چه کسی برای شهید مطهری چاقو کشید؟!

مجاهد مظلوم، شهید مرتضی مطهری در طول دوران حیات خود با مخاطرات بسیاری دست و‌پنجه نرم کرد که یکی از آنها، حمله با چاقو به وی بود.

چه کسی برای شهید مطهری چاقو کشید؟!

گیلان خبر: در دوران پر برکت عمر استاد شهید، مرتضی مطهری، نقاط جالبی وجود دارد که هم نشان از درایت ایشان در برخورد با مخالفان فکری است و هم از کم آوردن برخی پیروان نحله‌های انحرافی مانند کمونیسم پرده بر می‌دارد. ماجرای چاقو کشی بر روی استاد مطهری از جمله این نقاط جالب و کمتر مطرح شده است.

حجت الاسلام والمسلمین سید مجید پورطباطبایی، پژوهشگر و محقق حوزوی و عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، در سال 1370شمسی (20 سال قبل)کتابی با عنوان در جستجوی قائم (عج)؛معرفی 1850 کتاب پیرامون زندگی و شخصیت حضرت بقیه الله الاعظم(عج) نوشته است.

این کتاب که توسط انتشارات مسجد مقدس جمکران منتشر شده است به معرفی ۱۸۵۰کتاب پیرامون زندگانی پر برکت حضرت بقیه الله الاعظم اختصاص دارد.

نویسنده ذیل معرفی کتاب قیام و انقلاب مهدی از دیدگاه فلسفه تاریخ نوشته استاد علامه شهید آیت الله مرتضی مطهری (ره) درباره ماجرای چاقوکشی یکی از اساتید مارکسیست بر روی استاد مطهری این گونه نوشته است: «مرحوم آیت الله علامه شهید مطهری رضوان الله تعالی علیه که همواره افشاگر توطئه ها ی مهاجمین به اسلام و نفاق افکنان داخلی چون مجاهدین خلق {قبل از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران} و گروهک فرقان و ملحدان مارکسیست بود، در سال هایی که مارکسیسم رونقی یافته بود، احسان طبری ها و بزرگ علوی ها و ایرج اسکندری ها و ارانی ها یکه تاز میدان بودند و تحلیل های طاق و جفت از جریانات تاریخی و علمی با عینک ماده گرایی (ماتریالیسم) را تحویل جامعه روشنفکری آن روز می دادند، آن مرحوم حاشیه نویسی و پاورقی کتاب اصول و روش رئالیسم مرحوم علامه طباطبایی (ره) را به عهده گرفت تا زیر بنای علمی مارکسیسم را سست و منهدم گرداند.

با هجرت از شهر خون و قیام به تهران، در سنگر دانشگاه به پیگیری جهاد فکری ـ سیاسی خود پرداخت. و در ضمن از مبارزات انقلابی ـ اسلامی هم غافل نبوده با گروه موتلفه اسلامی در ترور حسنعلی منصور، نخست وزیر خائن وقت، همکاری داشت. در اوائل دهه ی پنجاه شمسی در کتاب علل گرایش به مادیگری ریشه های جذب نسل جوان را به ماده گرائی و مارکسیسم پیگیری نمود. وی در چاپ دوم کتاب ضمن تکمیل مطالب کتاب شکل گیری گروهک محارب فرقان را هشدار داد.

در راهپیمائی روز بیست و هشتم صفرسال ۱۳۵۷ پلاکاردی را که آرم سازمان مجاهدین بر آن نقش بسته بود، در جلوی در دانشگاه صنعتی شهیدشریف واقفی {شهید شریف واقفی در سال ۱۳۵۴ شمسی توسط سایر اعضا سازمان مجاهدین خلق به جهت مخالفتش با اتخاذ خط مشی مارکسیسم ـ لنینیسم برای سازمان به طرز فجیعی به شهادت رسید و پیکرش را در بیابان های مسکرآباد(تهران)منفجر کردند} پاره کرد؛ در حالی که در آن زمان کمتر کسی به سّر و ُعمق عمل آن شهید مُعزّز آگاهی داشت. {یادآوری می شود یک سر این پلاکارد در دست گنجه ای و سر دیگر آن در دست لطف الله میثمی (وی چندی بعد از این گروه جدا شد) بود.

شهید مطهری در پاسداری از حریم وحی و معارف اسلامی تا آنجا پیش رفت که حتی وقتی در محل دانشکده الهیات {محل فعلی حزب جمهوری اسلامی، قتلگاه شهدای ۷۲تن {هفت تیر} دکتر امیر حسین آریان پور قطب توده ای ها {از اعضای حزب توده و مترجم کتاب زمینه ی جامعه شناسی} برای وی چاقو کشید و او راتهدیدبه قتل کرده، ولی به جهت مظلومیت آن شهید بزرگوار و قلم در دست دشمن بودن دانشجویان چپ دانشگاه ها ،در سطح محافل روشنفکری و کتابخانه های دانشجوئی اعلامیه ای منتشر کردند {در پائیز سال ۱۳۵۶ اعلامیه فوق را در کتابخانه دانشجوئی وابسته به دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی (که در آن موقع در همسایگی دانشکده الهیات دانشگاه تهران رویت نمودم.} و در آن اظهار کرده بودند که آن مرحوم {شهید مطهری} دانشجویان مذهبی را علیه استاد آریانپور تحریک و تهییج نموده است، تا آن جائی که در راه پله طبقه دوم دانشکده الهیات، دانشجوئی ـ مذهبی راه را بر آریان پور بسته و با چاقو وی را تهدید به قتل کرده است {اخیرا(۲۲بهمن ۱۳۶۸)در مقدمه اولین شماره مجموعه آثار استاد شهید، تنها به مخالفت و ضدیت این فرد عضو حزب توده اشاره ای گذرا شده است و تاکید گردیده است که مخالفت های این استاد توده ای و کارشکنی سایر مقامات وقت دانشگاه تهران استاد شهید را مجبور به اظهار و تسلیم تقاضای بازنشستگی، در زمانی که مرتبه سوم استادی (یعنی بالاترین رتبه استادی دانشگاه ها )را داشته ،نموده است»

* این مطلب در سال 1390 نخستین بار بر روی سایت روات حدیث قرار گرفت و نویسنده امروز به دلیل سالروز شهادت شهید مطهری آن را در اختیار قم نیوز قرار داده است.

 


منبع: قم نیوز

 

کد مطلب: 15009

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر