دژاکام به مناسبت روز ملی تئاتر:

اثر هنری موفق در تاریخ ثبت خواهد شد

کارگردان، نویسنده و بازیگر پیشکسوت به مناسبت روز ملی تئاتر گفت: اگر اثر هنری خوب خلق شود در تاریخ باقی خواهد ماند. فرهنگ، عرصه «من می‌گویم و تو انجام بده نیست!» باید کاری به دل هنرمند بنشیند تا آن را به بهترین شکل انجام دهد.

اثر هنری موفق در تاریخ ثبت خواهد شد

گیلان خبر: امیر دژاکام کارگردان، نویسنده و بازیگر پیشکسوت تئاتر به مناسبت روز ملی تئاتر گفت: تئاتر نیازمند یاری همه گروه‌ها و اصناف است،‌ بودجه‌های زیادی در عرصه فرهنگ صرف می‌شود که نهادها و سازمان‌ها از آنها استفاده می‌کنند.

کارگردان نمایش ننه دلاور در ادامه افزود: یک بخشی از این بودجه‌ها صرف تئاتر و هنر تئاتر می‌شود اما نکته اینجاست که مشاهده شده این بودجه‌ها در بخش‌هایی مثلا یازده میلیارد صرف یک تئاتر شده درحالیکه این می‌تواند بودجه یک سال تئاتر ایران باشد!

دژاکام با اشاره به اینکه چنین بودجه‌ای باید بین همه تقسیم شود تا آثار بهتری تولید شود، اظهار داشت: بنابراین نباید اینطور باشد که مثلا چند کار دوازده میلیارد هزینه‌اش شود و آثار رییس پسند تولید شود چرا که فرهنگ رییس پسند برنمی‌دارد، فرهنگ برای هفتاد میلیون نفر جمعیت است چنین چیزی است که می‌تواند هنری مثل شاهکار حافظ، سعدی ،‌پروین اعتصامی، شاهنامه و ... تولید کند.

وی در ادامه افزود: اگر به شاهنامه نگاه کنیم متوجه می‌شویم که فردوسی چه مشکلاتی را در مسیر تهیه این اثر تحمل کرد تا در تاریخ باقی بماند خیلی از هنرمندان نامدار دیگر ما مثل شهریار، قیصر امین پور، پروین اعتصامی و سهراب سپهری چنین شرایطی را متحمل شدند یا حتی همین سیدمهدی شجاعی خودمان برای یک قصه جریمه هم پرداخت کرد!

دژاکام اظهار داشت: کتاب‌های شجاعی به هجده ،‌نوزده تا بیست و اندی چاپ می‌رسد هنر اجازه می‌دهد تا هنرمندان کار خودشان را انجام دهند، بنابراین اگر یک اثری هم نامناسب باشد و هنری نباشد فرهنگ خود آن را دفع می‌کند و پس می‌زند. چرا که فرهنگ خود حیات است باید با یک اثر خوب هنری آن را زنده نگه داشت.

این کارگردان تئاتر گفت: ما شاعر زیاد داشتیم اما فقط چند تای آنها نامشان باقی مانده بنابراین کار بد، مخاطب ندارد حتی اگر مدت کوتاهی هم سروصدا کند، بعدش دیگر نمی ماند اما اگر اثر خوب خلق شود ،‌ در تاریخ خواهد ماند. بگذاریم اثر خوب خلق شود فرهنگ عرصه من می‌گویم تو بایست نیست باید به دل بنشیند، این نکته هم پیچیده نیست هنرمند باید کاری به دلش بنشیند تا آن را انجام دهد وگرنه تاریخ ساز نخواهد شد.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 24470

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر