موسی نجفی در همایش ملی اقتصاد مقاومتی:

به اقتصاد مقاومتی نه لیبرالیستی نگاه کنیم نه سوسیالیستی

رئیس همایش ملی اقتصاد مقاومتی گفت: بحث اقتصاد مقاومتی دو آسیب دارد، یکی چشم انداز چپ، سوسیالیستی و حالت ریاضتی و یک نوع چشم انداز لیبرال است. قرائت ما بدون این افراط و تفریط است لذا سعی می کنیم در چشم انداز بیداری اسلامی و تمدن اسلامی به آن نگاه کنیم.

به اقتصاد مقاومتی نه لیبرالیستی نگاه کنیم نه سوسیالیستی

گیلان خبر: موسی نجفی رئیس همایش ملی اقتصاد مقاومتی؛ پیوند فرهنگ، سیاست و اقتصاد در این همایش که صبح امروز(چهارشنبه 4 اسفندماه) در مرکز همایش های صدا و سیما در حال برگزاری است، گفت: بعد از آن که رهبری امسال را اقتصاد مقاومتی نامگذاری کردند، دیدیم که خیلی وقت ها نامگذاری ها فقط با حمایت های مسئولین حکومتی و نهادهای رسمی همراه است و همه نهادها نیز از اول تا اخر سال اعلام حمایت می کنند و به همین جا ختم می شود.

وی اظهار داشت: از این رو تصمیم گرفتیم نگذاریم بحث به این مهمی به بیانه های رسمی حکومت و دولت خلاصه شود، بنابراین فکر کردیم که این بحث را به دانشگاه و حوزه و محققان بکشانیم، به همین دلیل نهادهای علمی و فرهنگی جمع شدیم و آمدیم این بحث را به سرانجامی برسانیم که حاصلش 6 کار علمی بعد از نه ماه تلاش شد.

رئیس همایش ملی اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: بحث اقتصاد مقاومتی ما را به فضیلت فراموش شده در تاریخ متوجه کرده است و دیدیم که می توانیم یک بعد و زمینه و ریشه تاریخی برای آن قائل شویم؛ نهضت بیداری اسلامی سه مرحله نهضت، نظام و تمدن دارد، متاسفانه بحث اقتصاد مقاومتی دو آسیب دارد، یکی چشم انداز چپ، سوسیالیستی و حالت ریاضتی و یک نوع چشم انداز لیبرال است. قرائت ما بدون این افراط و تفریط است لذا سعی می کنیم در چشم انداز بیداری اسلامی و تمدن اسلامی به آن نگاه کنیم.

وی ابراز داشت: علت ارایه بُعد تاریخی به مباحث اقتصاد مقاومتی، این نگاه سه نکته را به ما می دهد؛ یکی اعتدال، عمق و انصاف که باعث می شود طرح مسأله خوبی داشته باشیم اما در توضیح بُعد تمدنی باید بگویم که ما دو نوع تعلق تمدنی داریم؛ یکی تعلق تمدنی به اسلام و دیگری تعلق تمدنی به غرب، تعلق فرهنگی ذیل تمدن است.

نجفی با تأکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی با صبغه فرهنگی اسلامی با تعلق تمدنی اسلامی است و این ویژگی بالایی است و فقط در بیانه های رسمی و شعارها محقق نمی شود، خاطرنشان کرد: اگر تعلق تمدنی اسلامی را در مقابل تعلق تمدنی غربی بگذاریم دیگر از این واژه های توسعه یافتگی و توسعه نیافتگی نجات می یابیم و وارد یک ادبیات دیگری می شویم؛ و ارد زنجیره ای از مفاهیمی چون استعمار کهنه، استعمار نو، استعمار فرانو می شویم.

وی ادامه داد: بحث اقتصاد مقاومتی ما را وارد ماجرای بزرگتری که ماجرای دیروز، امروز فردای ماست می کند. در ضمن بحث اقتصاد مقاومتی یک ظرفیت سازی است برخلاف عده ای که می گویند محدودیت سازی است، می تواند ظرفیت های زیادی را برای ما آزاد کند، مثل بحث آزادی معنوی است.

رئیس همایش ملی اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: برای اینکه اندیشه اقتصاد مقاومتی وارد زندگی روزمره مردم شود چند کار باید بکنیم؛ فرهنگ سازی، مقدس سازی و هنر. تاریخ نیز این هشدار را به ما می دهد که گذشتگان از 140 سال قبل که نهضت تحریم شروع شد و بعد از آن ادامه یافت، مراجع و بزرگان ما این اندیشه را اندیشه مقدس می دانستند.

وی عنوان داشت: خودِ مقدس سازی در اندیشه اقتصاد مقاومتی دیده می شود و حکم مشهور میرزای شیرازی هم که نگفت فقط حرام است بلکه گفت مقابله با امام عصر است، یعنی بحث ورود استعمار را مقابل مهدویت قرار داد. برای فرهنگ سازی رشته های مختلف علوم انسانی، باید وارد این قضیه شوند هم در حوزه و هم در دانشگاه، به نظر من مسأله اقتصاد مقاومتی همان مساله ما می توانیم و استقلال اقتصادی است که خودش زیرمجموعه ای از استقلال فرهنگی است.

نجفی بیان داشت: ما در مقام دستورالعمل نیستیم اما می توانیم طرح مسأله کرده و آسیب شناسی کنیم، آخر سال است ولی این بحث می تواند بحث دهه های آینده کشور ما باشد، این ماجرایی است که ادامه دارد، فکر می کنم که بحث اقتصاد مقاومتی طرح درست مسأله اش مهم است، شناخت ابعاد مسأله مهم است، تا به این بعاد نپردازیم عمل به این موضوع میسر نخواهد شد.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 23439

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر