار بگیرد.» (1)

استفاده از علقه های مذهبی و پررنگ کردن نقاط اختلاف در میان مذاهب اسلامی یکی از قدیمی ترین و البته موثرترین حربه های استعمار به ویژه انگلستان برای ایجاد اختلاف و درگیری های مذهبی بوده است. این موضوع در طول تاریخ معاصر به زیرکانه ترین شیوه ها و در قالب های مختلف از سوی دشمنان مورد بهره برداری قرار گرفته است.

در خاطرات نقل شده در این زمینه آمده است، که انگلیسی ها برای برپایی روضه حضرت زهرا (سلام الله علیها) در مسجد جنب سفارت عثمانی در تهران که محل رجوع کارکنان این سفارت برای اقامه نماز صبح بوده، با چندین واسطه روزانه بیست و پنج تومان هزینه می کردند تا شخص روضه خوانی هر روز صبح تنها با دریافت نیم ریال و در حضور کارمندان سفارت در این مسجد روضه حضرت زهرا (س) بخواند و برخی از بزرگان و مقدسات برادران اهل سنت را مورد لعن و سب قرار دهد.

رفتارهایی اینچنینی در سالهای متمادی در گوشه و کنار جهان اسلام و در قالب و شکل های مختلف و گاه پیچیده از سوی دشمنان اسلام انجام شده و متاسفانه بیشترین عایدات را نیز برای آنها به همراه داشته است.  

این حربه در سالهای اخیر نیز به همان قصد و نیت و البته در قالبی نو و مدرن و با شدت بیشتری دنبال شده تا با شعله ور نگه داشتن اختلافات مذهبی در جهان اسلام و سرگرم کردن مسلمین به خود، فرصت چپاول کشورهای مسلمان را برای آنها فراهم آورد. آنچه این روزها در قالب حرکت های تند و خشن تکفیری و سلفی در گوشه و کنار جهان زخم خورده و رنجور اسلام، از لیبی و الجزایر گرفته تا سوریه و عراق و تا شرق آسیا دیده می شود، تنها و تنها با این نگاه و با توجه به این سیاست، قابل تحلیل و بررسی است.

محبت حضرت زهرا (سلام الله علیها) به عنوان دخت یگانه پیامبر اسلام، محبتی فرا مذهبی و فرا گروهی است که رشحات آن را می توان در همه مذاهب و فرق گوناگون اسلامی دید. حضرت زهرا (سلام الله علیها) مورد احترام و علاقه همه مسلمانان جهان است و این، خود می تواند، فرصت بی نظیری را برای نزدیکی بیشتر جهان اسلام به یکدیگر فراهم آورد.

اینکه ما بلد نیستیم از داشته هایی این چنین ارزشمند برای تقریب و نزدیکی قلبها و ذهن ها در بین مسلمانان استفاده کنیم و پای در دامِ دشمن ساخته اختلاف نهاده و با سازی که آنها می نوازند، همراهی می کنیم، قطعا نتیجه ای جز آنچه که در این سالها دیده ایم، نخواهد داشت. نتیجه ای که متاسفانه روز به روز بر عمق اختلافات مذهبی خواهد افزود.

مجالس فاطمی فرصتی است که باید از آن به بهترین شکل برای ایجاد جریانی بر پایه محبت به خاندان عصمت و طهارت (علیهم السلام) در اقصی نقاط جهان اسلام استفاده کنیم تا قلبهایی که به محبت آل الله گرمی یافته اند، به یکدیگر نزدیک شده و با اخوت و برادری در مسیر تعالی کلمه الله و جهان اسلام گام بردارند.

در این بین آنچه که به عنوان وظیفه ای مهم بر دوش روحانیون و علمای شیعه و سنی و پس از آن بر دوش روشن فکران و نیز رسانه های جهان اسلام قرار دارد، دقت در این زمینه و نیز تلاش برای استفاده از این فرصت کم نظیر است. فرصتی که به بهانه حضرت زهرا (سلام الله علیها) حاصل شده و قطعا موثر و ثمربخش خواهد بود که: أَلَم تَرَ کَیفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا کَلِمَةً طَیِّبَةً کَشَجَرَةٍ طَیِّبَةٍ أَصلُها ثابِتٌ وَفَرعُها فِی السَّماءِ(2)

سجاد ستوده

 

1ـ بیانات در دیدار اعضاى مجلس خبرگان رهبرى، ۱۳۹۴/۱۲/۲۰.

2ـ سوره مبارکه ابراهیم آیه ۲۴.

 

 

کد مطلب: 13934

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر