نخستین جشنواره سراسری ادبی شاهد »میزبان بیش از ۹۰۰ اثر

دبیر هنری« نخستین جشنواره سراسری ادبی شاهد »از ارسال بیش از ۹۰۰ اثر به دبیرخانه این دوره خبر داد که در این میان بخش« شعر »بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است.

نخستین جشنواره سراسری ادبی شاهد »میزبان بیش از ۹۰۰ اثر

گیلان خبر :  نشست رسانه‌ای «نخستین جشنواره سراسری ادبی شاهد» با حضور ناصر فیض، دبیر هنری این دوره، لاله افتخاری، رئیس هیئت امناء کانون همبستگی فرزندان شاهد و جمعی از اهالی رسانه صبح امروز، 21 اردیبهشت ماه، در حوزه هنری برگزار شد. فیض در ابتدای این نشست با اشاره به هدف از برگزاری این جشنواره گفت: بالاترین و قیمتی‌ترین مطاعی که انسان دارد، جانش است که برخی از افراد حاضراند آن را در کف دستشان بگذارند و تقدیم آرمان‌های خود کنند.

وی ادامه داد: کمتر کسی پیدا می‌شود که چنین کاری را انجام دهد، اما این اتفاق در خانواده شهدا رخ داده است و ما فقط می‌خواهیم با برگزاری این جشنواره این ایثار و از خودگذشتگی را به دیگران نیز نشان دهیم. آنها نیازمند این دیده شدن نیستند، چرا که اگر غیر از این بود، راه‌های دیگری را برای نشان دادن خود استفاده می‌کردند.

دبیر هنری نخستین جشنواره سراسری ادبی شاهد یادآور شد: خانواده شهدا برای جنگیدن و حفظ میهن بیشترین دغدغه را دارند. ما می‌خواهیم در این جشنواره چنین خانواده‌هایی را معرفی کنیم و به دیگران نشان دهیم. این خانواده‌ها تلاشی برای دیده شدن ندارند، بنابراین ما هستیم که باید تلاش کنیم تا این زیبایی‌ها را نشان دهیم. شهدا فرصت درس خواندن داشتند، فرصت کار کردن داشتند، اما از این فرصت استفاده نکردند و به راه دیگری رفتند. با وجود این برخی در این میانه به سهمیه خانواده‌ها اعتراض می‌کنند، اما هستند خانواده‌هایی که حتی حاضر نیستند که از این سهمیه‌ها استفاده کنند.

فیض ادامه داد: برگزاری این جشنواره به معنای دیده نشدن خانواده‌های شاهد تاکنون نیست؛ چون تاکنون مراسم‌های مختلفی از طرف نهادهای مسئول در این رابطه انجام شده است، اما ما می‌خواهیم که با افق دید گسترده‌تری به این کار بپردازیم. جشنواره در اولین قدم‌های خود است و امکان دارد که ضعف‌هایی هم داشته باشد، اما تلاش بر این است که پس از اتمام این نقص‌ها برطرف شود.

وی در ادامه به میزان شرکت‌کنندگان در جشنواره اشاره و تصریح کرد: این جشنواره در رشته‌های شعر، داستان، خاطره و قطعه ادبی برگزار شده است. در بخش شعر 450 اثر، در بخش داستان 301 اثر، در بخش قطعه ادبی و خاطره در مجموع 151 اثر به دبیرخانه ارسال شده است. نکته حائز اهمیت در این دوره جشنواره انتخاب داوران از میان کارشناسان است. از این جهت در بخش شعر محمود حبیبی کسبی و فریبا یوسفی به عنوان داوران اولیه انتخاب شده‌اند. در بخش نهایی نیز داوری آثار برعهده علیرضا قزوه، علی‌محمد مؤدب و جواد محقق است. همچنین در بخش داستان راضیه تجار، حسین فتاحی و کامران پارسی‌نژاد بررسی آثار را برعهده دارند. اصغر کاظمی و رحیم بهبودی‌فر نیز بازبینی آثار ارسال شده را انجام خواهند داد.

لاله افتخاری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و رئیس هیئت امناء کانون همبستگی فرزندان شاهد، دیگر سخنران این نشست بود. وی گفت: شهادت جایگاه والایی است که نصیب هر کسی نمی‌شود. رهبر معظم انقلاب نیز در سخنان خود تأکید کرده‌اند که حفظ فرهنگ مقاومت و شهادت کمتر از آن نیست. بر همین اساس طرح برگزاری این جشنواره ریخته شده است.

افتخاری ادامه داد: برای حفظ ارزش‌ها و فرهنگ شهادت راهی بهتر از ادبیات و هنر نیست. قصد داریم با این کار جامعه خودمان را بیمه کنیم و به نسل‌های آینده هویت ببخشیم. برنامه‌ریزی این جشنواره بر این است که از تمام ظرفیت‌ها و استعدادها در این راه استفاده کنیم.

اختتامیه نخستین جشنواره سراسری ادبی شاهد روز شنبه، 27 اردیبهشت ماه، در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار می‌شود.

کد مطلب: 182

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر