تمام قد روبروی مردم

امام جمعه ای که پشت تریبون نمی رود

آیت الله علم الهدی نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی و امام جمعه مشهد مقدس هر جمعه رو در روی مردم و به صورت تمام قد می ایستد.

امام جمعه ای که پشت تریبون نمی رود

گیلان خبر: آیت الله علم الهدی نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی و امام جمعه مشهد مقدس در سبک خطابه و ایراد سخنرانی اش به گونه ای خاص و برگرفته از سنت های اسلامی تمام قد در محضر مردم خطبه می خواند.

در تمام عکس هایی که از ایشان در نماز جمعه مشهد مقدس منتشر گردیده است نکات ذیل را می توان به عیان دید:

۱- ایستادن بر روی منبر و نه جایگاه ویژه 

۲- قرار نگرفتن در پشت تریبون به عنوان یک مولفه وارداتی

۳- نمایش اسلحه به عنوان نماد آمادگی برای جهاد

علم الهدی

در توضیح نکات بالا باید گفت که منبر به عنوان دستاورد تاریخی مسلمان در سده های گذشته و الگوی ارتباطی حاکمان و علمای اسلامی با مردم جایگاه ویژه ای داشته و دارد. از سوی دیگر تریبون که لفظی فرانسوی است در این کشور به معنی سکو و منبر به کار می رود و به معنای میز سخنرانی نیست اما در ایران به نوع خاصی از میز که برای ایراد سخن به پشت آن می روند "تریبون" گفته می شود. 

تریبون مخصوصا اگر بر بلندی گذاشته شود از دید مخاطبان که در جایگاه پایینتری قرار می گیرند قسمت اعظم بدن سخنران را می پوشاند و بر ارتباط کلامی و چشمی امام و مأموم اثر می گذارد.

یکی از مستحبات برای امام جمعه قرار گرفتن با اسلحه برای ایراد خطبه است. اینکه عصا یا کمان ( به معنای عام اسلحه) در دست امام جمعه باشد نشان آمادگی برای جهاد است.


منبع: ثامن پرس

کد مطلب: 21083

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر