حاشیه سازی مجدد فرزاد حسنی برای سیما:

شومنی که انسانیت را زیر سوال برد + فیلم

لودگی مجری برنامه اکسیر آش را به حدی شور کرده که از هر زاویه ای به آن نگاه می کنیم، جزء حقارت و نفرت در آن چیزی نمی توان دید.

شومنی که انسانیت را زیر سوال برد + فیلم

گیلان خبر: مشخص نیست برنامه صدا و سیما برای جذب مخاطب چیست. به نظر می رسد این سازمان برای عقب نیفتادن از رسانه های دیگر صوتی، تصویری و مجازی و همچنین برنامه های ماهواره راهی را در پیش گرفته که در حاشیه سازی و برنامه های بی محتوا، از آنها نیز پیشی بگیرد. نکته ای که وجود دارد این است که سازمان صدا و سیما به عنوان نهادی مهم در جمهوری اسلامی همواره زیر ذربین بوده تا در گسترش فرهنگ اسلامی - ایرانی، به ویترین اصلی نظام تبدیل شود ولی گاهی اوقات حاشیه ها بر متن سوار می شوند و ارزش کاری به آن بزرگی نادیده گرفته می شود. 

به هر روی موضوع این یادداشت مربوط به یکی از برنامه های شبکه 3 صدا و سیما می شود. برنامه ای به نام اکسیر که بر اساس اطلاعات وبگاه شبکه 3 این برنامه  ترکیبی در 52 قسمت 55 دقیقه ای  به آموزش واطلاع رسانی و  با هدف اصلاح سبک زندگی در راستای ارتقای سلامتی، خود مراقبتی  و رقابت شرکت کنندگان با حضور  پزشکان متبحر می پردازد. اما نکته اصلی در جای دیگری قرار دارد. زمانی که برنامه شروع می شود فردی بر روی سن اجراء قرار می گیرد که حاشیه ها همواره به دنبال او رژه می روند. فرزاد حسنی که به خاطر زبان سرخ داشتن در توهین و تحقیر، مدتی ممنوع التصویر بود، مجری برنامه اکسیر است. 

هفت قسمت از برنامه اکسیر تا کنون بر روی آنتن رفته است. آخرین قسمت این برنامه در شب پنج شنبه هفته گذشته با حاشیه هایی همراه بود که حتی نمی توان اسم آن را حاشیه گذاشت. مخاطلبان با دیدن فیلم این قسمت که در فضای مجازی به سرعت و در سطح وسیعی پخش شده، با مشاهده اوج وقاحت فرزاد حسنی در تحقیر شرکت کننده مسابقه این برنامه، مبهوت و شوکه می شوند. شرکت کننده نگون بخت و از همه جا بی خبر، در دام گزافه گویی و گنده گویی های کسی قرار می گیرد که در نداشتن اخلاق اسلامی - ایرانی و حاشیه سازی شهره عام و خاص است. فرزاد حسنی در این برنامه به خود اجازه می دهد در مقابل دیدگان میلیون ها ایرانی به یک شهروند ایرانی و آن هم به بدترین نوع ادبیات توهین کند و اطلاعات کم وی را در یک زمینه تخصصی پزشکی به بازی بگیرد. 

نوع حرکت آقای حسنی در برنامه اکسیر و برخورد با شرکت کننده از همه جا بی خبر، یکی از بی سابقه ترین رفتارهای زننده در صدا و سیماست و حتی شاید در نوع خود بی نظیر باشد. این رفتار اگر نام آن را رفتار بنامیم، به گونه ای است که غرور و نخوت از صحبت های مجری جاری می شود و با همین غرور کاذب سعی دارد خود را به عنوان کسی نشان دهد که دارای اطلاعات فوق العاده در تمامی زمینه هاست و به قولی علامه دهر است. البته چنین رفتارهایی در برنامه های مختلفی که حسنی مجری آن است مشاهده شده اما چاشنی تحقیر یا غرور کاذب در آنها کمتر مشاهده شده بود. 

براساس آنچه در کلیپ مربوط به تحقیر شرکت کننده برنامه آموزشی اکسیر وجود دارد، مخاطب نه تنها نمی تواند ارتباط خوبی با برنامه برقرار کند بلکه رفتارهای مجری سبب می شود تا مخاطبان از آن گریزان نیز بشوند. متاسفانه تحقیر شرکت کننده نگون بخت مسابقه با تشویق و خنده برخی از حضار برنامه اکسیر نیز همراه می شود که آسیب شناسی چنین رفتاری باید حتما در دستور کار برنامه سازان قرار گیرد. رفتار فرزاد حسنی در این برنامه را می توان نمونه عینی فاحشگی مغزی نامید که توسط یک کوتله فکری و آنهم با وجود نظارت های سختگیرانه صدا و سیما بر روی خروجی شبکه سه قرار گرفت. متاسفانه یکی از بدترین نکات مربوط به این برنامه آن است که به صورت ضبط شده و پس از بازدید مجدد، شب پنج شنبه پخش شده است؛ آیا ناظران با سواد و با فرهنگ صدا و سیما، متوجه چنین فاجعه ای در تحقیر و به حقارت کشیدن شرکت کننده برنامه اکسیر نبودند؟ فاجعه ای که در قاب تلویزیون ملی جمهوری اسلامی و آن هم با دلقک بازی یکی از بدنام ترین مجریان به نمایش درآمده است. 

 

تحقیر مهمان برنامه توسط فرزاد حسنی |

 

 

دانلود فیلم 

 

 

زمانیکه فرزاد حسنی پس از اجرای یک برنامه که سردار رادان در آن حضور داشت و آنهم به خاطر سوالات و اظهارات تند و حاشیه ای، ممنوع التصویر شد، بسیاری از کسانی که تلویزیون را میلی می نامیدند و به برنامه های آن انتقاد داشتند، پرچم آزاداندیشی را بالا گرفتند و از حسنی دفاع کردند، در حالیکه متوجه نبودند وی برای معروف شدن و در کانون توجه قرار گرفتن در یک برنامه زنده و بدون هیچ هماهنگی، میهمان برنامه را به چالش کشید. ماجرای ممنوع التصویری فرزاد حسنی تا چند سال ادامه داشت تا اینکه بار دیگر وی در قاب تلویزیون حضور پیدا کرد ولی هیچ گونه تغییر رفتاری در وی مشاهده نمی شود و او با غرور مختص به خود، به مجری گری می پرداخت. از ازدواج وی با یکی از مجریان صدا و سیما و حاشیه هایی که در زمان ازدواج و پس از مدت کوتاهی در طلاق گریبانگیر این زوج شد، نشان می دهد که فرزاد حسنی نمی تواند بدون حاشیه باشد و این نکته ای است که مدیران صدا و سیما در به کارگیری مجدد وی می توانستند در نظر بگیرند و فرهنگ مداری و پرستیژ مجری گری را فدای توانایی های شومنی و اجراء نکنند.

با وجود تمامی انتقاداتی که به برنامه اکسیر و به ویژه نوع و نحوه شومنی فرزاد حسنی در این برنامه وارد است، متاسفانه رفتارهای تحقیرآمیز در چند وقت اخیر در صدا و سیما توسط برنامه سازان باب شده است. نمونه دیگری که با فشار افکار عمومی و رسانه ها منجر به تذکر مسئولان صدا وسیما به سازاندگان برنامه «دورهمی» شبکه نسیم با اجرای مهران مدیری شد، مربوط به تحقیر یکی از بازیگران طنز سینما و تلویزیون بود. نیما فلاح در حالیکه نتوانست از پس سوالات مهران مدیری برآید، به دست مجری برنامه و در مقابل دیدگان مخاطبان، کچل شد. نوع رفتار مدیری نیز بسیار طعنه آمیز و زننده بود که هر چند برنامه دورهمی تعطیل نشد اما تا حدودی رفتارهای این چنینی اصلاح گردید. 

سختگیری صدا و سیما برای ارائه برنامه های آموزنده و هم سنخ با فرهنگ اسلامی - ایرانی، با وجود سوتی هایی که از سوی برنامه سازان این سازمان صورت می گیرد، قابل توجیه است. بازیگران، مجریان و تمام کسانی که با مخاطب میلیونی سرو کار دارند، باید نسبت به بافت جامعه و نقاط حساسیت آمیز آن که با واکنش افکار عمومی مواجه می شوند، آگاه باشند، این وظیفه صدا و سیماست که آموزش های لازم را در بدو شروع فعالیت ها برای آنها مهیا سازد. علی ضیاء مجری برخی از برنامه های صدا و سیما، رفتاری را در زمان پخش مسابقه فوتبال در فضای دوستانه و در یکی از رستوران های تهران از خود نشان داد، که با آنچه که مخاطبان از وی در ذهن خود ساخته بودند، زمین تا آسمان تفاوت داشت. رفتار غیرحرفه ای وی و برخوردی که سازمان صدا و سیما با وی داشت زمانی قابل توجیه است که رفتار فرزاد حسنی در برنامه اکسیر با شرکت کننده مسابقه این برنامه، بار دیگر مشاهده شود. اگر مجریان صدا و سیما کنترلی بر روی رفتارهای خود نداشته باشند، این رفتار به فضای برنامه نیز به نحو و شکل دیگری تعمیم داده می شود و روح و روان افکار عمومی به بدترین شکل به بازی گرفته می شود.

هر چند آقای ضیاء به اشتباهات خود پی برد و سعی در جبران آن با معذرت خواهی از مخاطبان و طرفداران یکی از تیم های پایتخت را داشت، اما به نظر نمی رسد مجریانی چون فرزاد حسنی با سوابق مشمئز کننده ای که در اجراها و حاشیه ها داشته، تغییری در نحوه رفتار خود ایجاد کند. تذکرات و ممنوع التصویری های گذشته نیز اگر کار ساز بود که نوع رفتار وی با مخاطبان تغییر می کرد. شاید در این پرونده خاص افکار عمومی بر یک نظر باشند و حضور چنین فردی در صدا و سیما بیشتر پر ضرر و زیان است تا سود بخش و آموزنده! در همین جاست که باید زمانیکه صداو سیما به برخی از مجریان پرحاشیه برچسب ممنوع التصویری می چسباند، دستمریزاد گفت. 

 

ندهد هوشمندِ روشن رای --- به فرومایه ، کارهای خطیر

بوریاباف اگر چه بافنده است --- نبرندش به کارگاه حریر

منبع: فرهنگ

 

کد مطلب: 15169

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر